| AndreeaM1 a întrebat:

Acum 2 luni am facut o urocultura (aveam incontinenta urinara si urinari dese) si a iesit totul ok. De cateva saptamani am senzatie de urinare foarte deasa dar nu urinez si parca simt ca nu ma mai pot tine. Ar trebui sa fac urocultura+antibiograma? Cam cat costa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dorikut a răspuns:

O urocultură cu antibiogramă costă în jur de 40 de lei. La unele laboratoare, ieși mai ieftin dacă nu găsesc nimic deosebit și nu au motive să realizeze antibiograma.

În orice caz, cere sfatul medicului. El îți poate da un sfat, prescrie niște analize sau te poate trimite la un urolog, după caz.

Multă sănătate! happy

3 răspunsuri:
| AndreeaM1 explică:

Oricum o sa fac o ecografie. Daca este infectie de la rinichi, se descopera pe ecografie?

| dorikut a răspuns (pentru AndreeaM1):

Nu. Infecțiile nu se observă prin imagistică (ecograf, CT, RMN etc).

Sunt cazuri rare (și în general grave) când se observă urmările unei infecții în urma unor astfel de investigații, dar - în general - dacă suspectezi o infecție urinară sau o afectare de acest tip a unui organ, trebuie să faci investigații specializate.

| AndreeaM1 explică:

Mulțumesc frumos! Maine am sa ma duc sa fac o urocultura cu antibiograma.