| AdinaIonela12 a întrebat:

Luna asta pe 10 trebuia sa-mi vina a2-a menstruatie. Inca nu mi-a venit.
Stiu ca trebuia sa-mi intarzie cu cateva zile, dar au trecut 8 zile si nu mi-a venit.

5 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Inteleg ca prima ta menstruatie a venit luna trecuta si acum astepti zadarnic si te nelinistesti ca nu apare a doua.
Iar eu o sa te rog sa te linistesti,timp de doi ani de la prima menstruatie,vei avea parte de tot felul de intarzieri,explicabile numai prin faptul ca organismul tau are nevoie sa se adapteze la noua stare a lucrurilor.
Pana acum,nu producea atatia hormoni specifici,e intr-o situatie noua si are nevoie de timp.
Stiu ca ai auzit in jurul tau ca in fiecare luna cu precizie,trebuie sa vina menstruatia,dar asta se intampla doar din momentul in care organismul isi regaseste echilibrul si poate functiona ca intotdeauna,fara sa ii fie ingreunata starea de o noua cantitate de hormoni cu care inca nu stie ce si cum sa faca.
In putine cuvinte,esti in perioada de reglare a ciclului,perioada care poate sa tina pana la doi ani,de la prima menstruatie,asa ca uneori posibil sa nu vina deloc,alte ori sa intarzie nepermis de mult,nu e cazul sa te nelinistesti.
E bine sa stii,de asemenea ca menstruatia intarzie din foarte multe cauze,asta pe viitor,de la o raceala la ovare(anexita),de la o dereglare hormonala,corpul e influentat de orice,oboseala fizica,stres, diete, tratament medicamentos, toate aceste ii strica echilibrul si pot duce la dereglari hormonale care intarzie menstruatia.
Ar fi bine sa-ti notezi pe un mare calendar datele exacte la care iti va veni menstruatia si asa, vei intelege singura cand va fi reglata si daca e cazul sa o astepti sau inca nu.
Nu te nelinisti deci si asteapta!
happy

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai motive de îngrijorare happy

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1-2 ani, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a poate veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Toate cele bune.

| pietrean a răspuns:

Scumpa mea, ai 12 ani, de abia ti-a aparut menstruatia! Pana se regleza la ce intervale de timp o sa-ti vina menstruatia(26-30 de zile,este considerat un ciclu menstrual normal),o sa mai ai surprize.ori o sa-ti vina mai tarziu,ori mai devreme,cu cateva zile.
Nu vorbim in cazul tau,de o relatie sexuala,ca sa ai probleme de alt gen,asa ca, nu te mai stresa, ca si acest lucru, poate fi daunator, poate influenta data venirii menstrei.

| Blamely a răspuns:

E a 2-a oară, nu va fi regulată prea curând.

| DianaDiia15 a răspuns:

Stai linistita draga, nu e nici o problema, menstruatia se schimba mereu, corpul tau inca nu a stabilit cum trebuie sa fie si nu o sa-ti vina regulat, dar nu te speria, nu e nimic de care sa iti faci griji, uite de exemplu mie intr-o luna nu mi-o venit deloc si nu am avut nimic.
Pupici :*