| andrei_1228 a întrebat:

Ceao ma numesc andrei si sunt intr-o situatie destul de dificila...prietena mea ia un tratement de 1 luna cu novotyral(sunt ceva hormoni), iar de aproximativ 11 zile ii intarzie ciclu azi si-a facut doua teste de sarcina care au iesit pozitive. dar pe prospect scria ca administrarea de hormoni poate influenta testul...in cocluzie rezultatele unui test de sarcina nu sunt relevante daca bei hormoni?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Novotiralul nu infleunteaza testul de sarcina. Este vorba despre hormonii sexuali (ovarieni), nu despre cei tiroidieni. Dupa parerea mea, o sa fiti parinti. Consultul ginecologic va va spune cu certitudine.

| Lora a răspuns:

Nu ma pricep dar cu siguranta un control la un medic ginecolog va poate lamuri cu un raspuns concret.

| CarmenR a răspuns:

Daca prietena ta si cu tine sunteti ingrijorati din pricina unei eventuale sarcini, eu as zice sa mearga la doctor sa faca testul sangelui pentru sarcina, care ii va arata adevarata situatie. Mai informeaza-te in legatura cu testele de sarcina si de aici http://www.qbebe.ro/......e_sarcina. Multa sanatate!