| Barajag a întrebat:

Mda, multe tinere vor sa faca sex,... offf bine am gresit se zice dragostehee hee... Dar de ce nu vor tinerele sa ramana insarcinate? Pentru ca nu au o relatie stabila? De ce nu- si iau masuri de precautie daca nu sunt pregatite pentru a avea un copil? Inteleg sunt tinere, insa inocenta le duce la pasul de a face cea mai mare greseala a vietii lor.Nu vreau sa mi- o luati in nume de rau cele care sunteti in situatia asta sau ati fosthappy...problema e ca nu inteleg de ce se intampla atatea cu tinerele din ziua de azi...

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu zic ca asta se intampla cu tinerele de totdeauna. Vez "Ion" al lui Rebreanu sau numerosii nostri compatrioti cu nume de tip Ailenei, Amariei, Adochitei (un stramos de-ai lor a fost copil din flori). Sigur ca acum fenomenul a capatat o mai mare amploare ca urmare a filmelor si iamginilor porno cu care suntem bombardati pe toate caile. In plus, fenomenul e foarte vizibil pe acest site, unde intra multi adolescenti care si-au facut educatia la TV si la net, fiindca parintii i-au neglijat si cartile ii plictisesc.
Asa s-a ajuns la o anomalie: fetele prefera sa fie bolnave decat sa fie insarcinate. Citeam zilele trecute: poate nu e asa de grav, poate ai doar niste chisturi ovariene. Dragele mele, eu ma lupt de 5 ani cu chisturile ovariene, le tratez, ma chinui sa raman insarcinata, etc. N-o sa ma vindec vreodata de ele si am luat tot felul de tratamente, unele cu reactii adverse importante. Cum naiba sa preferi o boala grava, mutilanta, unui copil?
Din pacate s-a ajuns ca fetite de 14-15 ani sa-si inceapa viata sexuala, unele chiar inainte de prima menstruatie pentru ca primesc numai informatiile dragute: ele stiu ca sa faci dragoste e misto, ca baiatul va fi "in limba" dupa tine, ca toate fetitele de la bloc o sa te invidieze. Dar nu li se servesc si informatiile negative: ca trebuie sa se duca regulat la ginecolog, eventual cu un parinte cat sunt minore, ca pot lua HIV, hepatita (li se pare ca astea sunt pentru altii, lor nu are cum sa li se intample), ca vor trebui sa-si aleaga o metoda de contraceptie, ca isi cresc nepermis de mult riscul de cancer de col uterin. Nu de putine ori, cand am incercat aici si in viata sa le atentionez despre asta, am fost apostrofata: hai ca exagerezi, uite eu o stiu pe Goguta care a facut sex de la 10 ani si acum e bine-mersi. Ca de parca daca Goguta a avut noroc si n-a patit nimic grav, o sa aiba toate noroc. Le-am mai zis eu: mai e un nebun care a cazut de pe bloc si n-a murit, acum o sa va aruncati toate de pe bloc ca oile?
Eu nu cred ca fetele astea sunt inocente, dimpotriva, majoritatea sunt perverse. Ele nu-si incep viata sexuala doar din dragoste, ci din diferite interese: ca sa i-l ia pe mascul unei prietene, ca sa fie mort dupa ele, etc, etc. Asta nu e inocenta, imi pare rau. E prostie, desigur dar hai sa nu le confundam.
Ce e ingrijorator e ca nimeni nu face mai nimic. Ca nu sunt prezervative gratis sau la distribuitoare anonime in scoli si pe strada, ca nu se fac destule ore de educatie sexuala, ca medicii de familie nu isi pregatesc fetele inscrise pe lista pentru inceperea vieii sexuale, ca pana la urma vaccinarea HPV s-a facut heirupist si dezorganizat si fetele nu au putut beneficia de ea.

14 răspunsuri:
nony
| nony a răspuns:

Probabil au vazut la Tv ca Piticu´Porno e vedetá. Si daca ala e vedetá, ele...
Nu mai intru in filozofii, ca problema este mult mai mare decat pare la prima vedere.

| fabiola a răspuns:

Ce lipsa de informare, lipsa voita de informare! Acum ai acces pe nett la orice informatie, dar nu au timp pentru asta, e mai interesant un film porno, e mai credibil ce-i spune baiatul caci are experienta si o iubeste!

| Encore a răspuns:

