| chiftelutacrocanta a întrebat:

Iubirea cunoaste reguli? Adica eu iubesc o fata asa ca n-am voie sa o insel? Sau asta numai in casnicii exista unde nu mai exista iubire,regula femeii este sa nu-si insele barbatul si regula barbatului este sa nu-si insele femeia? Barbatul de ce o cearta pe femeie cand greseste, ca s-o invete sa-l iubeasca mai mult? Poti invata pe cineva sa te iubeasca mai mult?

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Da, sunt reguli sociale, adică idioţenii inventate de cineva(la fel ca şi codul bunelor maniere) împotriva oamenilor.Din experienţa personală îţi spun că daca o iubeşti real n-o să-ţi mai trebuiască alta chiar de ea superbă şi nud în faţa ta. Dacă te simţi doar atras sexual de ea(a şa cum se întâmpla şi cu mine o vreme până să mă „împiedic " de „ea-ua" cu care-s acum) ai şanse s-o iei şi pe alta „pe post de comparaţie". Dacă „muşcă momeala" de ce nu?!
Cu certatul, asata e şi invers.Să vezi ce „fain" îi când se ia partenra de tine când vi „puşcat" de la băute cu băieţii laughing). Real el o ceartă pe ea că nu-i convine o chestie pe care ea o face deşi a discutat cu ea despre acest lucru.Cauze îs multe nu e vorba doar simplu de iubire.

| RAY a răspuns:

Daca stai cu o fata nu o inseli man

| Drimmero a răspuns:

Sunt lucruri ce tin de morala, de educatie si de bun simt, daca iubesti fata respectiva, nu inseli, daca fata te iubeste nu te inseala, e simplu.

| T0T a răspuns:

E pe principiul, dacă te iubesc de ce ar trebui să existe o regulă ca să nu te omor? Nu sunt neapărat reguli, sunt chestii ce s-ar bătea cap în cap dacă nu le respecți. Adică nu poți spune că iubești pe una și tu te duci cu alta, mai ales fără să îi spui.
Iubirea nu se învață, se simte sau nu.

Răspuns utilizator avertizat
| 01Joulie01 a răspuns:

A înşela înseamnă să te culci cu altcineva şi partenerul/partenera să nu ştie.
Iubita ta nu este mama de care te ascunzi şi faci lucruri pe ascuns. Iubita ta nu este un câine pe care îl iubeşti doar când vrei tu. Iubita ta nu este un obiect de care te foloseşti doar când şi cum vrei tu. Iubita ta este o fiinţă aşa cum şi tu eşti tot o fiinţă şi dacă ţii la ea înseamnă că te face fericit iar dacă te face fericit trebuie să ţii de ea, adică să o respecţi iar respectul include să nu împrăştii organul tău prin jumătate de "sat".

Mai devreme sau mai târziu va afla şi o vei răni şi îţi va părea rău. Adică sub orice formă dacă vrei intenţionat să o răneşti în timp lung te vei răni tot pe tine.
Înveţi pe cineva să te iubească doar arătându-i că-ţi pasă, eşti alături de acea persoană, o accepţi, nu o judeci. În timp ceea ce oferi altora ţi se va oferi ţie înapoi. Dacă tu te porţi frumos cu mine şi eu o să mă port frumos cu tine, dacă mă înjuri şi eu te înjur.

Nu toţi oamenii sunt educaţi şi din păcate mulţi ajung şi la 40 de ani fără să ştie să respecte şi merg aşa defecţi prin viaţă. Dacă vrei să nu pici în aceeaşi categorie în timp te vei învăţa singur şi te vei educa (la 20 de ani mama ta nu te mai educă, trebuie să te educi tu). Iar dacă întâlneşti oameni cu defecte şi care nu ştiu să respecte învaţă-i cu vorbă bună, explică-le cu voce calmă că ceea ce fac ei te răneşte/ afectează, nu cu ceartă şi nici cu scandal. Părinţii noştri sunt oameni şi unii dintre ei sunt şi ei la rândul lor defecţi şi nu ştiu să arate afecţiune dar asta nu înseamnă că tu nu poţi să arăţi afecţiune şi arătând afecţiune mai departe înveti cealaltă persoană.