| aquaxxs a întrebat:

Lichidul pre-ejaculator are legatura cu ejacularea precoce? De fiecare data cand ma masturbez dar nu sunt chiar atat de excitat apare lichidul. E o problema? Vreau sa mentionez ca am doar 14 ani.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Lichidul preejeculator este produs de glandele bulbouretrale numite si glandele Cowper, cantitatea fiind foarte variabila/diferita, astfel ca in cazul a 20-25% dintre barbati efectiv sa lipseasca complet.Rolul acestui lichid este cel de a curata traiectul uretrei de eventualele urme de urina pentru a neutraliza o eventuala aciditate asigurand astfel o calitate superioara spermei ejaculate. De asemenea are si rol secundar, cel de lubrefiere/ungere a glandului (capul penisului) in timpul masturbarii pentru a facilita o deplasare lina, fina, placuta a preputiului peste gland in momentul producerii decalotarii si revenirii pielii in pozitia normala. Deci cantitatea de lichid preejeculator depinde doar de modul de functionare a glandelor bulbouretrale care difera de la barbat la barbat fiindca poate fi produsa in cantitate foarte mare sau sa lipseasca cu desavarsire.Nu exista nicio legatura intre existenta acestui lichid si ejacularea precoce. Multa sanatate.

| mihai69 a răspuns:

Nu, nu e nicio legătură între cele două chestii.
Apariția acelui lichid e perfect firească, atunci când ești excitat (chiar dacă nu te-ai și masturba).

| sofisis a răspuns:

Nu are nici o legatura. Lichidul acela iese la absolut toti barbatii si are rol de lubrifiere. O sa pricepi tu mai multe cand vei mai creste dar e important sa stii ca e normal sa iasa.