| Kokolina a întrebat:

La ce varsta este recomandat sa te dezvirginezi?

Răspuns Câştigător
| Simon_7286 a răspuns:

Cand te simti in stare s-o faci

53 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista o varsta recomandata. Oricum, in nici un caz inainte de 17 ani si jumatate pentru femei, fiindca riscul de cancer de col uterin creste foarte mult. In plus, neexistand nici o metoda contraceptiva 100% sigura, viata sexuala ti-o incepi numai la varsta la care te simti capabila sa faci fata responsabilitatilor unei sarcini.

nony
| nony a răspuns:

Daca ai pus intrebarea probabil te gandesti deja la asta.acum doar vrei sa primesti o confirmare de la noi.uite.toate fetele de aici, probabil, ca si-au inceput viata sexuala la o varsta decenta.adica 17-18, daca asculti alte pareri. poti sa te intalnesti cu varste de 14-15 ani.Trebuia sa precizezi cati ani ai. Dupa mine.incepe si maine.si asta seara daca poti. Dar e cea ce vrei?

| Encore a răspuns:

Cand iubesti tongue, eu asa am vrut dar nu prea mai credeam in iubire si am facut o cu prima care mi a venit laughing

| BlueDreams a răspuns:

Peste 18 ani draga mea.Si pot sa va asigur{pe voi cei care ati spus ca a pus aceasta intrebare pentru ca se gandeste serios la asta}ca nu se gandeste la acest lucru chiar deloc. E prietena mea si o cunosc fff bine e doar curioasa.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

"Recomandat" sa "te"? Intentionezi sa faci singura operatia? Vad ca toti ceilalti care au raspuns au considerat, in mod logic si cu bun simt ca va mai participa cineva la dezvirginarea ta.
Numai ca, dupa cum ai formulat intrebarea, am impresia ca te refereai la ceva lucru manual... Sper ca nu. Spune-mi ca am inteles eu aiurea.

| canarita a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa folosesti prezervativul....lasa bla, bla-urile

| wannabe a răspuns:

Cand simti nevoia thinking si iti place extrem de tare de persoana cu care vrei sa o faci

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dupa casatorie.
Fiindcă plata păcatului este moartea,
Romani 6:23

http://www.gotquestions.org/sex-before-marriage.html

| maryana5 a răspuns:

Cand esti pregatita happy
xoxoo, mary peace sign

| pas a răspuns:

Adi, esti Nebun? ce ii invatam pe copii de azi, auzi sex la 12 ani ca alfel e tarziu! Sper ca era o gluma sau o parodie!

| andreea8888 a răspuns:

Varsta? Nu, varsta, nu(bineinteles, sa nu o faci pana in 15 ani, deoarece corpul tau se va modifica in rau, din toate punctele de vedere), dar exista alti factori care te determina sa faci asta, cum ar fi...baiatul care o face, sentimentele care va leaga, si siguranta ta de a face acest pas!
Nu te lasa influentata de ''amice'' sau plansetele de iubire ale cuiva care spune ca nu mai poate astepta sa faca dragoste cu tine, altfel vei da gres si vei regreta mereu primul tau contact sexual!

Ai grija de BIJUTERIA ta cea mai de pret, sau macar, cui o oferi!

| adi a răspuns:

La 12 ani, daca nu ai facut-o si ai mai mult de atat, e tarziu sad

| bibydraguta a răspuns:

Nu este o varsta concreta cand te simti tu pregatita atunci.

| Amelia87 a răspuns:

"Recomandat"?hee hee Ce-am mai ris! laughing

Atunci cind te simti pregatita fizic/moral pentru asta.

| mikutza a răspuns:

Dupa 18

| Panda a răspuns:

16-17 ceva de genu

| Secretkkk a răspuns:

