| dididedediu a întrebat:

Mai exista dragoste adevarata? Ce parere aveti despre ea?

31 răspunsuri:
| Cătălina a răspuns:

Exista, daca esti atent la persoana peste care dai si alegi sa ai o relatie.
Atunci cand vei iubi cu toata fiinta ta, vei simti ca parca timpul se opreste in loc, vei fi capabila sa reunti la propriile conceptii si idei numai pentru a-l vedea pe el fericit.
Asadar, iubirea adevarata exista, insa in ziua de astazi lumea in care traim a ajuns la un nivel mult mai inalt de indobitorice si mediocritate, ca sa se mai puna pret pe ea. Trebuie sa fii foarte atenta, si poate, nu vei fi dezamagita. Totul depinde de tine, de ce oferi si de cum stii sa oferi.

| Ecea a răspuns:

DRÁGOSTE f. 1) Sentiment de afecțiune și devotament față de cineva sau de ceva; iubire: amor; drag.

Din punctul meu de vedere, nu cred in iubire/dragoste adevarata in cazul oamenilor.
Dragostea la noi, este conditionata, ceea ce inseamna ca fara anumite conditii nu putem sa iubim o persoana.
Mai exact, cand intram intr-o relatie, din start exista niste reguli, restrictii, etc.
Cred in dragostea adevarata pentru animale. Animalele le iubim oricum ar fi ele, nu avem pretentia sa nu insele, sa nu ne minta, sa nu ne tradeze, etc.
Iubirea oamenilor este din pacate conditionata, neconditionata nu cred ca exista, asa ca automat se anuleaza termenul iubire.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ecea):

Exista dragoste adevarata si in cazul oamenilor asta daca stii sa iubesti neconditionat.

| Ecea a răspuns (pentru anonim_4396):

OK, deci vrei sa spui ca ai iubi pe cineva care te-ar insela zilnic?

| Alexakos a răspuns:

Da mai exista doar ca e rara in zilele noastre. toti se uita dupa interes (bani, sex etc).

| Mihai2892 a răspuns:

Eu unul o caut dar, ce sa zic...e rara ca eclipsa...straight face

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dumnezeu e DRAGOSTE.
Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate; dragostea nu pizmuieşte; dragostea nu se laudă, nu se umflă de mândrie,
nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mânie, nu se gândeşte la rău,
nu se bucură de nelegiuire, ci se bucură de adevăr,
acoperă totul, crede totul, nădăjduieşte totul, suferă totul.
(っ◕‿◕)っ ♥

| Wihox a răspuns:

Ce e aia dragoste adevarata?

| neutrino a răspuns:

Depinde in ce crezi!

| Xtadelo a răspuns:

Da. exista, dar se gaseste mai rar. sad

| LineGuide a răspuns:

Uneori poti intalni si dragoste adevarata, dar nu la adolescentii contemporani, care nu stiu ce vor de la viata, in afara de bani, masini, fete frumoase, baieti muschiulosi, printi pe cai albi sau altele.
Dragoste adevarata se afla intre doua persoane care:isi zambesc mereu, nu se pot abtine sa nu se priveasca, nu se pot abtine sa nu se atinga, sa se mangaie sau sa-si vorbeasca.Asta este ceea ce inteleg eu prin dragoste.Asta este ceea ce ar trebui sa inteleaga toata lumea prin dragoste.
Ehhhh, in ziua de azi, mai rar vedem una ca asta, dar inca se mai poate gasi un cuplu ratacit, pe la un capat de lume, care are o dragoste ca in filme sau in legende.

| Ella3133 a răspuns:

La unele persoane mai exista dragostea adevarata mai rar dar este...
Acel sentiment este unic, nu le inteleg pe fetele astea de se marita pe interes... straight face

| Numero1 a răspuns:

Cati ani ai?
Probabil 15-16 ca mine, ei bine de-abia de la varsta asta dragostea adevarata apare. Nu esti singura fata care a suferit din dragoste, eu vad una in fiecare zi pe acest site, daca ai suferit si suferi asta pentru ca nu ai gasit baiatul perfect asa ca mai cauta.
P.S. Da exista dragoste adevarata, dar noi suntem prea mici ca sa vorbim de ea.

| dididedediu explică (pentru Numero1):

A 16 ani..si stiu sa iubesc.

| Alishia a răspuns (pentru Numero1):

Dragostea nu tine cont de varstahee hee

Răspuns utilizator avertizat
| schmoll a răspuns:

Da chiar exista,da in general saracii cu saracii si bogatii cu bogatii,vii nu ies cu mortii,fetele din mediul rural mai pun sentimente in timp cele din oras majoritatea(padurea are uscaciunile)se uita la bani, la frumusetea exteriora a baiatului, dar ce spunea Seneca frumusetea sta dincolo de bogatie, dar multi nu mai inteleg, si ma bucur ca eu am mai prins cativa anii de normalitate

| dididedediu explică (pentru schmoll):

La mine nu ii deloc asa..eu cu prietenulmeu suntem total diferiti..si familiile noastre.el ii maghiar eu romanca, asta ii diferenta? si ne iubim foarte tare

| Alishia a răspuns:

Exista doar ca trebuia sa gasesti si persoana potrivita, dragostea se ofera si se primeste, daca nu primesti sau nu oferi iese un mare rahat.

| anonima1995 a răspuns:

