| Nuamnume99 a întrebat:

Masturbarea e pacat?

13 răspunsuri:
| maradi3 a răspuns:

Nu,dac-o faci cu nerv! happy

| aXy99 a răspuns:

Doar daca vrei sa fie.

| mentholinks a răspuns:

Din punct de vedere religios si simpla pofta a trupului este pacat.

| Nemessys a răspuns:

Normal ca nu. -_-
Si daca ar fi pacat, ce? Ti-e teama ca o sa coboare dumnezeu din cer si o sa-ti taie penisul? -_-

Halal de voi, stati o viata intreaga si va rugati la nu stiu ce, pupati desene, va dati jumatate din bani pe biserica si tot nu faceti nimic. -_-

| MaTeOGG a răspuns (pentru Nemessys):

Esti ateu cu "dovezi " sa zic asa? Deoarece si eu am argumente multe, dar ce sa faci, exista si lume manipulata de religii! Adica, fara religii nu mai erau atatea atacuri teroriste, poate economia Ro, nu ar fi pe jos.

| Nemessys a răspuns (pentru MaTeOGG):

Nu am nimic cu cei care cred in Dumnezeu. Insa nu ii pot intelege pe aia care nu au nici cea mai mica indoiala ca exista. Si ma enerveaza faptul ca un preot sta acolo si canta nu stiu ce, fraiereste niste mosnegi si babe care ultima lor speranta este dumnezeu, numai ca sa le ia ultimul ban. Adica ei in loc sa-i cheltuiasca pe medicamente sau spital sau la doctorul de familie (care cica nu rezolva nimic), ei dau banii la preoti. Ca si cum preotii ar avea nu stiu ce putere supranaturala sau ar avea ei ceva in plus fata de noi. Gandeste-te si tu cati bani se duc pe construit biserici si pe preoti sau nu mai stiu eu ce cacaturi. Cu banii aia puteam sa facem mult mai multe lucruri. Adica stai. am uitat, la ce ne trebuie noua spitale cand avem biserici.

| deeeaqq a răspuns:

Trebuia să pui întrebarea asta la categoria "Religie", să vezi ce te blestemau fanaticii ăia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este păcat să faci ce simți? Limitează-ți gândirea și aproape tot ce vei face o să fie păcat. Doar conștientei tale trebuie să îi dai socoteală.

| Satango a răspuns:

Bună!
După cum spunea și aXy99, este un păcat dacă vrei tu să fie. Adică dacă tu-l percepi astfel. Măsturbarea, nu excesivă, este chiar benefică. De ce? Aceasta ajută la echilibrarea sistemului imunitar, ridică stima de sine, înlătură stresul, alungă depresia, înveți să-ți cunoști mai bine zona intimă, cum reacționează organismul etc. Repet, nu în exces. În exces ar putea să-ți creeze dependență, astfel încât să fie o piedică în a îți desfășura activitățile zilnice, ba chiar să atingi cu greutate orgasmul etc.
Măsturbarea poate afecta psihic în cazul în care te simți vinovat. Un exemplu: vei asocia nereușitele tale acestui lucru, pe care-l consideri păcat.
Fă ceea ce simți, ce-ți face plăcere.

| JustStitch a răspuns:

Desigur, e mare păcat!

| BlyeeetAK47 a răspuns:

Da, iar Imparatul Hristos te va birui pagane!

| Hamed134 a răspuns:

In termeni religiosi este.
Da frate cui ii pasa? Ai si tu o viata a dracu de scurta si din cauza religei n ai voie sa faci nimic? acum serios? daca te ai lua dupa religie ar trebui sa nu faci nimic toata ziua.
Deci da-i drumul ca doar nu te omoara nimeni ca te masturbezi.

| 1986girl a răspuns:

Masturbarea este un pacat oricand este facuta, masturbarea este gandul diavolului de cate ori te masturbezi satisfaci si intaresti pe diavol, in biblie spune sa te mariti/insori daca esti mica/mic incerca sa nu faci luptate cu dorinta daca esti mare poate ar trebui sa te mariti/insori? cum Isus vrea, aici e doar o varianta sper sa nu o ei prea in serios dar cam asa ar trebui, pot sa iti mai spun ca masturbarea aduce pe viitor probleme in reproducere stiu poate ti se pare ca exagerez dar te sfatuiesc sa te uiti pe internet, marturiile celor ce au cazut in pacatul masturbarii. Iti doresc multa Binecuvantare!

Întrebări similare