| eu88 a întrebat:

Mai am si eu o intrebare... am inteles ca sucul de grefe ar scadea oarecum efectul anticonceptionalelor... la sucul de visine are vreun efect? poate pare banala intrebarea... dar vroiam sa intreb... multumesc

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sucul fructelor nu scade efectul anticonceptionalelor.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stiintific, se pare ca daca bei o cantitate mare de suc de grapefruit (cativa litri pe zi), efectul estrogenic al contraceptivelor creste, ceea ce duce la o crestere a numarului de reactii adverse (in special cele de tip hipercoagulare). Astfel exista niste cazuri raportate de femei care au avut tromboze asociind sucul de grapfruit (3-4 litri pe zi) cu anticonceptionale si cu inca un factor de risc pentru tromboze (varsta peste 35 de ani, fumat, antecedente personale).
Asadar, un consum normal de suc de grapefruit (sa zicem 250-400 ml) nu are nici un efect. Un consum crescut duce la cresterea utilizarii hormonilor cu o crestere a efectului contraceptiv dar si o crestere a recatiilor adverse. Acest lucru e valabil si pentru alte medicamente.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Sucul de grefe poate scadea efectul anticonconceptionalelor, dar cel de visine fara nici o problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Grapefruit-ul si sucul de grapefruit inlatura efectul oricaror pastile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@brigaela - inteleg ca ai pregatire medicala, deci ma poti ajuta. Am vazut o emisiune in care doi medici aratau ca grapefruitul este contraindicat celor care sunt sub medicamentatie. Stii altceva? De ce e diferit in cazul anticonceptionalelor?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@brigaela - multumesc.

| eu88 explică:

Va multumnesc