| WeAreSmart a întrebat:

Masturbarea poate provoca acnee?

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Nu.
Acneea este de mai multe tipuri ( din cauza stresului, a dereglarii hormonale, a igienei nu prea bune * spalat pe fata dimineata si seara*, alimentatia proasta si haotica).
Uneori prin masturbare, sau sex, prin placerea creata in organism acneea se amelioreaza sau dispare, asta daca acneea este din cauze hormonale sau a stresului.

| corbulalbrosu a răspuns:

Se pare ca ar diminua aparitia acneei dar nu este stabilit in mod cert.

| doctorandus a răspuns:

Provoca dureri de cap? De unde pana mea ai mai scornit asa ceva? Din punct de vedere medical: http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| Seba2013 a răspuns:

Da, pentru ca apar hormonii stresului.
Adranlina si costisolul apar la excitatie sexuala, tocmai de aceea medicii recomanda satisfacerea.
Satisfacerea inseamna sa iti linistesti excitatie sexuala.
Orgasmul obtinut prin masturbare satsiface temporar, pentru ca creierul da comenzile.

Deci te satisfaci la nivel corporal.
Dar la nivel de creier implinesti un gand imaginar.

| DERPELINO a răspuns:

Nu,dar o sa-ti cresca par in palma.