| anonim_4396 a întrebat:

Părinții mei ma enerveaza extrem de tare. Am o prietena de anul trecut care are un frate mai mare care e rebel ca sa zic asa si care e prieten cu fratele meu, nu are nici o legatura dar parintii mei zic ca cica ma invata prostii si sa nu mai stau cu ea. E mai mica cu un an decat mine (are 11 ani) si nu ma invata prostii, nu imi zice ce sa fac si chiar imi place sa ies cu ea afara, ma joc cu ea etc si e de treaba, nu ma duce in nu stiu ce cartiere si comenteaza ei aiurea (adica tata dar mama se ia după el) si pana la urma de ce sa faca asa doar pentru ca am si eu o prietena cu care pot sa ies? Cu restul nici nu prea vorbesc si toti sunt falsi si pot spune ca e cam singura prietena care iese cu mine. Ce pot sa fac? Am uitat sa mentionez ca atunci cand ma duc la ea acasa tata ma suna si ma intreaba unde sunt, cand ii zic ca sunt la ea ma intreaba "ce cauti tu la ea? /ce faci tu la ea?/de ce?" (adica cand ies afara si obosim sau ne plictisim mergem la ea pentru ca stam in acelasi cartier) si ma enerveaza sau o data mi-a zis sa nu ma duc la ea doar pentru ca a inteles el de la frate-miu ca are o casa mai murdara si urata. Cu fratele ei nu au nici o treaba, ba chiar stau cu el, vorbesc cu el etc, am fost si la plaja cu totii vara trecuta si nu inteleg de ce vara trecuta nu comentau nimic dar acum au început sa comenteze. Sau ar fi un motiv, vara trecuta am invitat-o sa doarma la mine o data dar a dormit si a doua zi(pentru ca tata l-a intrebat pe fratele ei care venise sa o ia daca o mai lasa) dar a treia zi a fost cu totul diferit, gen nu i-a zis nimeni sa mai doarmă aici dar gen fratele ei nu venise sa o ia si asa a fost inca cateva zile(vreo 4) adica nici nu mai dădea pe acasa la ea si tatalui meu nu prea ii convenea, ca sa fiu sincera nici mie nu imi plăcea sa stea chiar asa mult la noi, noi nu ii ziceam sa mai doarma dar nici nu puteam sa o gonim, pur si simplu cand se făcea 10/11 noaptea zicea "cred ca nu vine nici azi dupa mine, cred ca iar raman la tine". Dar nu stiu daca asta e motivul pentru care tatalui meu nu ii mai convine sa stau cu ea. Voi ce parere aveti? Si cum ii pot face sa nu mai comenteze cand ies cu ea afara? (mai mult tata comenteaza, v-am zis), nu vreau răspunsuri gen "asculta-i ca sunt parintii tai si ei stiu mai bine", v-ar conveni sa aveti un prieten/o prietena cu care va intelegi extrem de bine si nu este o influneta proasta dar totusi părinții vostri comenteaza aiurea? Nu cred asa ca daca vreti sa dati raspunsuri de genul asta nu va obositi. Dau funda. Ps: fratele si verisoara mea erau prieteni cu fratii si verișorii ei dar nici un parinte nu comenta nimic despre prietenia lor.

2 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Vai ce mult ai scris și cât e de obositor să citești așa ceva!
Dacă nu vrei să-ți asculți părinții, vei vedea unde te duce viața!

| Justme79 a răspuns:

Cred că cel mai în măsură să îți răspundă la aceasta întrebare este chiar tatăl tău happy trebuie să îl faci să te înțeleagă că este singura ta prietena pe care o ai...în plus nu contează dacă casa iei este mai murdara asta este situația părinți sunt de vina și nu ea!