| Kalibi13 a întrebat:

Luna trecută in feb nu mai venit ciclul deloc, trebuia sa imi vina doar în 28 dar nu mai venit, a întârziat menstruatia deja de 5 zile, sunt foarte îngrijorată daca sunt însărcinată, am observat ca am o scurgere albă-transparta, simptomele pe care le am sunt sânii puțini sensibili, simt ca pușcă ceva in mine, ma doare in ambele părți uneori, mie puțin foame mai des, ma doare spatele, am cautat peste tot pe internet ca să mă conving că sunt bine la ginecolog nu pot să merg din motive personale, acum 2 luni sau 3 am avut aceeași poveste mi-a fost frică să nu fiu dar mi-a venit, si nu cred ca am ciclul regulat nu se termina niciodata in mine, alege să țină si sa se șteargă repede, precizez si ca dupa act folosim șervețele umede de bebelușii, si de multe ori dupa merg la baie, sunt mai sensibilă de fel si ma gandesc ca poate am pățit ceva de la acele șervețele m.am dat o dată pe fata si m.am iritat, va rog fara comentarii răutăcioase sunt foarte stresata si speriată va rog sa ma ajutati

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca ai un ciclu de TIP NEREGULAT (asa cum ai declara in 9 Ian. 2021) - NU se poate vorbi de intarziere!
Ca atare, se impune folosirea prezervativului la orice partida sexuala, fiindca nu se poate calcula niciodata: ovulatia, perioada fertila sau venirea urmatorului ciclu menstrual.

"în 9 Ianuarie | Kalibi13 explică:
Ciclul meu este neregulat și sunt foarte speriata, țin sa menționez ca am 17 ani..."

Poti face un singur lucru:
Test de sarcina DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!

| Violleta2022 a răspuns:

In ce priveste "puscatul" ala care-l simti in tine, chiar nu am nici cea mai vaga idee cine te impusca si ce simti.
Iti lasa vanatai, sau iese sange?

| corbulalbrosu a răspuns:

In toata descriere facuta ai oferit o multime de informatii insa niciuna din ele NU este cu adevarat de folos pentru a oferi un raspuns obiectiv si mai ales corect, in afara informatiei ca ciclul tau menstrual este de tipul NEREGULAT
Fiindca ti-ai inceput viata sexuala in urma cu 5 luni si de atunci esti destul de ACTIVA d.p.d.v. sexual si avand in vedere si faptul ca sexul este practicat mereu NEPROTEJAT, se poate aprecia/ considera ca iubitul tau are destula/suficienta experienta sexuala incat sa NU ejaculeze niciodata sperma in vaginul tau.
In cazul in care ciclul menstrual este de tipul NEREGULAT, asa cum se pare ca este si al tau, intr-un astel de caz NU se poate spune ca PORNIREA MENSTRUATIEI A INTARZIAT fiindca in acest tip de ciclu NU EXISTA O DATA PRECISA/FIXA la care ar urma sa inceapa urmatoarea menstruatie si sa te orientezi dupa ea.
Cel mai probabil si in acest caz, ciclul tau menstrual actual este PROGRAMAT HORMONAL sa fie mai lung cu un anumit numar de zile (care pot fi si 7-15 sau mult mai multe) comparativ cu numarul de zile cate au avut alte cicluri de pana in prezent.
In acest moment este CU TOTUL IMPOSIBIL sa apara si sa existe SIMPTOME DE SARCINA, din acest moti starile amintite NU au nicio legatura cu O EVENTUALA SARCINA ci mai degraba sunt simptome care pot fi cele de natura PREMENSTRUALA.
Multa sanatate!

| Floridori a răspuns:

Cum adica "nu crezi ca ai ciclul regulat"? Ori este, ori nu este.Din moment ce spui ca aceste diferente exista constant, atunci, cel mai probabil este un ciclu neregulat sau cel putin, partial neregulat.
Simptomele pe care le-ai descris sunt simptomele sindromului premenstrual, iar secretia vaginala alba, opaca, densa si lipicioasa este specifica pe tot parcursul ciclului menstrual, mai putin in perioada fertila, cand aceasta devine transparenta, mai lichida si elastica, asemanatoare albusului de ou.
Daca esti sigura ca sperma nu a ajuns in interiorul vaginului in niciun act sexual (in perioada fertila cel putin.Dar nu cred ca s-a putut calcula perioada fertila), atunci nu poate fi vorba de sarcina.
Daca totusi suspectezi asta, poti face un test dupa 21 de zile de la ultimul contact sexual in cazul in care in acest timp inca nu ti-a venit menstruatia.
Numai bine!

| marco45beats a răspuns:

Daca nu ai avut contact sexual nu ai de ce sa te temi