Copil? Daca am copil la 20 de ani eu ce fac, nu ma mai distrez deloc, trebuie sa muncesc sa aduc bani multi la copil, chiar vreau sa mi traiesc tineretea, si nu as rezolva nimic cu un bebe... si nici nu am cu cine sa-l fac, doar nu-l fac cu prietena mea care are 16 ani... Mai stai 5-10 ani pana fac tongue

kratos
| kratos a răspuns:

Tineretea asta... Eu zic ca si educatia oferita de familia lor are si ea importanta mare. Daca mama acelei copile nu vorbeste cu fiica ei despre asta ea nu prea are de unde sa stie sad. Eu cu sotia mea suntem constienti ca momentan nu ne permitem un copil si folosim masuri de contraceptie si ar trebui ca toti care sunt constienti ca nu pot fi parinti acum sa foloseasca anticonceptionale, prezervative ca totusi nu mai suntem in secolul 14.

| M.J. a răspuns:

Pot spune ca sunt printre cele care nu si-au luat masuri de precautie inainte de inceperea vietii sexulale si ca inca nu folosesc o metoda mai sigura decat cea a coitului intrerupt... din start excludem prezervativul(probabil se stie bine de ce). eu fiind de la tara, am vrut de multe ori sa ma duc cu prietenul meu la un ginecolog... dar parintii mei inca nu stiu ca mi-am inceput viata sexula si nu cred ca as putea inventa un motiv pentru care as pleca in bucuresti... dar mai am anul asta si o sa ma duc la facultate si primul lucru pe care o sa il fac, asta o sa fie:o vizita la ginecolog

| CrucifiedCountess a răspuns:

Ma mananca! Ma mananca! Ma mananca! Ma mananca!
Trebuie sa ma scarpin!

| cris82ro a răspuns:

Ai zis bine sex laughing ele nu cunosc conceptul "dragoste"

| kathessa a răspuns:

Tu ai vazut ca azi se face sex de pe la 13 ani? Cum sa isi doreasca un copil la virsta asta? Da, ar trebui sa fie responsabile, dar cu conditia sa le si educe cineva, sa stie ce se intimpla cu ele. Mie nu imi prea da impresia, dupa ceea ce citesc aici, ca mamele nu stiu ce se intimpla cu fetele lor...
Daca vad pe starda o pustoaica de 13 ani cu buricul iesit din haine si cercel in nas, eu ma duc cu mintea la parintii ei: cine ii cumpara haine, cine ii da bani pentru zorzoane...Parintele. Nu esti de acord?

| valy07kdpv a răspuns:

Buna! draga mea parerea mea ca lipsa de informare si dezynteresul de ynformare este cuiul
copii sunt atat de curyosy ancat sunt dyspusy sa ancerce tot ce aud

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-le pe ele, spune-ne tu... tu... despre tine big grinbatting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Lipsa de informare și naivitatea sunt la ele acasă, de aceea ce întâmplă ce se întâmplă.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ziua de astazi aproape ca nu se intampla nimic, fata de ce se intampla acum 20-30 de ani.sau intrebarea asta ar suna mai bine..."dupa razboi, multi viteji se-arata"! pana acum nu am intalnit pe nimeni, fie ea fata sau baiat, care intai si intai sa mearga la un sexolog, la un planning sau la ginecolog si sa se informeze despre tot ce "ii poate aduce"noua experienta. e o problema ca fetele si baietii vor sa-si cunoasca corpul chiar si-n ceasul al 12 -lea? problema este in scoli, acasa si in general in societate, nu exista educatie si nici nu se vrea.sa stii ca femeile maritate si cu "experienta"sunt mult mai inconstiente decat adolescentele, eu impresia ca sunt sigure pe situatie si de obicei clacheaza. e mult mai usor de judecat decat de analizat si gasit solutii reale ale problemei adolescentine si nu numai.cunosc foaret multe femei la 40-45 de ani care nu au facut niciodata un papanicolau, la o varsta la care mortalitatea este foarte ridicata in cazul cancerului de uter? tu de cate ori ai ti-ai facut un papanicolau pana acum? o ecografie la san sau vaginala? de cate ori pe an mergi la ginecolog?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ursulika le place p. a mai mult decat responsabilitatile.probabil de aia si practica oralul prin veceuri la scoala.au educatia sexuala facuta la televizor sau pe internet nu in familie cum e normal.au modele foarte proaste de urmat, iar de educatieeee, esti de atata timp pe TPU si cred ca ti-ai dat seama. una e sa zici, si alta e .sa fii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Petru ca bani vorbesc si masinile scupe si vila si piscina de aia se itipla atitea violuri