| dididedediu a întrebat:

Mai exista dragoste adevarata? Ce parere aveti despre ea?

31 răspunsuri:
| Costa_Andrei_1982 a răspuns:

Cine nu vrea să fie iubit?
O întrebare fără sens pentru că fiecare ființă vrea asta. Vorbesc despre o dragoste sinceră, care nu caută la folosul său, ci la folosul celuilalt. O dragoste în care îți vezi iubitul sau iubita ca un reprezentant al absolutului. Dumnezeu a pregătit așa ceva încă de la începutul lumii, dar prin felul nostru de a trăi am pierdut acest frumos sentiment.

Am ajuns să fim legaliști, să zîmbim și să vorbim artificial, spunînd ceea ce îi place celuilalt să audă, dar fără să avem vreun sentiment de sinceritate în aceasta. Tot mai mulți tineri sunt dezamăgiți de așa numita „dragoste", care se referă doar la plăcerile sexuale. Puţini care mai cred că dragostea adevărată există, pentru ceilalţi nu este decît ceva ce ţine de domeniul fantasticii.

De ce am pierdut acest minunat sentiment? De ce nu mai credem că dragostea există?

Pentru că noi suntem falşi. Pentru că ne-am învăţat să primim, nu să oferim.

De ce nu ai fi tu persoana care oferă o dragoste necondiţionată? De ce nu ai fi persoana care dă naştere romantismului, ca să-ţi faci iubitul, iubita, logodnicul, logodnica, soţul, soţia, – cea mai fericită.

Nu este greu, dacă hotărăşti pentru tine să iubeşti orice s-ar întîmpla.

Chiar dacă risc să mă repet voi plasa „pasajul dragostei" din Biblie care vă poate ajută să iubiţi cu adevărat.

Dragostea adevărată există!

1 Corinteni 13:4-8 „Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate: dragostea nu pizmuieşte; dragostea nu se laudă, nu se umflă de mîndrie, nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mînie, nu se gîndeşte la rău, nu se bucură de neleguire, ci se bucură de adevăr, acopere totul, crede totul, nădăjduieşte totul, sufere totul. Dragostea nu va pieri niciodată".