| Catalinamonica8 a întrebat:

La cat timp se face testul de sarcina daca ai un ciclu neregulat? Pe prospect scria ca dupa 19 zile, o fi adevarat?

2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care momentul producerii OVULATIEI NU poate fi stabilita deci nici PERIOADA FERTILA a acelui ciclu menstrual, in acel caz testul de sarcina se efectueaza doar dupa trecerea a MINIM 21 de zile de la data intretinerii ultimului contact sexual neprotejat. Numai procedand astfel, rezultatul obtinut se poate considera ca este GARANTAT 100% VALID, VALABIL adica in mod sigur un rezultat exact, CORECT.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este determinat stiintific ca NUMAI daca, exista o sarcina instalata in uter, DOAR in acel caz respectiva sarcina va produce hormonul hCG si acest lucru se produce incepand din momentul implantarii sale prin nidatie in endometru. Numai in acel caz in urma acumularii continue zilnice de hormon hCG in urina, se poate atinge CONCENTRATIA MINIM DETECTABILA de hormon hCG in urina in decurs de 7-10 zile. Daca testul de sarcina este efectuat mai inainte/devreme, de a fi atinsa in urina acesta concentratie minim detectabil (CMD), atunci rezultatul testului de sarcina in mod sigur si invariabil va fi intotdeauna NEGATIV chiar SI DACA exista o sarcina instalata, insa aceasta (adica sarcina) inca nu a avut timpul necesar ca sa produca cantitate minima de hormon hCG, care sa fie suficienta pentru a produce reactia dintre hCG si substanta existenta in tester. In baza celor prezentate reiese ca rezultatul testul de sarcina pe baza urinei pentru a fi garantat 100% ca este sigur si corect, acesta se poate face incepand din a 8-a zi de intarziere a menstruatiei fata de ziua calculata de pornire sau altfel spus dupa trecerea a minim 21 de zile de la data ovulatiei, iar in cazul in care acesta nu poate fi stabilit, atunci fata de data ultimului contact sexual neprotejat. De asemenea rezultatul corect, exact si 100% precis al testul de sarcina se poate obtine pe baza analizei sangvine prin testul beta-hCG. Aceasta analiza se poate face in cazul in care analiza este efectuata dupa trecerea a minim 11-12 zile de la data intretinerii ultimului act sexual neprotejat, sau de la data ovulatiei daca acesta poate fi precis determinata. De regula testul beta-hCG pentru a avea rezultatul valabil/valid si 100% sigur/corect se efectueaza cel mai devreme cu maxim 1-2 zile inainte de data calculata a urmatoarei menstruatii. Testul beta-hCG poate fi efectuat cu 2-3 zile inainte de data calculate a menstruatiei, fiind si singurul test acceptat si recunoscut de orice medic ginecolog. Asigurarile producatorilor de teste de sarcina conform carora testerul pe baza urinei poate fi folosit chiar si dupa trecerea a doar 10-14 zile si rezultatul obtinut va fi CORECT, sunt niste MINCIUNI SPRUNTATE, fiind oferite unor ageamii pur si simplu...PROSTI. Multa sanatate!