| anonim_4396 a întrebat:

Sunteti de acord ca niste copii de 18 ani sau mai putin nu ar trebui sa isi faca o familie, copii?

Sunt mai predispuse depresiile dupa nastere la fetele mai tinere? Cum se manifesta?

Trebuie un cuplu de "copii" care au deja un copil dupa cum spuneam sa ramana impreuna daca realizeaza ca au facut o greseala cand s-au grabit?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

1,sincer naty eu vad o familie formata din 2 persoane mature care au un loc de munca, cariera si o casa si un viitor impreuna, a face un copil e usor apoi vine greul, eu daca as fi fata as sta pana la 25 de ani singura apoi as vedea de o familie. iar ca barbat la 30 de ani, copilul va suferi din cauza lor 2, asta nu stiu si e relativ depinde de fiecare, pai vezi ca stii dar acel copil e deja pe lume

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Stiu doi tineri care au acum 18 ani si au deja o fetita.Si-au facut casa cu ajutorul parintilor si el vrea sa fie pe cont propriu sa nu mai stea pe bani lor dar ea vrea sa il tina acasa.
Cei drept fiind si ea copila cu copil nu este tare harnica si vrea sa stea el mai mult cu ea acasa el nu intelege si au certuri de asta spun imaturitatea isi spune cuvantul iar posibilitatea ca ea sa aiba depresie dupa nastere este foarte mare.Dar el fiind la randul lui copil sa creada ca sunt doar mofturile ei cand ea de fapt poate sa aiba o problema psihica sa fie speriata ca nu stie ce sa faca cu copilul ca nu se descurca cu casa dar nu stie sa exprime chestia asta si atunci se comporta aiurea

| RAY a răspuns (pentru Freya1):

Si eu cunosc en cazuri de mame parasite.

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Da pentru ca nu stiu exact ce probleme au si cum sa le rezolve

14 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Depresia post-partum n-are nimic de-a face cu varsta.
Eu consider ca daca la 18 ani intrunesti un statut social, moral, afectiv si emotional pentru a face o familie...foarte bine.
Sunt destule mame de 16-18 ani care isi cresc absolut minunat copiii. La fel cum sunt mame de 28+ care esueaza lamentabil in meseria de mama ...deci...

| Freya1 a răspuns (pentru sofisis):

Da fiecare cu parerea lui.Eu consider ca o fata pana la cel putin 18 ani ar trebui sa aiba alte responsabilitati si alte ganduri decat copii si familie si asa am mai reduce din sinucideri, copii dati la casa de copii, bunici care isi cresc nepoti, copii fara ambi parinti, divorturi...

| Nemessys a răspuns:

Nu prea stiu ce sa zic, in mor normal nu prea as fi de acord, dar daca acele persoane chiar se iubesc, tin unul la altul si sunt mature la minte, atunci da, este ok. Insa nu prea vad eu un om matur la minte sa faca asa ceva la o varsta nepotrivita.
Oricum, stii foarte bine ca relatiile sub 18 ani (dar si peste) de cele mai multe ori sunt periodice. + ca ei cand s-au distrat, nu au facut-o pentru copil. Deci acela este un accident si din cauza copilului sunt fortati sa ramana impreuna si probabil ei (sau unul din ei ) nu isi doresc asta. happy

| Freya1 a răspuns (pentru Nemessys):

Sincer nu stiu cat de maturi pot fi o data ce nu au experimentat viata asta cu bune cu rele si sa nu prea stiu inca cu ce se mananca.Nu poti pur si simplu sa te loveasca dragostea sa faci un copil si apoi sa iti dai seama ca te-ai grabit sau ca de fapt nu iti este chiar asa draga sau drag si nenorocesti si viata copilului

| Nemessys a răspuns (pentru Freya1):

Chestia asta se intampla si dupa 18 ani happy
Daca fetele ar fi mai destepte, populatia pamantului ar scade FOOOOARTE mult happy
Ce vreau sa zic prin asta? Daca ele ar fi destepte, ar cere ca si partenerul lor sa fie la fel happy. Si poate... pe la varsta asta s-ar uita si ele la modul cum scrie si despre ce scrie si mai tarziu sa nu ignore faptul ca consuma bautura in cantitati foarte mari sau droguri. A da... sa nu uitam de comportament.

DAR CE FATA,, NORNALA" LA CAP VREA ASTA?

cum mai era si aia,, alegerea sotului este si alegerea viitorului" happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cunosc vreo 2-3 fete care au născut devreme, mă refer foarte devreme.
Tot ce pot spune e că-şi iubesc copilaşul nespus de mult şi nu le pare rău pentru alegerile făcute plus sunt încă împreună cu tații copiilor.Mai mult nu mă lungesc.Aici trebuie să îți răsp. cineva din propria experiență.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.E mult prea devreme.N-ai nici timp, nici minte ca sa cresti copilul ala.
Probabil ca da, pentru ca realizeaza ca si-au nenorocit viata.Cu cat e mai tanara, cu atat îi va fi mai greu.
Da.E.greseala lor, sa si-o asume.Aici e mai greu pentru mama, pentru ca pana la urma ea are de suferit.

| Roxin a răspuns:

Buna!

Sa presupunem ca cei doi sunt de comun acord sa faca un copil, indiferent de vârsta lor. Este o decizie luată impreuna, la momentul respectiv este ceea ce isi doresc. Un copil este o responsabilitate si trebuie luat in calcul totul. Mediul, posibilitatea financiară, disponibilitatea pentru creșterea lui, stabilitatea. Un copil nu il facem ca se ne demonstram ca ce mult ne iubim noi. Aducerea conștienta a unui copil pe lume nu reprezintă o greșeala, deci cei care vin cu scuza ca "ne-am grăbit" fie se joaca cu viețile fie au deficite grave de responsabilitate.
Depresia dupa naștere e normala sau plauzibila atunci cand nu s-a dorit apariția copilului. E un șoc, o responsabilitate in plus, o grija si din nou, decizii de luat.

Sper ca te-a multumit răspunsul meu.
Zi faina!

| Freya1 a răspuns (pentru Roxin):

Nu este o greseala copilul dar din punctul meu de vedere nici unu foarte dorit si bine gandit nu poate fi daca ai mai putin de 18 ani si abia ti-ai facut o relatie cat de cat mai serioasa

| Roxin a răspuns (pentru Freya1):

Nu exista un standard in decizii. Repet, daca condițiile sunt ideale pentru creșterea unui copil si se conștientizează ce înseamnă asta, nu conteaza ca ai 18 sau 40. Vârsta nu înseamnă tot timpul maturitate. happy

| ionutrusin a răspuns:

Copii de 18 sau mai putin sa intemeieze o familie... hm... Cine ii ajuta pe copiii cu copii?
Mamele fac depresie postpartum, dar nu este obligatoriu!
Cuplu...
graba...
depinde...