| Daliana :) a întrebat:

La ce varsta credeti ca ar fi indicat pentru o fata sa isi inceapa viata sexuala?

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din punct de vedere medical, varsta minima este 17 ani si jumatate. Totusi, tinand cont si de aspectul etic si legal, cred ca 18 ani este varsta minima normala.

| catthshshshs a răspuns:

Pentru o fata ar fi indicat dupa 18 ani. Exista riscul unei sarcini si a unor boli, mai ales daca se face neprotejat.Atentie mare ca nu e de gluma.

| kidulinha a răspuns:

Dupa 18 ani. Nu pentru ca ar fi majora, dar dupa 18 ani e complet dezvoltata, nu sunt riscuri asa mari sa faca cancer de col si alte boli la care sunt predispuse fetele care isi incep viata sexuala sub 18 ani. big grin In plus... dupa 18 ani e responsabila de ce face iar in cazul aparitiei unei sarcini nedorite ar putea sa-l pastreze, este majora. Iar daca vrea sa avorteze, nu sunt riscuri asa mari ca la o fata sub 18 ani ( cum spuneam, dezvoltarea...)
Dar acum. fiecare cu norocu' eilaughing
Iar daca u vrei sa-ti incepi viata sexuala acum, succes:* si nu uita de protectie (prezervativ, anticonceptionale. cum vrei si cum crezi).

M.

| marrr a răspuns:

La 17 ani si jumatate din punct de vedere medical.

| Seline a răspuns:

Cand este suficient de matura in gandire si comportament, cand e responsabila si cunoaste metodele de contraceptie, riscul sexului.Si desigur cand are un partener pe care il iubeste.

| carmin a răspuns:

De la 16 ani in sus.

| DenisaMetal a răspuns:

De la 17 jumate este indicat, dar daca tu nu esti pregatita iti poti incepe viata sexuala mai tarziu.

| tim a răspuns:

Medical cica la 20 fetele 18 baietii. in realitate... e greu sa atingi varsta asta! dar daca reuesti sau chiar o depasesti, iar nu e binelaughing

| Ana-Maria94 a răspuns:

Poi in primul rand cand este suficient de dezvoltata atat fizic cat si psihic, ca sa nu apara complicatii.Indicat de la 18 incolo.

| crissti a răspuns:

Cam la 100-110 ani ar fi bine ca atunci nu ar mai avea ce s-o doara rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ce sa spun ...nu prea stiu depiunde de tine dar eu ti-as sugera peste 18 ani nusj 24, 23 e treaba ta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ei zic ca dupa 16 ani... am citit undeva pe net si tot asa zice, e recomandat dupa 16 ani. nu mai devreme

| ionutz_7058 a răspuns:

Nu trebuie sa iti incepi viata sexuala la o varsta anume... cel mai bine este sa fii 100% sigura ca vrei sa faci asta si ca el este baiatul potrivit, adica sa te iubeasca in continuare dupa ce faceti sex, nu sa te paraseasa cum fac altii happy... dar ar fi mai bine sa ai 15-16 ani minim!winking