| ADINAAMS a întrebat:

La 2 zile după ce mi-a trecut ciclu, am făcut sex prima data protejat si a doua zi neprotejat fără sa ejaculeze înăuntru. Mentionez ca s-a intamplat neprotejat fără sa ejaculeze inainte de ovulație. Pot sa raman însărcinată? Ma tot gândesc dacă o sa-mi vina următoarea menstruație in 2 săptămâni

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca poti, fiindca la a doua partida sexuala avea deja sperma ramansa pe teava(uretra) de la prima ejaculare si asta este greseala pe care o fac toti, deoarece sperma se scurge in vagin instantaneu, imediat cum penisul este reintrodus in vagin, si nu mai are importanta daca ejaculeaza sau nu, fiindca de data asta picatura pre-ejaculatoare continea sperma.

Din pacate, noi nu stim ce fel de ciclu ai tu, la cate zile se succede samd, asadar nu-ti putem spune daca ai ramasa gravida sigur, pentru ca nu stim sigur cand esti la ovulatie si nu-ti cunoastem nici perioada fertila.

| dullcat a răspuns:

Evident ca poti sa ramai insarcinata daca nu folositi protectie.Te sfatuiesc sa te informezi inainte sa faci vreo prostie mai mare decat tine.

,, Sexul fără protecție este riscant indiferent de situație și poate duce la apariția unei sarcini nedorite în orice moment al ciclului menstrual, chiar și în timpul sau imediat după perioada menstruației. Foarte important de reținut este faptul că nu există un moment „sigur" al lunii, în care să poți face sex neprotejat și să nu riști să rămâi însărcinată, dar există momente în timpul ciclului menstrual în care femeia este mai fertilă și atunci sunt cele mai mari șanse de sarcină.'' - https://contracept-m.ro/blog/sex-neprotejat-dupa-ciclu/

,,Poţi rămâne însărcinată înainte de ciclu: care sunt şansele?
Această situație este valabilă în cazul unui ciclu menstrual regulat care apare la 28 de zile de fiecare dată, în fiecare lună. Însă, același site medical explică faptul că ovulația poate să apară în ziua 10 (ziua 1 fiind considerară prima zi de ciclu) în cazul unui ciclu menstrual de 24 de zile, în ziua 14 (ziua 1 fiind considerară prima zi de ciclu) în cazul unui ciclu menstrual de 28 de zile sau în ziua 21 (ziua 1 fiind considerară prima zi de ciclu) în cazul unui ciclu menstrual de 35 de zile.

Trebuie să știi că spermatozoizii supraviețuiesc în medie între 3-5 zile în tractul reproductiv feminin, astfel că șansele de a rămâne însărcinată sunt foarte mari dacă faci sex cu 2-3 zile înainte de ziua ovulației. '' - https://www.eva.ro/......78451.html

Pe iubitul ala il doare undeva, dar tu ce faci in caz de sarcina?

| dullcat a răspuns:

Mai adaug ca metoda retragerii nu este eficienta!

,, Metoda retragerii aruncă în joc o rată de eșec semnificativă. In termeni matematici, există probabilitatea ca în peste 26% dintre cazurile în care este folosită (1 din 4 contacte sexuale!), să apară o sarcină nedorită. Unul dintre factorii de risc lichidul preejaculator, care poate conține spermatozoizi perfect pregătiți să fecundeze ovulul și care poate fi eliminat încă din momentul în care bărbatul are erecție. Așadar, chiar dacă multe femei spun că partenerul se controlează foarte bine și ejaculează în exteriorul vaginului, aceasta nu este o condiție suficientă pentru a preveni apariția sarcinii. În plus, există situații în care bărbatul nu poate controla perfect momentul ejaculării. Dacă punem la socoteală și stresul cauzat de îndoieli și tragem linie, avem, fără îndoială suficiente dezavantaje ale folosirii acestui tip de protectie.'' -https://www.planificaneprevazutul.ro/metoda-retragerii/

https://doareu.com/metoda-retragerii-un-risc-prea-mare/

https://www.planificaneprevazutul.ro/......-sigura-e/

Ai grija si fii cu capul pe umeri, nimeni altcineva nu o va face pentru tine.

| Hyperion7 a răspuns:

Stand stresata, sigur o sa îți întârzie și o să zici că ești însărcinatăbig grin
Așa că liniștește-te!