| Raluca2341 a întrebat:

Am nevoie de un sfat. Luna trecuta mi-a intarziat ciclul 3-4 zile, timp in care am avut niste normale simptome menstruale: dureri de burta/spate, sâni sensibili etc. In momentul in care a venit, in prima zi am avut o scurgere mult mai închisă decat in mod normal, iar in restul zilelor scurgeri normale. Asa cred ca se intampla si luna aceasta deoarece am simptome si astazi este a doua zi de intarziere. Care poate fi cauza?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pornirea menstruatei cu intarzieri mici, de cateva zile poate fi considerata ca fiind acceptabila, aproape inerenta in cazul in care activitatea hormonala inca nu este perfect reglata si stabiilizata, asa cum se intampla in cazul majoritatii ciclurilor din cauza varstei adolescentine. Iar in privinta cantitatii mai mici si a culorii diferite a sangelui menstrual eliminat atat la inceperea menstruatiei cat si la terminarea ei, exista urmatoarea explicatie. Cantitatea de sange menstrual la inceput este MICA fiindca endometrul abia a inceput sa fie destramat si din acest motiv si scurgerea/eliminarea sangelui din UTER se face mai lent/incet adica se produce intr-un timp putin mai lung. Din acest motiv sangele respectiv este supus mai mult timp la factorii care provoaca/declanseaza PROCESUL CHIMIC de OXIDARE a FIERULUI existent in compozitia HEMOGLOBINEI din sange. Din acest motiv sangele din rosu deschis caramiziu devine inchis la culoare, maroniu/brun sau chiar negricos. In momentul in care ENDOMETRUL sub actiunea PROSTAGLANDINEI se destrama mai rapid, cantitatea de sange produsa devine mai mare si fiind amestecat si cu substantele ANTICOAGULANTE intregul amestec devine mult mai subtire deci si mult mai fluid si din acest motiv se scurge RAPID astfel ca procesul de OXIDARE a HEMOBLOBINEI NU se mai produce. Astfel culoarea sangelui eliminat in zilele in care cantitatea este mai mare si viteza de scurgere mare culoarea va ramane de regula rosu deschis mai ales daca cantitatea de anticoagulant si de mucusuri uterin existent in acel amestec reprezinta o parte insemnata a MENSTRUATIEI eliminate. Multa sanatate!

1 răspuns:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Deereglarile hormonale pot fi o cauza.