| Andrei9801 a întrebat:

Ma simt intr-o stare foarte rea, parca o depresie doresc sa ma descarc cuiva să-mi spună o părere.
Mai pe scurt am 20 de ani, am terminat studiile in Italia și lucram tot acolo, in 2015 am început sa vorbesc cu fata care ii plăcea de mine foarte tare, cu timpul ne-am pus împreuna chiar de ea se afla in România și eu in Italia. Ma duceam acasă in fiecare an când nu eram la munca, a durat așa 1 an jumate ca ma duceam și veneam. La un timp am renunțat la tot ca sa ma intorc in România sa stau alături de ea, ea (e mai mica decât mine cu 3 ani.) era o iubire mare nici nu am cuvinte sa o descriu. Am trecut peste multe certuri împreuna am trecut peste orice. Am stat in România 5 luni, nu reușeam să-mi găsesc nimic de munca și am fost nevoit sa ma duc in Germania, acum suntem iar la distanță dar ma simt foarte aiurea, simt de parca nu ma iubește simt ca ia totul ca pe un joc. Ma gândesc de as putea dispărea de pe acest pământ poate sa fie mai ușor. Noi vorbim in fiecare zi dar nu sunt aceleași cuvinte cum erau acum 1-2 ani in urma, nu se mai comporta la fel cu mine, îmi arată ca e orgolioasa doar. Lumea asta a ajuns un nimic, pentru bani sa fugi in capăt la lume.

Răspuns Apreciat de Editori
| Starla14 a răspuns:

"Eram insurat de 2 ani si jumatate cu o colega de la universitate si banuiam ca ma insala". Ti se pare cunoscuta aceasta fraza? Camil Petrescu a stiut sa descrie iubirea in forma ei sincera si uneori dureroasa pentru noi.

Nu sunt aici sa fac comentariu literar, insa cateodata viata ia o intorsatura ciudata. Tu simti o schimbare, iar probabil nesiguranta pe care o simti e din cauza ta. Ai o urma de indoiala, nu poti alunga trecutul insa parca simti altceva. Si eu am iubit si iubirea a fost distrusa fara sa vreau. Nu am mai fost in stare sa intalnesc oameni.

Majoritatea copiilor nu inteleg iubirea si ce vrea ea sa fie. Probabil fata e indecisa si mica, nu poate sa iubeasca profund. Daca ai cel mai mic dubiu as recomanda sa te departajezi usor de ea. Cu toate ca acum zici ca nu vrei, noi nu iti vrem raul. Iubirea e grea si e o lectie antologica, tu decizi de aici.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Poate a cautat banii tai. Orice relatie dupa cateva frecari de motor cu start and stop randamentul scade de parca masina ar avea 400 000 km. Mai inveti despre femei in timp si discutam dupa cum ti se par asa ca seriozitate

| Violleta2022 a răspuns:

Ea are 17 ani, este inca adolescenta, iar la varsta asta vrea sa traiasca la maxim orice senzatie.
Posibil sa-i placa de altcineva, ca doar nu s-o abtine de la distractie, mai ales ca nu esti acolo si tentatiile sunt peste tot.
Lucru confirmat dupa cum observi si tu, ca nu se mai comporta ca acum 2 ani, cand abia te descoperise si probabil ai fost prima ei dragoste.
In adolescenta, se leaga prietenii foarte usor si la fel de usor se si rup.
Din pacate, nu poti face nimic, atata vreme cat tu esti la 2000km departare de ea si vara asta ea a mai crescut, aarta probabil mai atragator si va fi tentata si ademenit de alti baieti, care-s acolo si ii pot oferii distractie la maxim.
Din pacate, astea sunt riscurile departarii.

| OldSoul a răspuns:

Deci, voi sunteti impreuna de doi ani.
Ea e mai mica ca tine cu trei ani.
Tu ai zis ca ai 20 de ani, asta inseamna ca ea avea 15 ani cand ati inceput sa vorbiti.
Eh, trebuie sa intelegi ca e totusi e inca o copila, cel mai probabil tu ai fost prima ei iubire, iubire care cel mai adesea s-a consumat online, intre timp a inceput si ea sa vada ca asa nu se poate, sau sa vrea sa se distreze, sa aiba pe cineva aproape, pe scurt, si-a dat seama ce vrea cu adevarat(paradoxal vorbind, cel mai adesea nici ele nu stiu ce vor), si uite asa se distanteaza fata de tine.
In opinia mea ar trebui sa revii cu picioarele pe pamant, ea e tanara, e adolescenta, vrea distractie.
Trebuie sa fii realist, ceea ce aveti voi nu e de durata, chiar daca vorbeste cu tine, o mai poate face inca cu altul in aceeasi timp.
Nu te amagii.

| anonim16121 a răspuns:

Frate, calmează-te, ia-o ușor,poate faci o greșeală să o regreți toată viața, ține legătura cu ea,după ce termini orele de muncă sun-o, vorbește pe camera cu ea,sa va vedeți macar, nu deveni gelos, o sa strici toată relația, o data la câteva luni trimite-i o atenție, și sper că nu o sa ramai acolo de tot, strânge bani, reîntoarcete in țară, deschideți o afacere ca sa ramai langa ea, ori după ce e stabil acolo unde ești tu ia-o și pe ea cu tine, îi găsești un loc de muncă, să facă ceva. Mult succes in continuare!?

| Andrei9801 explică:

@ O iubesc prea mult, nu vreau sa o pierd pe nimic in lume, sunt cu frica sa nu iasă cu altcineva sa nu ma însele.

| artemidak a răspuns (pentru Andrei9801):

Dar dacă ea nu te iubește? Vorbeste cu ea.
Daca chiar ia totul ca o gluma, imi pare rău sa îți spun, dar nu te iubește.
Desparte-te de ea.