| Bdggwgcdacwhbegysgvg a întrebat:

Mă"copii" explicați-mi și mie ce înseamnă când un băiat "alintă" o fată spunându-i "bagaboantă mică" ce înseamnă asta mai exact?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Pai fata in cauza ar trebui sa stie asta in primul rand, conteaza mult contextul, conteaza comportamentul laughing
Acum imi pare rau sa-i dezamagesc pe cei care au raspuns mai sus, dar am mai folosit si eu expresia asta sau una asemanatoare odata laughing Desi daca stau sa ma gandesc, cred ca as fi putut sa o folosesc de mai multe ori laughing
In cazul meu, intemeiat.

Chestia sta in felul urmator.
In opinia mea, o fata ar trebui sa raspunda si sa se comporte frumos, feminin.
Daca eu vorbesc frumos, iar ea raspunde intr-un mod rautacios, imi permit sa-i raspund si eu in aceeasi maniera, sau sa o alint cu o astfel de replica.
Daca foloseste expresii rautacioase/urate, din nou, mi se pare intemeiata o astfel de "replica".
Adic serios... Exista unele "fete" care folosesc diferite expresii care contin cuvantul p!@#
Pai daca ea vorbeste asa, sau are un comportament inadecvat, nu merita sa fie alintata cu expresia "Bagaboanta mica"? Hai sa nu fim ipocriti laughing

Si exemplele pot continua.

Acum, daca nu se aplica exemplele de mai sus, si totusi ea a primit un astfel de alint, exista si posibilitatea ca respectivului sa-i placa fetele putintel mai "rele" si din cauza aceasta sa foloseasca aceasta expresie. Deoarece in subconstientul lui exista o astfel de slabiciune pentru "bagaboante" laughing

SFARSIT!

7 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Inseamna ca nu o respecta.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Ca e vagaboanda

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bagaboantă in argou inseamna prostituata, nu cum a zis cineva draga mea, cauta in dex si vei vedea.

| Violleta2022 a răspuns:

Vocabular de mahala, ca nici un baiat cu bun simt nu alinta pe cineva folosind cuvantul "bagaboanta", poate doar un cocalar sau boschetar, parandui-se probabil frumos.

| VoidEternal a răspuns:

Înseamnă că unii nu au nici cea mai vaga idee despre cum ar trebui sa se manifeste tandrețea și singura lor sursa de inspirație este Las Fierbinți.

| alexandru3107 a răspuns:

O forma mai non-delicata de a spune draga mea.