Dragostea adevarata exista. Este cel mai frumos lucru din lume. Este un seniment incredibil, nici nu iti vine sa crezi ca poti simti asa ceva. Parca timpul se opreste in loc atunci cand esti cu persoana iubita. Simti fiori de fiecare data cand vezi acea persoana. Dragostea adevarata te schimba, te face sa vezi viata alfel, te face sa crezi in fericire. Se bazeaza pe comunicare, sinceritate, intelegere si respect. Asta nu inseamna ca dragostea adevarata e si perfecta si ca nu pot aparea greseli intr-o relatie care se bazeaza pe iubire adevarata, ci din contra, fiind oameni toti gresim si toti avem defecte, dar daca lasam orgoliul la o parte si stim sa iertam, atunci cu siguranta iubirea este deplina. Dragoste adevarata inseamna sa il accepti pe cel de langa tine asa cum e, fara sa il judeci dupa trecutul sau si sa ii fi un sprijin atat in prezent cat si in viitor, iar persoana de langa tine sa faca acelasi lucru pentru tine.

| dididedediu explică:

Sa vedem ce parere are un baiat despre dragoste

| Numero1 a răspuns (pentru dididedediu):

Pai eu nu sunt baiat? laughing, doar ti-am raspuns.

| dididedediu explică:

Da exista dragoste adevarata..va dau un exemplu o poveste de dragoste: povestea mea
http://www.youtube.com/watch?v=LzDqXqSp2NU&feature=relmfu partea1

http://www.youtube.com/watch?v=YqpEC-hp8qM
partea 2
asta nu ii tot prin ceam trecut noi..adica nu tot mai este multe..si daca vas povestii ati incepe sa plangeti.dar foarte rar mai exista dragoste adevarata..trebuie sa ne invatam sa iubim iar.dar noi mereu ne indragostim de persoane rele...

| Mariiaamariiaa a răspuns (pentru dididedediu):

E foarte frumoasa povestea ta. Daca va iubiti cu adevarat nu renuntati orice ar fi. Parintii cred ca ce zic ei e mai bine pentru voi, dar poate gresesc. Orice om are dreptul sa iubeasca pe cine vrea, nu-i lasa pe altii sa se bage intre voi. Sper sa fii fericita cu el. Succes:*

| dididedediu explică (pentru Mariiaamariiaa):

Mersii mult:*

| Mariiaamariiaa a răspuns (pentru dididedediu):

:*:* n-ai pentru ce. Succes in continuare:*

| dididedediu explică:

Eu spun din propria expetienta. dragostea adevarata este cea mai mare suferinta..mai bine daca nu va indragostiti..noi mereu fetele ne indragostim de baieti rai..care insala si se poarta urat.dar niciodata de cei buni. poate asa ii si la baieti..mai bine daca nici numai iubim..atata suferinta...eu sufar in fiecare zii si nu pot sa fac nimic in legatura cu asta

| Giuvaer a răspuns:

Depinde la ce fel de dragoste de referi.
daca e dragostea pentru familie-va exista mereu
daca e dragostea pentru prieteni-mai rar
dragostea pentru un baiat/o fata- da mai exista.

| gugulina97 a răspuns:

La mine exista dragoste adevarata...:* deci dabig grin:*

| Alina234 a răspuns:

EXISTA.insa daca te gindesti ca ea ar trebui sa se asemene cu cea reprezentata in filme gresesti. dragostea adevarata este cea care se exprima prin fapte atunci cind iti este greu nu prin cuvinte...este cea care dainuie in timp si indiferent de unde nu te-ai afla, o simti.

| Costa_Andrei_1982 a răspuns:

Cine nu vrea să fie iubit?
O întrebare fără sens pentru că fiecare ființă vrea asta. Vorbesc despre o dragoste sinceră, care nu caută la folosul său, ci la folosul celuilalt. O dragoste în care îți vezi iubitul sau iubita ca un reprezentant al absolutului. Dumnezeu a pregătit așa ceva încă de la începutul lumii, dar prin felul nostru de a trăi am pierdut acest frumos sentiment.

Am ajuns să fim legaliști, să zîmbim și să vorbim artificial, spunînd ceea ce îi place celuilalt să audă, dar fără să avem vreun sentiment de sinceritate în aceasta. Tot mai mulți tineri sunt dezamăgiți de așa numita „dragoste", care se referă doar la plăcerile sexuale. Puţini care mai cred că dragostea adevărată există, pentru ceilalţi nu este decît ceva ce ţine de domeniul fantasticii.

De ce am pierdut acest minunat sentiment? De ce nu mai credem că dragostea există?

Pentru că noi suntem falşi. Pentru că ne-am învăţat să primim, nu să oferim.

De ce nu ai fi tu persoana care oferă o dragoste necondiţionată? De ce nu ai fi persoana care dă naştere romantismului, ca să-ţi faci iubitul, iubita, logodnicul, logodnica, soţul, soţia, – cea mai fericită.

Nu este greu, dacă hotărăşti pentru tine să iubeşti orice s-ar întîmpla.

Chiar dacă risc să mă repet voi plasa „pasajul dragostei" din Biblie care vă poate ajută să iubiţi cu adevărat.

Dragostea adevărată există!

1 Corinteni 13:4-8 „Dragostea este îndelung răbdătoare, este plină de bunătate: dragostea nu pizmuieşte; dragostea nu se laudă, nu se umflă de mîndrie, nu se poartă necuviincios, nu caută folosul său, nu se mînie, nu se gîndeşte la rău, nu se bucură de neleguire, ci se bucură de adevăr, acopere totul, crede totul, nădăjduieşte totul, sufere totul. Dragostea nu va pieri niciodată".