| Andrusca69 a întrebat:

Mai exista femei care sa dedice in totalitate barbatului, gospodariei si familiei pe care o vor forma impreuna?
Practic sa isi iubeasca barbatul mai mult decat isi iubeste propria viata si sa ii fie dedicata total happy.

48 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Nu prea mai exista frate si asta din cauza papagaliilor care nu le respecta si le pune sa isi plateasca singure consumatia, le obliga sa plateasca jumatate de chirie/ rata la apartament, le cere bani pe combustibil cand merg intr-o excursie si nu sunt in stare sa le trateze ca pe regine pentru ca le convine ideea ca femeia e independenta si profita la maxima de chestia asta. Tu nu ai vazut cate femei au ajuns sa care plase grele de cumparaturi, sa zugraveasca in casa pentru ca sotul e prea zgarcit sa angajeze muncitori, sa duca gunoiul, sa spele vasele pana isi distrug mainiile din cauza detergentului care ataca pielea pentru ca el e zgarcit si nu cumpara masina de spalat vase? Daca vrei ca o femeie sa te iubeasca si sa se dedice tie trateaz-o ca pe o regina si fii barbat adevarat nu un PAPAGAL

| Andrusca69 explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Pana intr-un anumit punct pot intelege ce vrei sa zici, nu sunt de acord ca femeia trebuie tratata ca o regina, daca faci asta o vei invata foarte prost iar cand nu vei mai putea financiar sa ai grija de regina ce se va intampla? Ori vor aparea reprosuri ori va fugi in imparatia altuia.
Nu stiu de ce consideri ca e gresit sa isi plateasca singure la inceput consumatia, sa imparte la jumate chiria\rata, la inceput e bine sa nu investesti prea mult financiar, daca nu se concretizeaza nimic singurul care va pierde tu esti.
‘ Sotul e prea zgarcit si nu angajeaza muncitor, cumpara masina de spalat ‘
Te-ai gandit ca nu toti isi pot permite aceste lucruri? Atunci ce faci, te duci sa dai in cap sa ai bani pentru asta? Nu, nu asta e solutia.
Cand esti intr-o relatie pe parcurs imparti problemele, bogatia si saracia, din pacate putini sunt capabili sa se implice in egala masura pastrand balanta in echilibru.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Tu faci parte din grupul PAPAGALIILOR din cauza cărora femeile rămân cu traume

| Andrusca69 explică (pentru VerginicăVacăGrasă):

Mai bine papagal si cu banii in buzunar decat fraier halit de vipere )

| ania a răspuns:

Doamne ajută!

| Violleta2022 a răspuns:

Da, la tara, unde sunt inca intretinute de barbat sau de socrii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, există.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu spun ca da, insa cerinta ta de pe final,, sa isi iubeasca barbatul mai mult decat isi iubeste propria viata'' e cam toxica. Daca te respecti ca om nu e nevoie sa iti dai viata si sa mori la propriu pentru cineva. Asta e o idee din filmele vechi, cu extrem de multe stereotipuri stupide, plus idei care si in ziua de azi fac victime, generand aceleasi coflicte imature, inutile, intre sexe. Poti sa iubesti pe cineva si sa iti respecti propria viata in acelasi timp.De exemplu, daca persoana pe care o iubesc face cancer, eu nu vreau sa ma sinucid de suparare.Get my point?

Femeile care se dedica total familiei ajung la crize de identitate si probleme in casnicie pe termen lung.De ce nu iti pui intrebarea asta in revers, inlocuind femei cu barbati? Ti-ar conveni situatia? Ma indoiesc.Inainte de iubit/iubita si sot/sotie, avem niste personalitati concrete, iar daca le stergem cu buretele, vom regreta enorm mai incolo.

| Andrusca69 explică (pentru dullcat):

Criza de identitate? Problemele in casnicie?
O femeie intotdeauna va trebui sa stie sa gestioneze aceste lucruri, cand se poate sa lase de la ea.
Personalitatea asta ar cam trebui sa dispara cand iti faci o familie, ca na vrem personalitate si uitam ceea ce conteaza cu adevarat

| dullcat a răspuns:

laughing Cati ani ai? 50? Femeile tale adevarate nu exista, nu te mai pacali singur. Au fost spalate pe creier de patriarhat, ca trebuie sa fie presul sotului, iar situatia lor de independenta si stabilitate financiara fiind 0, nu au avut de ales decat sa ramana in acele casnicii si sa faca tot ce spunea sotul, depinzand de el. Probabil faci parte din categoria care insulta femeile din prezent, din moment ce acestea nu se mai aliniaza cu viziunea ta de filme de epoca sexiste.

| Andrusca69 explică (pentru dullcat):

