| Cristina788 a întrebat:

Mai pot ramane insarcinata daca am facut chiuretaj? Verişoara mea spune ca nu mai raman deoarece colega ei nu a mai ramas dupa aceasta procedura.
Cat de adevarat este?
Ma va afecta chiuretajul pe viitor?

9 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Depinde de la caz la caz, vei vedea cand vei dori sa ramai insarcinata.Roaga-te lui Dumnezeu sa te ierte pentru acest pavat si sa vindece uterul tau.

| mi25 a răspuns (pentru ania):

Ce cauti pe acest site, cu bigotismul tau?

| Violleta2022 a răspuns:

Da, poti ramane imediat insarcinata, dupa chiuretaj.
In orice caz, pentru prima luna dupa interventia chirurgicala este indicat sa NU ai sex deloc, ca sa-i dai timp uterului, colului uterin si vaginului sa se refaca.

| Floridori a răspuns:

Vechea poveste cu "nasa vecinei a zis...".
Faptul ca acea femeie a avut sau are anumite probleme (foarte posibil nici sa nu fie din cauza chiuretajului), nu inseamna ca tu, sau alte femei veti avea aceeasi experienta.

Daca esti o femeie inteligenta, nu apleci urechea la tot ce spun altii, ca daca stai asa si asculti tot ce spun toate persoanele, te ingrozesti la ce tampenii auzi... Dupa chiuretaj se merge la control, iar daca totul arata bine, nu exista nicio problema.Sau stie colega verisoarei tale mai bine decat medicul ce se intampla in corpul tau?!
Chiuretajul nu prea are astfel de efecte asupra sistemului reproducator, asa ca stai calma!

Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este posibil, dar în unele cazuri nu se mai întâmplă.

| Anuskaa a răspuns:

Aceasta intrebare trebuia sa ii adreseze medicului care ti-a facut chiuretajul.

| Adolf8 a răspuns:

Da!

| LacramioaraBO a răspuns:

Totul este subiectiv.
Eu am ramas insarcinata si dupa primul chiuretaj, deoarece sarcina mea a fost una cu probleme.
Teoretic nu vad de ce aceasta procedura ar interfecta cu aparatul reproducator.
Este folosita in caz de avort, solocitat sau la nevoie si nu afecteaza sarcinile viitoare.
Daca esti in situatia in care ai nevoie de o asftel de interventie, cred ca medicul care opereaza ar trebui sa iti ofere toate raspunsurile necesare.
Dar, din cunostinta mea, nu extrem de vasta, dar totusi acceptabila si din experienta, poti ramane insarcinata cu siguranta cu chiuretaj.

| Rebella1 a răspuns:

Nu este un răspuns universal valabil pentru aceasta întrebarea. Daca i s-a întâmplat ei nu înseamnă că ți se va întâmpla și ție.