| kiransherk a întrebat:

La 43 de zile de la contactul sexual prietena mea a făcut un test de sarcină dimineata care a iesit clar negativ.

După 3 zile a mai făcut un test care a iesit la fel: negativ

Mentionez ca menstruatia I-A VENIT in urma cu 2 saptamani, a ținut 8 zile.

Dar totusi a făcut 2 teste de sarcina ca sa fie sigura.

Deci cu două teste negative si menstruatia care i-a venit, exista șansa de sarcina?
Are sanii putin umflați și nu stiu de ce.

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu sunt șanse ca prietena ta sa fie gravida. Ai vrea sa fie gravida?

| Necunoscut112 a răspuns:

Nu există neşansa să fie gravidă.

| LotsOfPeanuts a răspuns:

Cu cât aştepţi mai mult pentru a-ţi face un test după ovulaţie, cu atât va fi rezultatul mai aproape de adevăr. Testele de sarcină ar trebui făcute, în mod ideal, din momentul în care ciclul îţi întârzie cu o zi.

Chiar de la începuturile sarcinii constati nişte schimbări ale sânilor, precum:

Sfârcurile devin foarte sensibile – unele femei spun chiar că devin iritant de sensibile!
Sânii pot durea sau să aibă umflături.
Sfârcurile se pot închide la culoare.
Venele din zona sânilor pot deveni mai vizibile şi se pot mări.
Areolele se închid la culoare.
Micile umflături de pe areole (Tuberculii lui Montgomery) pot creşte sau se pot mări în dimensiuni
Alte semne ca iubita ta e insarcinata ar fi:
-Temperatură bazală (TB) ridicată
-Întârzierea menstruaţiei
-Greţurile în sarcină
-Exces de mucus cervical
-Oboseala ca simptom precoce de sarcină
-Urinare frecventă
-Crampele
-Scurgeri uşoare de sânge
-Constipaţie & balonare
-Miros fin (sarcina poate intensifica mirosul! Mirosurile care nu au deranjat-o înainte ar putea deveni insuportabile acum, provocându-i greaţă. Produsele alimentare şi mirosul mâncărurilor gătite sunt, de obicei, cele care îi pun nasul în alertă.)