anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Masturbarea e buna sau nu?
E păcat sau nu?
Rog seriozitate
Am 16 ani și ma masturbez(cam de 2 ori pe săptămână)

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Probabil ca masturbarea reprezinta un pacat si inca unul foarte grav in cazul celor care prin mentalitatea lor considera ca atat morala crestina cat si tot ceea ce propovaduiesc reprezentantii bisericii este adevarul suprem si sfant. Insa daca ne ghidam dupa cercetarile stiintifice, experimentele medicale, studiile psihologice si psihoterapeutice, si le consideram ca fiind adevarate si corecte atunci reiese ca masturbarea sau altfel spus autosatisfacerea sexuala, reprezinta o activitate normala fara urmari negative si chiar benefica pentru echilibrarea activitatii hormonale din organism. Astfel ca se poate aprecia/considera ca masturbarea reprezinta o activitate prin care se urmareste si de fapt se reuseste sa fie eliberat organismului de sub influenta stresului hormonal care apare de obicei in perioada pubertala si a adolescentei. Insa pe baza studiilor a reiesit ca multa lume aflata la varsta maturitatii obisnuieste sa se masturbeze pentru a obtine paceri si satisfactii in lipsa unui partener sau in cazul in care sexul este "condimentat" cu picanterii, perversiuni si/sau fantezii sexuale mai complexe. Conform celor mai noi studii si cercetari medicale efectuate in acest domeniu, s-a constatat si confirmat faptul ca masturbarea moderata de fapt produce efecte benefice asupra organismului, deci nu provoaca efecte adverse asa cum sustin anumite persoane neinstruite. Chiar din contra, masturbarea este considerata ca fiind benefica deoarece descarca/detensioneaza organismul de stresul hormonal aparut la varsta adolescentei in cazul ambelor sexe". Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| Clausd10 a răspuns:

Da! Incearca totusi sa iti gasesti o prietena!
Nu! Nu e pacat, insa merita sa faca o fata asta...

| Cristina1205 a răspuns:

Este pacat si eu am facut-o si am decis sa nu o mai fac.