| anonim_4396 a întrebat:

M`am saturat!straight face M'a chemat prietena mea cea mai buna sa dorm la ea duminica. si i-am cerut voie la tata. si mi-a zis " nu vad rostul sa dormi la ea, ca a fost ziua ei acum ceva zile si ai dormit la ea, ati vorbit atunci " straight face.
am 18 ani, n-am voie sa merg chiar pe unde vreau, locuiesc intr-o comuna, ies afara asa mai rar, si cand ies la ora 10, maxim 11 trebuie sa fiu in casa. unii cand ma vad afara intreaba " dar tu esti de aici? " si stau in aceasta comuna de 18 anioh go on. bine, nu asta este problema. dar m-am saturat de mentalitatea lui de comunist si orice i-as zice tot cum vrea el face si nu are rost sa insist. degeaba ii dau garantia ca sunt cu x si y afara ca nu il intereseaza, si daca stau prea mult in casa tot el comenteaza " mai iesi si tu pe afara" [dar o sa ii fac o faza urata in legatura cu asta]

Sfaturi as vrea pentru dormitul cu prietena mea, ca in rest ma mai descurc eu oh go on ajutor sad

Răspuns Câştigător
| Laura a răspuns:

Vorbești serios cu el. Nu înțelege, nu-l asculți. Ai 18 ani, poți să faci ce vrei.

7 răspunsuri:
| answer a răspuns:

Citind situatia ta, imi dau seama ca degeaba ai 18 ani! Cum poti tu sa iti critici tatal? sa il numesti comunist? Nu zic ca procedeaza corect ca e mai strict cu tine, dar o face cu cele mai bune intentii, iar tu nu trebuie sa ii faci o faza urata, ca omul ala, desi tu nu realizezi, din iubire o face! Se intampla atatea si el vrea doar sa te protejeze! In orice caz, vei intelege mai bine de ce face asta cand vei avea, la randul tau, copii! Acum sa iti spun cum poti sa iti faci tatal sa aiba mai multa incredere ca tu esti matura: incearca sa porti o discutie cu el fara sa tipi la el, fara sa-i subminezi autoritatea; daca ti-a spus nu, accepti raspunsul si incerci mai tarziu, nu mai insisti! Probabil ca subiectul SeX la voi in casa e tabu; incearca sa abordezi subiectul si sa ii explici tatalui tau ca poate avea incredere in tine din punctul asta de vedere, ca nu esti naiva (sper ca, chiar nu esti) si ca nu esti in primul rand fraiera si daca vrei sa ii castigi din ce in ce mai mult increderea, spune-i totul despre prietenii tai baieti si despre eventualii iubiti (asta nu inseamna ca pe mama ta o lasi la o parte, pe ambii parinti ii tratezi la fel); iti spun toate astea pentru ca tatii sunt foarte protectori cu fetele lor si cu cat ai o relatie mai deschisa cu tatal tau, vei avea si mai multa libertate! Oricum sa nu iti dezamagesti vreodata parintii ca nu merita! Nu stiu daca vei reusi sa ajungi sa dormi la prietena ta, dar pe viitor, daca vei da dovada de calm si perseverenta si vei sti in ce fel sa abordezi discutiile cu tatal tau, cu siguranta vei capata mai multa libertate! Si inca odata iti spun: ceea ce face tatal tau, face din prea multa iubire pentru tine; nu vrea sa te lase sa ajungi jucaria cuiva, carpa cuiva si se gandeste doar sa iti fie bine, chiar daca tu acum crezi ca traiesti o drama! Sa te fereasca Acel de sus sa traiesti o adevarata drama! Boafta si fii mai inteleapta, nu tew lasa condusa de nervi!

| alonet a răspuns:

Pai daca nu te lasa sa mergi la ea sa dormi cheama-o pe ea la tine si stati toata noaptea de vorba in soapta happy

| 21Ada a răspuns:

Ai 18 ani rolling on the floor. faci ce vrei ai buletin esti majora!

| Lovemebabybee a răspuns:

Parerea mea este ca tatalui tau ii este frica deoarece tu ai devenit majora si vei pleca in curand la facultate.Eu zic sa il iei usor... Spune-i ca ai crescut,esti majora, esti mai responsabila in legatura cu ce faci. Spune-i sa te lase sa dormi la prietena ta deoarece e doar o noapte, iar tu asta iti doresti. Succes! Funda?

Inreaba-l de ce nu te lasa, ce ar putea strica sa dormi la ea. Daca nu macar sa iti faca alta favoare.
PS: Sa ii zici ca vrei sa te distrezi ca tip mai e vara.

| draghy a răspuns:

Stiu prin ce treci, dar ar fi cateva lucruri ce l-ar putea convinge:sa-l roage si prietena ta sau sa vb parintii ei cu tatal tau sau incearca sa te comporti exemplar pana iti zice ca da, desi primele 2 variante is mai bune nu stiu sigur ce sa zic si eu trec prin acelasi lucru saptamana de saptamanaI don't want to see mama prietenei mele la rugat sa ma lase si cand il roaga un parinte nu refuza la inceput nu zice nimic si apoi n-are ce sa faca si accepta si daca nu vb mama sau tatal prietenei unde vroiam sa dorm atunci vorbea prietena mea cu el si pana la urma ma lasa asadar bafta:*

| mihaELA_2914 a răspuns:

Si eu am aceleasi probleme cu ai mei, eu stau la sat si nu ies aproape deloc pe afara si am aproapte 19 ani dar cand vreau sa ies le fac pe plac ii ajut in curte le fac mancare, fac curat, prajituri in cat sa le arat ca merit sa ieshappy