| anonim_4396 a întrebat:

M-am despartit recent de prietena mea zicandu-mi sa luam o pauza ...stie foarte bine ca o iubesc, si ea mi-a zis de asemenea ca ma iubeste si nu cred sa fi mintit atunci cand a facut-o.Nu stiu ce s-a intamplat... dar deodata a devenit mai rece mai distanta si am intrebat-o ce are, de ce este suparata, iar ea mi-a zis ca vrea o pauza. M-am comportat prea frumos ai am vrut sa-i fiu alaturi cat mai mult timp...nu i-am gresit cu absolut nimic! azi m-am hotarat, chiar daca sufar enorm nu o sa-i mai dau nici un semn de viata, pana nu-si da seama ca ma iubeste. daca intr-adevar ma iubeste imi va zice ceva, un semn orice... daca nu, asta este nu am cum sa o oblig sa ma iubeasca.Credeti ca e buna atitudinea mea? Vreau sa mentionez ca sufar foarte foarte mult si ca o iubesc enorm. dar pur si simplu alta cale nu vad.

7 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Te comporti foarte bine. Ii respecti nevoile; e dificil, intr-adevar, pentru ca nevoile tale sunt puse sub cheie in perioada asta. Faptul ca tu te-ai purtat exemplar in relatie cu ea nu are nicio relevanta. Se poate simti confortabil alaturi de tine, dar nu e o conditie pentru a te iubi. Poate relatia s-a consumat, din punctul ei de vedere, poate a devenit monotona... Ar fi fost util pentru tine sa primesti niste explicatii pentru ca, din cate imi dau seama, esti foarte confuz in privinta motivelor pentru care relatia a intrat in pauza... Spui ca nu o mai cauti "pana nu-si da seama ca ma iubeste". Atata timp cat esti constient ca asta e o posibilitate, alta ar fi sa se simta foarte bine fara tine si pauza sa devina permanenta. Insa, asa cum iti dai si tu seama, dragoste cu sila nu se poate. Bafta!

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Atitudinea ta este perfecta.
O pauza inseamna totusi o despartire de proba. Despartire sa fie! Poate asa vei descoperi toate "fatetele" iubirii voastre si vei vedea daca ea e pentru tine si raspunde nevoilor tale.
Numai bine.

Zbenguici

| anaid a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa nu o mai bagi in seama ceva vreme. Daca te cauta asta inseamna ca ea chiar avea nevoie de o pauza din diferite motive iar daca nu inseamna ca pur si simplu vroia sa va despartiti si nu stia cum sa iti spuna.Indiferent care este motivul un lucru este clar nu te merita chiar daca este greu incearca sa o uiti poate atunci cand se va decide sa te caute tu deja o sa fii fericit alaturi de o alta persoana si o sa sufere si ea cum suferi tu acum.
Succes pe mai departe!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este super ok.Indiferenta ta o va face sa realizeze ce a facut daca intr-adevar te iubeste asa cum a zis. Fi tare si tine-o asa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma omule...exact acelasi lucru mi.se.intampla.si mie sper.sa.fie .ok.pentru.aman2...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma omule... exact acelasi lucru mi.se.intampla.si mie sper.sa.fie .ok.pentru.aman2...

| oana_2980 a răspuns:

Ea nu te iubeste sau nu e sigura ca te iubeste