| catafasfas a întrebat:

Masturbarea si sexul nu este cam acelasi lucru? in afara ca nu ai un partener la distractie; cand te masturbezi tot la orgasm vrei sa ajungi...si tot un orgasm ai straight face.ce e nesanatos la masturbare? multi spun ca nu e sanatos....de ce? nimeni nu argumenteaza

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Sigur.
Si la mama acasa,si la Mc Donalds mananci si te saturi.
Dar tu dai friptura suculenta si proaspata pe cheesburger-ul de plastic si,desi te saturi cu amandoua,nu vei intelege la ce riscuri iti supui organismul si sanatatea.
Tot ce e prea mult strica,nu uita.
E placut sa mananci la Mc Donalds,dar daca o faci zilnic de doua, trei ori, in cateva luni te vei trezi, in afara multor kilograme in plus, cu mari probleme de sanatate.
Banuiesc ca acum chiar ai inteles!

| doctorandus a răspuns (pentru greece12):

"Masturbarea provoaca boli mentale" este o idee care face parte din https://ro.wikipedia.org/wiki/Tulburare_de_g%C3%A2ndire

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Psihologii si medicii spun ca masturbarea este normala in adolescenta. Excesul de masturbare insa duce la tulburari de libidou de tip ejaculare precoce la barbati (fiindca adesea cand se masturbeaza barbatii sunt tentati sa termine foarte repede, chair dupa mai putin de 10-15 minute) si frigiditate la femeie (fiindca orgasmul clitoridian e mult mai facil de obtinut decat cel vaginal, dar mult mai putin satisfacator.

| T4ny4 a răspuns:

De aceea, tu te vei masturba toata viata.Pentru ca la ce intrebari pui, exista posibilitatea sa n-ai partener in veci.

| Alexakos a răspuns:

Doctorii spun ca cica e bine sa o faci macar o data sau de 2 ori pe satpamana.

masturbarea nu e acelasi lucru cu sexul deoarece palma nu are ce are o pasarica. cu mana poate rezista mai mult dar cand o bagi intr-o pasarica deja poti termina mai repede deoarece pasarica este stramta si are acel "material"... in fine sunt multi termeni si sunt prea obosit sa stau sa explic ce si cum. nu e acelasi lucru pasarica cu palma. si nu e vorba de acelasi orgasm. e doar ejaculare la barbat. este o oarecare diferenta intre orgasm si ejaculare. si asta nu o stiu toti sau prea multi.

si nu e bine pentru ca se zice ca e pacat. de ce intreaba si preotul cand te duci la spovedanie (nu cred ca e cazul tau) "ai pacatuit de unu singur?" sau ceva de genul.

dar nesanatos nu este. doar ca dupa aia ti se face obisnuinta si stai si freci ca disperatul la pla de zici ca parca ai crea curent electric. la cati si-o freaca in tara asta, daca ar reusi sa faca curent electric din asta, acum Romania ar fi iesit din criza.

| darrio2007 a răspuns:

Psihic nu va fi niciodata la fel.Mai tarziu acest lucru poate avea consecinte grave asupra fertilitatii. Daca este practicata indelungat.

| Ea12345 a răspuns:

Nu este acelasi lucru. Majoritatea baietilor cand se masturbeaza, se grabesc sa termine in maxim 5 minute, ca ala e scopul, pe cand in timpul sexulul, o sa tii chiar mai putin, deoarece te vei excita mai rau. Si excesul de sex face rau orgasnismului, nu doar cel de masturbare. Eu recomand un partener stabil, cu care sa faci dragoste si cu care sa te simti bine. Iti recomand ca masturbarea ti se va parea plictisitoare si urata in comparatie cu tainele sexului!

| Azµre a răspuns:

Masturbarea în exces duce la onanie/onanism, prin urmare vei ajunge un onanist, care în loc să facă sex ca tot omul de rând, vei prefera stimularea organului genital manual prin masturbare.
Prin urmare o să dai o femeie pentru o labă pe scurt. Acum ce e mai plăcut să stai toată ziua să freci menta la propriu în casă sau să ieși afară cu prietenii la un fotbal la un suc, să te întâlnești cu o fată ceva.
Lăsați masturbare și alte tâmpenii, vedeți-vă de viață.

| catafasfas explică (pentru Azµre):

Eu am pus aceasta intrebare deoarece multi spun cu varf si indesat ca nu este bine sa te masturbezi deloc ca este nesanatos straight face...nu din alte motive... daca voi vreti sa o luati altfel

| Azµre a răspuns (pentru catafasfas):

Păi și ce să fii onanist e bine? Gândeștete e o boală psihică, la care se renunță foarte greu. Oricum ce a zis Greece12 este exact același lucru, doar că ți-a dat exemplul cu mc donalds și cu mancaea de la mama acasă, așa că nu văd de ce comentezi la mine și nu comentezi și la ea. Gândeștete copilule mai bine.

| catafasfas explică (pentru Azµre):

Pfff uite unde era maturul....se pare ca tu nu sti sa citesti... tu vezi macar ce am scris?straight face nu am comentat la nimeni inteligentule.Am inteles ce a zis greece12

AM ZIS EU CA ESTE BINE SA FI ONANIST? am pus o intrebare inofensiva dar batutii in cap nu o inteleg...^^^^^

in afara ca da dependenta ( de care apropo stiam) vroiam sa stiu cu ce e nesanatoasa masturbarea fata de sex maestre