| MTD4TheD3v1l a întrebat:

Am o intrebare pentru fetele cu ciclul menstrual neregulat,poate stiu mai bine, La un ciclu menstrual neregulat Testul De sarcina poate fi facut dupa 14 zile? Am facut si a artat negativ, la fel si a doua zi ziua 15..negativ,se poate sa iasa un fals negativ? adica 2? sau la ciclul menstrual neregulat sunt mai multe zile de ovulatie sau cum e asta?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Peste 90% dintre fetele de la care astepti/doresti un raspuns nu au cunostinte in aceasta problema sau nici macar informatii corecte. In cazul unui ciclu menstrual neregulat deoarece lipseste reperul fix fata de care sa te raportezi, adica data calculata de incepere a urmatoarei menstruatii nu se poate sti momentul in care se va produce ovulatia deoarece acest lucru este posibil doar in cazul unui CICLU MENSTRUAL REGULAT. Lungimea unui ciclu menstrual neregulat nu poate fi cunoscut, determinat si din acest motiv d.p.d.v. medical este considerat ca fiind perfect normal atat ciclul cel mai scurt de 21 de zile cat si unul de 42 sau 63 de zile. Deoarece nu se poate determina perioada fertila rezulta ca femeile cu un astfel de c.m. sunt "condamnate" sa intretina mereu contacte sexuale protejate pentru a preveni posibilitatea de a se forma o sarcina nedorita, fiind imposibila determinarea zilei de ovulatie. In baza cunostintelor stiintifice si medicale se cunoaste faptul ca hormonul de sarcina hCG este produs DOAR de PLACENTA si producerea hormonului incepe din momentul implantarii ovulului fecundat in ENDOMETRU adica din momentul NIDATIEI. Deoarece nidatia se produce de obicei dupa trecerea a circa 7-9 zile din momentul fecundarii ovulului, producerea si aparitia acestui hormon hCG in sange se poate testa cel mai devreme dupa trecerea a minim 10 zile de la data intretinerii ultimului sex. Deci este cea mai apropiata data de dupa sex in care se poate efectua testul de sarcina prin identificarea hormonului in sange printr-o analiza efectuata in cadrul unui laborator de analize medicale. Determinarea hormonului de sarcina acasa in urina, necesita trecerea unei perioade mai lungi de timp deoarece CONCENTRATIA MINIMA DETECTABILA de hormon hCG se realizeaza dupa trecerea a minim 21 de zile numarate din momentul OVULATIEI. Producatorii de teste de sarcina se intrec care mai de care in minciuni prin care "asigura" utilizatorii ca testul se poate face dupa 14 zile insa majoritatea accepta (este trecut intre paranteze) ca pentru un rezultat considerat corect/valid testul se poate efectua numai dupa trecerea a minim 21 de zile DE LA OVULATIE. Insa in cazul unui CICLU NEREGULAT acest moment al OVULATIEI este imposibil de determinat fara efectuarea in prealabil a unui TEST DE OVULATIE. In consecinta testele efectuate de tine nu pot fi luate in considerare deoarece rezultatele obtinute se considera ca fiind GRESITE, nu sunt VALIDE. In cursul unui ciclu menstrual indiferent de lungimea acesteia se produce INTOTDEAUNA o singura data ovulatia cu FIX 14 zile inainte de urmatoarea menstruatie. Multa sanatate.

| MTD4TheD3v1l explică (pentru corbulalbrosu):

Deci asta inseamna ca peste 22 de zile sa fac un alt test de sarcina nu? un al treilea test asa-i? :/

| corbulalbrosu a răspuns (pentru MTD4TheD3v1l):

Exact. in cazul in care testarea se face acasa pe baza de urina. Prin analiza de sange intr-un laborator, se poate face dupa trecerea a minim 10 zile de la data ultimului raport sexual.