Nu e o virsta oarecare, dar ar fi de dorit ca pina la 18 ani sa nu o faci deoarece corpul tau se va dezvolta prea rapid dupa asta. Asa ca nu te grabi deoarece ai toata veata inainte, drept nici pre tirziu, dar daca o faci la 20-22 de ani e bine, dar sa fii atenta cu partenerul alegeti unul pe cinste... Pa pa si fi atenta ca esti mica!

| fanutz a răspuns:

Poi nu stiu de obicei cand esti pregatita ...si sa fii sigura k ai gasit persoana potrivita...

| girl16flo a răspuns:

Pai din cate stiu eu nu exista o varsta anume.Insa eu consider ca de la 17 ani in sus, nu mai putin de 17 ani.Normal ca depinde si de momentul in care te vei simti tu pregatita sa o faci, dar gandeste-te bine inainte pentru ca virginitatea e cea mai mare comoara a unei fete, puritatea ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Of, of,...
Este o mare problema pentru fetele din ziua de azi!
De ce, nu stiu!
Hai sa gandim putin: in perioada de pubertate dereglarile hormonale sunt la ele acasa, curiozitatea privind viata sexuala este la cote maxime, personalitatea individului incepe usor-usor sa-si faca aparitia, viata de liceu este o completare cu necunoscute care nu o data a dat dovada de multe greseli (lipsa de informare, cedarea foarte usor, influenta celor din jur: consum de tigari, droguri, sex prin toalete cu imagini postate pe internet, consum de alcool, etc.), viata de noapte din discoteci, cluburi si pab-uri; socuri emotionale si multe altele.
Viata sexuala este recomandata sa o incepi atunci cand esti pregatita fizic (peste 18 de ani, atunci organismul intra in perioada de maturizare care tine pana la varsta de 20 de ani) si emotional.
Insa pana la terminarea liceului si promovarea examenelor de bacalaureat nici sa nu te gandesti la asa ceva.
Viata sexuala implica multe riscuri: sarcini nedorite, protectia incorecta sau superficiala ori deloc, boli cu transmitere sexuala. Este adevarat, trebuie sa vedem si partea plina a paharului: placerea fizica si mentala.
In concluzie, in clipa cand te-ai hotarat sa faci acest pas in viata, gandeste-te de doua ori, ca o singura data esti virgina.
O viata frumoasa si un partener care sa te respecte asa cum esti, nu pentru ce esti sau vei fi.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din cate stiu eu .nu este o anumita varsta recomandata .cand te simti pregatit/a. si esti sigur ca vrei. pentru oricine conteaza mult asta. si banuiesc ca nu vrei sa o faci cu o anumita persoana si dupa aceea sa regreti. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbesti virginitate ca despre perioada buna de mers la mare sau despre vreme...pare ca vrei chiar sa scapi de o mare povara! Nu-i rau ca esti atat de pragmatica si pui intrebari atat de bruste, insa depinde de persoana iubita, de sentimentele voastre, de cat esti de pregatita mental si fizic- e bine, asa cum spunea Legiuitoarea sa ai cel putin 18 ani...Bafta si cantareste bine lucrurile...nu e o chestiune simpla si seaca, precum modul cum ai emis intrebarea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In noapta nuntii sa vada soacra pata de sange si sotul sa te iubeasca si sa te respecte toata viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In mod normal peste 18 ani. Important este sa te vaccinezi anti hpv (gasesti informatii gratuite despre vaccin aici 08008-00008. Apoi sa faci sex protejat. Si sa fii atenta ca dezverginarea este un act care iti poate marca viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ori ce varsta vrei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laso balta...atatea povesti...in ziua de azi rar mai gasesti virgine la 17 ani... daca il iubesti si tii la el k adevarat,,,,, ai incredere in el si te simti sigura pe tine dai drumul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand te simty pregatytawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 12
la cat am inceput eu acum am 15 si am prietena mama ce fac cu ea is cu ea de 3 ani si mere treaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta m intreb si eulaughing...desi prima gandeste-te fff bine la ceea ce vei face...nu cred ca e o varsta anume...cand crezi ca e persoana potrivita atunci e bine...