Fiecare barbat e liber sa trateze femeie fix cum isi doreste, care femeie accepta bine care nu drum bun si cale batuta, sunt zeci de mii de femei ce ar accepta si si-ar compromite integritatea psihica si fizica intr-o relatie ca in povesti cladita pe fantasmagorii. :-)

| Emma30555 a răspuns:

Ultima propoziție mi se pare absurda. Tu de fapt nu înțelegi cum funcționează iubirea. În primul rand trebuie sa fie reciproca, când iubești nu înseamnă că trebui sa fii un fel de sclav ci înseamnă că trebuie să iubești pur și simplu cu toată ființa. Poți iubi copilul necondiționat, poți iubi partenerul pe viata dar dacă pui problema asa cum o pui tu, pare mai degrabă obsesie, teama de singurătate, lipsa de personalitate.

| iulia0514 a răspuns:

Din câte înțeleg eu tu vrei un fel de sclava!
Nu cred că există dar desigur există și excepții sunt destule care devin obsedate de partener și-l venerează ca pe un zeu dar alea au probleme psihice!
Am și eu o întrebare, tu ai putea iubi pe cineva mai mult decât propria ta viață?!

| iulia0514 a răspuns:

Tu practic vrei un robot care să-ți execute ordinele nu o femeie!
Dacă tu zici ca nu poți iubi pe nimeni atunci cum ai pretenția sa fi iubit? Dacă vrei iubire și respect trebuie să oferi și tu la rândul tău același lucru ca nici măcar un animal nu sta lângă tine dacă nu îi oferi iubire! Nu știu câți ani ai dar știu sigur ca cu o astfel de gândire o sa ramai singur cuc!

| anonim3247 a răspuns (pentru iulia0514):

El gândește ca ăia care au aur pe ei.

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim3247):

Nici măcar aia nu mai gândesc asa ca până și aia respecta femeile

| anonim3247 a răspuns (pentru iulia0514):

Vezi în poza din profilul lui cât aur are pe el.

| anonim3247 a răspuns (pentru iulia0514):

E un bărbat care așa gândește.

| Andrusca69 explică (pentru anonim3247):

Amice, casa e in Bucuresti, gainile sunt pitice, mai mult pentru frumusete le am iar aurul nu are vreo legatura cu mentalitatea mea, gandeam asa si pana sa am aur cateva zeci de grame de aurwinking

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim3247):

Asta e, oricum eu sunt de părere că ar trebui să meargă la un control psihiatric că are probleme serioase

| anonim3247 a răspuns (pentru iulia0514):

Nu e bolnav, e tipul de tânăr din ziua de azi la care nu se uită nici o fată sau femeie.

| anonim3247 a răspuns (pentru iulia0514):

Ca să fie văzut altfel începe să îi copieze pe alții care au femei.

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim3247):

E mai ușor sa copiezi pe alți decât sa fi original

| anonim3247 a răspuns (pentru iulia0514):

E greu să copiezi pe cineva.

| anonim3247 a răspuns (pentru iulia0514):

Cine copiază pe altul se vede imediat diferența.

| anonim3247 a răspuns (pentru iulia0514):

Poate să fie și 1 între 100 că imediat se vede că el e diferit.

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim3247):

Cel din poza e evreu presupun

| anonim3247 a răspuns (pentru iulia0514):

Nu mai există de mulți ani copii de evrei născuți în România.

| iulia0514 a răspuns (pentru anonim3247):

Nu mai sunt pentru ca majoritatea evreilor au plecat când au avut ocazia

| anonim3247 a răspuns (pentru iulia0514):

Mai sunt câțiva și copii dar nu de evrei născuți în România.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Dacă merită și îl iubește. Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din pacate da.

| Together a răspuns:

Nu, si nici nu au existat vreodata. E doar un mit in capul unor barbati asta.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns (pentru Together):

Au existat bine zis, pana cand PAPAGALI le-au transformat intr-un mit

| Andreea99911818181 a răspuns:

Sunt maritata si insarcinata cu sotul meu iar ceea ce ai intrebat mi se pare un lucru firesc si normal pana la un anumit punct. Imi respect sotul, stie tot ceea ce fac si tot ceea ce sunt, ce imi doresc, ce imi place si ce nu la fel si eu. Casa si familia sunt treaba mea, banii sunt treaba lui. Cum ne imbracam cand iesim in oras e treaba mea, cine/cat plateste masa e treaba lui. Exista femei care sunt dedicate 100% dar SOTILOR, nu iubitilor. Am devenit asa cu sotul meu in momentul in care am realizat ca avem un copil impreuna si tot restul vietii il vom trai impreuna. Cand eram iubiti si locuiam inca cu parintii mei, nu eram cum spui ceea ce nici nu era normal. Sa fii sotie e un lucru pe care ti l asumi, responsabil insa sa fii iubita e un lucru frumos si atat, tineresc.

