| anonim_4396 a întrebat:

Am facut sex cu prietena mea pe data de 15, aceasta fiind si data in care i s-a terminat perioada menstruala. Acum la 6 zile de cand am facut sex, are niste sangerari mici. Vreau sa precizez ca nu am ejaculat in ea si ca am folosit si prezervativ pe la jumatatea partidei pentru a evita fix genul acesta de intamplari. Dupa sex, i-am dat si o pastila de a doua zi(Escapelle) pe care a luat-o seara inainte sa se culce(undeva la 6 ore dupa momentul cu pricina). Credeti ca e vorba de sangerarea de implantare sau e din cauza pastilei? Sincer sunt foarte speriat si tremur tot chiar si-n clipa de fata.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ati facut o prostie cat capul vostru de mare!
A luat escapelle fara rost, inutil si prosteste si acum sufera toate efectele secundare pentru o perioada de 6-12 luni cand apar sangerari aleatoare, dureri de cap, burta, dereglari masive de ciclu, de ovulatie, posibil aparitia de noduli la sani, chisturi, fibroame samd.
Cam astea sunt efectele secundare ale pastilei escapelle.

| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina in urma unui act sexual care este intretinut in ultima zi de menstruatie este foarte mica de doar 3-5 %, dar asa ceva se poate intampla numai/doar in cazul in care sperma ajunge in mod absolut sigur in vagin, ceea ce de fapt in situatia prezentata NU s-a inamplat. In concluzie in proportie de 99-100% formarea sarcinii a fost IMPOSIBILA si folosirea pastilei Escapelle cu totul INUTILA si in plus si COMPLET IRESPONSABILA.
2. In aproape toate situatiile cu foarte putine exceptii, in cazul in care este folosita pastila contraceptiva dupa trecerea a circa 4-7 zile de la data administrarii pastilei apare o reactie adversa/de aparare a organismului femeii fata de masiva invaziede hormoni sintetici. Reactia de aparare a organismului se manifesta prin aparitia de sangerari slabe contitativ de sange proaspat si rosu care de obicei se manifesta pe perioade de 2 cel mult 3 zile. Sangerarea provocata de pastila contraceptiva este foarte mult diferita de cea menstruala si complet diferita de sangerarea de nidatie. In urma folosiri complet iresponsabile a acelei pastile nenorocite, atat ciclul menstrual cat si urmatoarele menstruatii in functtie de organism si de noroc, vor fi afectate mai mult sau putin grav/sever pe termen lung uneori chiar si de peste 6-9 luni. Multa sanatate prietenei tale, iar tie mai multa minte daca se poate!

| Andreeush a răspuns:

Nu poate fi vorba de nici o sarcină însă prietena ta va suferi schimbări hormonale datorită acelei pastile.

| antiqque a răspuns:

Felicitari, i-ai dat pastila degeaba. La cat mai multe.