| anonim_4396 a întrebat:

Lamuriti-ma si pe mine: unii oameni spun ca masturbarea este nesanatoasa altii oameni spun ca e sanatoasa. Deci inseamna ca daca masturbarea este nesanatoasa atunci si sexul este nesanatos pentru ca tot elimini spermatozoizi asa e?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eliminarea de sperma nu este nesanatoasa. Masturbarea este o etapa normala in viata adolesecntilor, folosita pentru auto-cunoastere si dobandirea auto-controlului. Abuzul de masturbare poate determina insa probleme serioase de dinamica sexuala. ca orice lucru, este bun cu limita, rau in exces.

| doctoressa a răspuns:

Specialistii nu numai ca neaga implicatiile negative ale masturbarii, ci chiar sustin ca aceasta este singura cale prin care o femeie poate deveni constienta de factorii care o pot stimula sexual. http://www.i-medic.ro/......emotionale

| vangaelis a răspuns:

Nesanatos se refera la partea psiho-afectiv. E vorba de dependenta de masturbare, de necontrolarea pornirilor instinctuale. Masturbarea este ok, pentru explorare, cunoasterea de tine insasi (controlul orgasmului), eliberarea de tensiunea pornirilor instinctuale. Dar stii tu, tot ce se afla in echilibru, in armonie, nu afecteaza mintea si trupul. Dar excesul si lipsa distruge armonia.