| anonim_4396 a întrebat:

Creatina monohidrat este daunatoare? Poate provoca acnee unei persoane de 25 de ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Acnee, impotenta, insuficienta renala, hipertensiune arteriala, in rest nimic daunator.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Creatina este o proteina care se degradeaza in creatinina si este, majoritar, eliminata urinar. Creatina administrata din afara suprasolicita ficatul (care o metabolizeaza) si rinichiul care trebuie sa elimine cantitati mari de creatina. Daca vreunul este usor bolnav, administrarea de creatina il pune pe butuci (partial sau complet, temporar sau definitiv, dupa cum ti-e norocul).
Si da, provoaca impotenta, fiindca modifica metabolismul periferic al testosteronului catre hormoni inactivi sau cu rol feminizant.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Iată ce scrie la rubrica "Efecte nedorite şi contraindicaţii":
Produsul este propriu consumului uman, nu este toxic, nu afectează sănătatea şi mediul şi nu impune atenţionări asupra consumului. A nu se depăşi doza zilnică recomandată. Produsul nu trebuie să înlocuiască un regim alimentar variat. A nu se lăsa la îndemâna copiilor mici.
Am gasit informaţii complete aici, poţi citi şi tu: http://www.terapii-naturiste.com/......ydrate.htm

| mdany a răspuns:

Brigaela stie ce spune ca e medic nu un trantor ca voi.Are experientea in asa ceva asa ca nu mai contraziceti voi un expert.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Consultă medicul de familie înainte de a lua acest produs.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Brigaela stii macar ce este creatina? Nu mai vorbii prostii sa inteleaga lumea altceva. Creatina este buna daca iei cat trebuie.

| ZzP1nG a răspuns:

DACA IEI CREATINA NU PATESTI NIMIC:|! intreaba si medicul de familie...
citeste si asta iti poate fi de folos
http://www.doctor.info.ro/creatina_ghid.html
dar ai grija cu ce creatina te "dopezi", ceva creatina monohidrat sau Storm de la Universal sau Bsn cele mai bune dp piata si creatina nu e o proteina!

| eutoteu a răspuns:

Brigaela vezi-ti de treaba ta si nu mai induce lumea in eroare

| vasioc1996 a răspuns:

Brigaela nu vorbi prostii si nu speria lumea, tot ce ai scris tu is prostii nu te teme c antrenoru meu intrebuinteaza de de pe la 20 de ani si acum are 32 si parca i se scoala daca sotia o ramas insarcinata asta inseamna c tat ii bine si nu e impotent, asa c nu speria lumea ok

| IonutStefan96 a răspuns (pentru vasioc1996):

Ba prostule! stii de cate feluri sunt hormonii?
Daca nu stii nu mai vorbii! Ca nu se referea la Spermatozoizi!

| sorinikgl a răspuns:

Provoaca impotenta creatina?