| laviniabeluska11 a întrebat:

Lucrurile stau in felul urmator...Am 17 ani, iar iubitul meu 22. Mi-e destul de greu.Atunci cand sunt cu el ma saruta tot timpul, ma tine in brate.Cand ajungem la mine acasa abia de pleaca, nu-mi mai da drumul...Imi place de el, dar sunt genul de persoana foarte incapatanata care nu se opreste pana nu obtine ceea ce vrea.Imi place de 3 ani de un alt băiat...si vreau sa fiu cu el.Nu stiu ce sanse sunt, dar tin sa încerc.In acelasi timp, ma gandesc si la iubitul meu.S-a chinuit 2 ani de zile sa fie cu mine, imi suportă toate mofturile si toanele.Cu restul lumii e foarte arogant si direct dar cu mine e altfel...Cred ca tine destul de mult la mine.El isi pune mari speranţe in relatie si mi-a zis ca vrea sa avem o relaţie de lunga durata, de invidiat si în care sa ne fie foarte bine la amândoi.Imi e greu sa ma despart de el, din compasiune.Nu stiu daca il iubesc cu adevărat... Vreau sa tind cat mai sus.Cu el raman la acelasi stadiu la care sunt acum.Ma puteti ajuta? :**

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
17 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Alege varianta cea mai buna nu sta din obligatie, nimeni nu iubeste toata viata totu are un sfarsit

| Klepto a răspuns:

Intrebarile anterioare se bat cap in cap, 16 ani, 17 ani, clasa a 12 a.
Prea multa drama, zic pas.
Nu te deranja cu un reply, tranteste un vot negativ si gata.

| neutrino a răspuns:

Joaca-te cu actualul pana iti gasesti marea dragoste.

| Alcyon a răspuns:

Cum a zis si o persoana de mai sus, la varsta asta prioritatea trebuie sa fie scoala si viitoarea ta cariera. Pentru asta trebuie sa lupti. Iubirile, la varsta asta vin si pleaca. Azi iti place de unul, maine... cine stie ce va fi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hotaraste-te acuma ce vrei, inainte sa faci pe cineva sa sufere!

Tie iti place de altul, dar "altul" poate ca o sa te vrea doar sa distreze cu tine, crezi ca ar vrea o relatie de durata? Pe ce te bazezi ca nu dai pasarea din mana, pe aia de pe gard?

Vina iubitului este ca nu se poarta dur cu tine uneori, al crezi moale si de asta te-ai plictisit de el, aviz deci baietilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"aviz deci baietilor." pana la urma cum naiba trebuie sa se poarte un baiat? daca e de treaba ca asta e luat de prost cum face si respectiva, daca se poarta urat e un taran idiot. care e mai bine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii tu vorba aia : cand iubiesti 2 persoane alege pe a 2. daca ai fi tinut cu adevarat la prima nu te-ai fi indragostit de al 2. ti se potriveste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca ai mai postat alte intrebari, ID-ul imi suna cunoscut, dar aici iti raspund strict pe baza textului intrebarii, nu am cautat prin activitatile tale mai vechi dupa informatii suplimentare.
O sa iti spun ce as face eu. Daca as fi deja intr-o relatie cu o fata pe care nu o iubesc dar care imi place si care nu are nimic despre care sa spun ca este inacceptabil, eu mi-as deschide sufletul catre ea si as accepta-o. Si nu mi-ar lua mult sa ma indragostesc de ea. Eu nu am fost genul vazut-placut, sentimentele mele au aparut in urma unor activitati comune cu o fata (pasiuni comune, proiecte scolare etc) si am sfarsit prin a ma indragosti de ea. De cele mai multe ori nu am avut de castigat dand vrabia din mana, in domeniul sentimental nu am facut-o niciodata dar am facut-o in cariera si in domeniile pentru care am o pasiune, si de regula nu a iesit bine.
Daca vrei sa renunti la prietenul tau actual, spune-i si lui ce ne-ai spus noua. Va suferi, dar cu timpul o sa plece singur.
Despre celalalt numai tu stii ce se poate face. Te chinui si tu 2 ani sa fii cu el si la un moment dat iti da papucii, pentru ca si el voia de 4 sau de 5 ani sa fie cu alta si a stat cu tine din compasiune. E grea viata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Desparte-te de el, nu-l meriti.winking

| AndyLavy a răspuns:

Ar trebui sa vrei sa tinzi cat mai sus privind alte lucruri cum ar fi ceva pe plan profesional, o cariera etc, nu aiureli de genu. pe primul clar nu il iubesti, pe al doilea posibil sa nu.l poti avea vreodata. cel mai indicat ar fi sa nu iti bati joc de actualul tau prieten si sa ii spui frumusel ca nu are sens sa continuati in mom in care te jotarasti sa il cuceresti pe cel de al doilea. asa ar fi moral.bafta!

| mihaibrad a răspuns:

Nu il meriti pe actualul
pari o mica creatura interesata
asadar, lasa-l naibii sa isi construiasca o viata adevarata, nu o minciuna, iar tu vezi-ti de falsitatea ta

| methodmen a răspuns:

Inima ta stie deja ceea ce trebuie sa faci, chiar daca e o decizie f dificila.

| MaZGaLiCiYi a răspuns:

Te pot ajuta eu spunând-uți că ești o mare curvă. Dacă băiatul cu care ești acum a făcut atât de multe eforturi să fiți împreună de ce te-ai fi îndrăgostit de alt băiat?

| AntoniaHetfield63 a răspuns:

Incearca sa aflii daca tipul de care iti place te place si daca da, fa ce vrei! Dar daca actualul tine atat de mult la tine, ei zic sa nu-l lasi sa plece! Altele poate viseaza la el, dar el are ochi doar pentru tine.Te merita cu adevarat! Poate celalalt de care iti place nu va tine atat de mult la tine si te va face sa suferi! Zic si eu...

| MaRiiH a răspuns:

Cum de mai intrebi ce să faci?, este foarte clar că iubitul tau actual ține extraordinar de mult la tine. nu face greșeala care am facut-o eu. Chiar te iubește nu-l face să sufere, nu o să mai fie cale de întoarcere. Imaginează-ți daca celalalt tip de care îți place te respinge? Pierzi și iubitul tău care te iubește enorm, și pe celalalt. Sfatul meu este să îți vezi de relația ta cu actualul tău iubit, care te iubește.

| StefyKantaretzul16 a răspuns:

Ramai la el, fato! El te merita! Daca face atatea pentru tine...

| Cristi_Stefan_1989 a răspuns:

As zice sa ramaii cu el... daca el ti-e loial tie si doar tie si face atatea pentru tine de ce nu i-ai fi si tu fidela? Si nu zice nimeni ca trebuie sa faci ce face el pentru tine... Doar sa-l iubesti si nimic mai mult. Pace si Iubire happy