| Feliciaaaaaa a întrebat:

La voi cum s-au manifestat infectiile urinare? Prin ce simptome (usturime, durere, urinari dese, culoare schimbată, durere in partea de spate sau jos in partea din fata)?
Am avut recent o astfel de infecție. Am urmat tratamentul cu antibiotic prescris de medic, am efectuat urocultura din nou la 10 zile si nu a mai apărut. Mentionez ca medicul mi-a spus ca este posibil sa fi avut o mica piatra spre eliminare si din acest motiv sa fi fost si durerea atat de intensa. La ecografie nu s-au mai văzut alte pietre.
In schimb, mai simt niste simptome din cand in cand, in zona mijlocului in partea dreaptă si usor in spate... Ma îngrijorează si ma fac sa fiu irascibila si nervoasă. Medicul si o farmacista mi-au spus ca intr-un fel este normal pana isi revine organismul, dar eu persist in ingrijorare. De asemenea, viata mea intima este afectata de aceste stari sau simptome.
Durerea este usoara, moderata si nu apare tot timpul sau zilnic. Nu simt nevoia sa iau No Spa.

Voiam sa va cer anumite recomandari, ce fel de experiențe ati avut si ce v-a ajutat (exercitii fizice, ceaiuri de plante etc.) si daca ati avut simptome mai mult timp sau... e ceva anormal?
De asemenea, viata sexuala v-a fost afectata de aceste infectii urinare?

Mulțumesc anticipat!
P.s. astept sa citesc experientele dvs., pe care o sa le iau cu titlu de recomandare, in orice caz întrebând medicul urolog/de familie, in caz de vreau sa abordez ceva.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Din fericire eu nu am avut inca (zic asta deoarece majoritatea femeilor se confrunta la un moment dat in viata cu o infectie urinara), insa o prietena a avut in liceu si n-a fost fun deloc.Desi lua tratament, tatal ei avea o perspectiva cat se poate de limitata si dadea vina pe ea pentru asta, mai exact pe igiena.In realitate aceasta nu este o cauza, pentru cine a fost educat/a. Daca esti minora, sper ca ai parte de mai multa intelegere din partea mamei sau a unui adult.

Ai grija sa bei multa apa si sa te odihnesti si sa nu mai folosesti produse intime agresive, cu parfum (de preferat e fara).

| Feliciaaaaaa explică (pentru dullcat):

Mulțumesc frumos pentru sfaturi!
Din pacate, nu am avut parte de prea multa intelegere in perioada asta, avand si atacuri de panica uneori, stari de anxietate, mult stres, tocmai din frica ca e si altceva sau o sa revina anumite dureri si chestii de genul.
Sper sa nu ai vreodată parte de astfel de experiențe! Nu sunt deloc placute. Iar la orice senzatie ciudata pe care ai avea-o in partea inferioara a bazinului, sa iti faci o urocultura si sa bei multe lichide!
Multa sănătate si multumesc pentru sfaturi!

| dullcat a răspuns (pentru Feliciaaaaaa):

Multumesc si eu pentru sfaturi.Numai bine!

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand înseamnă un sistem imunitar slăbit,astfel trebuie antibiotice + probiotice, urina de culoare închisă, usturime la urinare, febră, îți recomand și zinc sa îți mărești imunitatea

| Feliciaaaaaa explică (pentru RAY):

Mulțumesc. Insa, analizele de sange si urina arata bine, dpdv al medicului, imunitatea fiind buna in momentul de față. Au fost efectuate dupa tratamentul cu antibiotic prescris de medic. Mai mult senzatiile care au mai rămas, de intensitate slaba-moderata, ma interesau. Aici as fi vrut sa mai aflu din experiențele altor persoane si modurile de gestionare ale revenirii, preventiei etc. din punct de vedere personal, naturist. (pentru cine a avut ITU, calculi renali, nisip etc.)
Mulțumesc pentru recomandarea zincului, o sa imi intreb si medicul si pentru alte suplimente recomandate.
Multa sănătate!