| Voinescu_Catalin_ a răspuns:

Poate inca pe la tara or mai fi. Dar poti visa, de ce nu?

| Xalion a răspuns:

Eu zic ca da, cât timp și bărbatul oferă cele necesare femeii. Consider ca femeile se dedica total oricum dar, in momentul in care primesc din partea bărbatului afecțiunea, atenția și cel mai important, respectul necesar, vor iubi persoana respectiva mai mult decât pe ele înșiși.

| RIGeorge a răspuns:

Mai exista da, ideea sa gasesti aceea persoana si so respecti si sa o apreciezi pentru ca daca o vei pierde greu vei mai gasi una ca ea happy

| Andrusca69 explică:

Esti femeie pana intr-un anumit punct, cand ajungi mama lucrurile se schimba total din toate punctele de vedere, de asta sunt putine mame cu adevarat.

| Andrusca69 explică:

Aia din poza pusa de tine sunt urati cu spume, eu sa fi fost femeie repet nu m-as uita la aia cu toata averea lor si statutul social…

| Andrusca69 explică:

S-au dus taica vremurile alea cand barbatii mergeau cu flori la mandrele din satul vecin pentru a le curta, cand femeile spalau haina barbatului la albie cu sapun de casa, cand femeia ramanea virgina pana in noaptea nuntii iar barbatul avea ochi doar pentru ea…
Nici flacaii nu mai sunt cum erau odinioara cum nici mandrutele noastre nu mai reprezinta romandria cu dragoste si patos de barbat.

| Andrusca69 explică:

De unde stii tu cine m-a vrut sau o sa ma vrea? ma cunosti cumva?
iti garantez eu ca atrag destul de multe priviri oriunde merg, majoritatea ochilor pe mine si pe ala toti ochisoriiwinking

| Andrusca69 explică:

Nici sa imi dea banii aia nu m-as uita la uratii aia, prefer sa imi iau un ungur sau un rus de moda veche gras si urat decat aia.

| Andrusca69 explică:

E si asta un adevar ))

| Andrusca69 explică:

Stau la curte, gainile le am luat de la targ din Bragadiru, iar tarcul e facut de mine.

| anonim3247 a răspuns (pentru Andrusca69):

Ești tânăr și ce vrei tu nu se poate. Femeile vor altceva.

| dullcat a răspuns (pentru Andrusca69):

Stii engleza? Uite o melodie destul de populara zilele astea, scrisa pentru femeile care au tot fost abuzate, si sunt in continuare de cei cu aceeasi mentalitate ca tine.

https://www.youtube.com/watch?v=jvU4xWsN7-A

O relatie sanatoasa implica respect si egalitate relativa(pentru ca niciodata nu va fi perfecta) in luarea deciziilor, si sa primesti fix cat dai. Ai pretentii enorme avand in vedere ca tu nu esti capabil sa oferi tot ce ceri de la o femeie.Cand unul trage mai tare decat celalalt intr-o directie, balanta se inclina si amandoi cad. Din ce ai descris tu, vrei sa fii Dumenzeu in relatie.Nu stiu cum ai ajuns aici, daca ai fost crescut intr-un anume fel care te-a influentat sa ai asemenea gandire, insa nu e deloc normal.

Si sa stii ca daca nu esti in stare sa ai grija de tine si astepti femeia sa se ocupe de toate in casa, pe cand ai tu doar un job de 8-10 ore, atractia aia infinita si iubirea vor scadea inevitabil la un moment dat.Deoarece tu termini serviciul si ajungi acasa sa te relaxezi, pe cand ea dupa ce iese, ajunge acasa la al 2-lea job de bucatareasa, al 3-lea de menajera, al 4-lea de mama si asa mai departe. In ochii ei vei decadea din pozitia de partener, in cea de copil. O sotie nu e mama pentrru tine, e mama doar pentru copilul vostru. Sper sa-ti vina mintea la cap inainte sa faci unul (aia specifica secolului actual, deoarece esti blocat cu cel putin un secol in trecut ca gandire), fiindca daca va fi fata, deja imi este mila de ea.

| ImNotBianca a răspuns:

Buna, Andrusca69! da, pot sa te asigur de asta. Eu sunt una dintre femeile astea, daca vrei sa ne cunoastem am un grup de whatsapp cu niste baieti care alearga cu sapca. Eu nu alerg cu sapca, dar le sunt foarte dedicata si ii iubesc mai mult decat propria-mi viata. Te rog sa-mi lasi un mesaj sau o cerere de prietenie daca vrei sa ne cunoastem. Te pup! :*