| anonim_4396 a întrebat:

Ma intristeaza faptul ca acum iubirea adevarata moare :[ si acum fetele sunt atrase de haine de firma bani masini luxoase. de ce lumea s-a schimbat atat de mult e foarte trist ce se intampla si acum daca e frumos\frumoasa nu mai conteaza nimic. va spun eu conteaza si daca are ceva la tartacuta. ca daca e proasta \prost o sa stati sa va uitati unu la altu si nu o sa stiti despre ce sa vorbiti ...eu inca sunt departea iubiri adevarate voi de care parte sunteti?

Răspuns Câştigător
| LoveUbutUdontCare a răspuns:

Iubirea adevarata nu moare.
In zilele de astazi, sincer, nici nu stiu daca mai exista...(si nu vreau sa recunosc si s-o spun, dar pana acum, eu asta cred)
De fapt exista, in mine, in tine, si probabil inca in cateva persoane care vor sa iubeasca cu adevarat si sa fie iubite cu adevarat, dar daca nu gasim acea persoana care sa simta la fel, mai poate fi numita iubire adevarata? Eu cred ca nu. E o iubire neimplinita, si e foarte trist. Eu inca sper ca undeva in lumea asta mai exista baieti care iubesc o fata pentru ceea ce este ea, pentru ca ea il iubeste inapoi, pentru motive simple, si pur si simplu...nu pentru ca e extrem de frumoasa, o vor toti, se imbraca bine si nu are celulita. E o prostie. Iubirea ar trebui sa fie ceva spirtual, ceva din suflet, ceva ce nu ai mai simtit niciodata...sa nu se bazeze pe sex si minciuni, sa nu ai nevoie de nimeni altcineva cand ai perosana iubita langa tine. Crede-ma ca as vrea sa traiesc acum 50-60 de ani, pe vremea bunicilor, cand iubirea era sincera si adevarata, chiar daca erau vremuri mai grele, dar macar atunci as fi fost fericita o viata cu o persoana pe care o iubesc; nu as astepta ca acum sa intalnesc pe cineva macar acceptabil, caruia i-as da totul. Nu stiu, acum nu cred in iubire, am fost dezamagita prea tare; dar totusi sper ca intr-o zi o voi descoperi, si atunci voi fi cea mai fericita persoana de pe planeta! Iti doresc si tie asta!

9 răspunsuri:
| Cypronge a răspuns:

Problema e ca multa lume din ziua de azi e superficiala si prea putine persoane stiu sa pretuiasca ce e cu adevarat important.
De multe ori cand cineva vb cu o alta persoana o catalogheaza automat ca fiind frumoasa sau urata tanar sau batran alb sau negru bogat sau sarac si prea putini mai privesc pe semeni lor ca fiind egali.
Lucrul acesta se datoreaza in primul rand influentelor televiziuni si multa lume isi bazeaza decizile din viata in functie de ce vad la tv cum sa se imbrace cum sa vb si cum sa gandeasca, mai simplu zis gandesc dupa tipar si devin individualisti, genul de persoane care imi sunt antipatice.
Ce ai putea face tu este sa fi tu insusi si sa nu te lasi influentata de aceste rebuturi ale societatii.

| Ofiintă a răspuns:

In general asa se intampla, femeile care se casatoresc din interes adica sunt multe femei care isi cauta un bosorog cu bani ex Monica Columbeanu si altele care nu-s indragostite de persana respectiva dar sunt multzumite pentru ca se inteleg
Nu stiu daca exista iubire adevarata pentru ca din cate relatii am mai vazut ori nu se intelegeau, se certau ( bine asta se mai intampla) dar la ce vreau eu sa cad este ca : iubirea fata de o persoana o gasesti si nu o poti avea pentru ca asa suntem noi intotdeauna ne dorim cea ce nu putem avea, e chiar foarte greu sa-ti gasesti perechea pe la 20 de ani si sa fi foarte indragostita de el ( nu am prea vazut asa ceva) dar problema este ca toata lumea sufera dupa cineva pentru ca nu o poate avea de aici extrag faptul ca nu prea am vazut cupluri care sa se placa reciproc.
Sper ca te-am fost de ajutor
pa, pa

| FucktheSystem a răspuns:

Meh, sunt de părere că iubirea adevărată a murit de mult ( dacă a existat ). Să fim serioși, acum fetele sunt atrase de mașini „cool" în trecut erau atrase de calești.Tot aia.

| Miriam55 a răspuns:

Nu mai generaliza atâta că nu toate femeile caută p*** şi bani.Desigur, sunt multe tipe egoiste care se gândesc numai la plăceri carnale şi materiale, dar sunt mai multe femei/fete care încă doresc pe cineva care să le iubească.
Şi crede-mă, contează şi dacă e frumoasă, nu mai generaliza atâta, pentru că eşti mică şi nu ştii părerile fiecărei persoane în parte.

| UnZambetTeRog a răspuns:

Sunt in lume cazuri in care iubirea adevarata inca exista. Nu numai fetele sunt atrase de baieti cu bani. si baietii sunt atrasi de fete cu forme... Asa-i? Dupa parerea mea iubirea adevarata nu a murit.

Răspuns utilizator avertizat
| maryngeorge a răspuns:

Desi sunt de parere cu tine inca mai sunt fete care nu gandesc asa se uita la iubirea adevarata insa din ce in ce mai putine pacat ca sa ajuns la asa ceva putini mai sunt care se uita la coportamenul fetei/baiatului la iubirea care o ofera si sincer iubirea adevarata exista inca exista cat o sa mai existe nu stiu

| karinka_7246 a răspuns:

Stii.poate ca exista undeva departe iubire, dar in majoritate iubesti pe unul, dar iti legi veata cu altul.care iti da tot ce vreai

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe mine nu ma atrag toate lucrurile alea exemplificate de tine mai sus.Eu nu vreau decat sa ma iubeasca cu adevarat si sa-l iubesc.Asta cred eu ca e mai important:IUBIREA.Lucrurile materiale vin si pleaca dar iubirea dintre doi oameni rezista mult mai mult.Si cred ca sunt multe fete care gandesc ca mine, nu suntem toate dupa intereshappy