| AnaGTG a întrebat:

Medicii sunt obligati sa pastreze confidentialitatea *ginecologul, de exemplu* cu privire la cauze, tratament sau proceduri, etc? Vreau sa spun ca daca nu mai sunt virgina, si am 15 ani *dar asta nu implica infectii sau bts* medicul nu poate afirma acest lucru. Stiu ca in cazul abuzurilor sexuale sunt deschise dosare penale, iar acuzatul este inchis doar daca victima prezinta semne concludente. In plus, nu este considerat nici corupere de minori daca intre cei doi parteneri diferenta de varsta este de cel mult 3 ani. Deci, parintii ma pot obliga sa merg la ginecolog pentru ca acesta sa confirme virginitatea, impotriva vointei mele, iar medicul poate da detalii in privinta acestui lucru?
ps. am nevoie de raspunsuri serioase, de la oameni care stiu despre ce e vorba, nu trantite aiurea
multumesc ^^

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Nici un medic ginecolog din intreaga lume, orice investigatie ar efectua nu va putea preciza niciodata daca vaginul a fost penetrat sau nu, deoarece in urma introducerii penisului in vagin acesta nu lasa/nu ramane absolut nicio urma vizibila, materiala privind dezvirginarea, si asta se datoreaza si faptului ca virginitatea este de fapt o notiune psihica/mentala si nicidecum fizica, vizibila, palpabila. Medicul poate constata doar starea fizica a himenului si anume daca aceasta mai este sau nu intacta, dar de asemenea nici in acest caz nu se poate pronunta ferm/precis asupra factorului care a provocat deflorarea deoarece aceasta se poate produce din mai multe motive, chiar foarte diferite si nu neaparat de natura sexuala. Din acest motiv nici un medic nu se hazardeaza sa se pronunte in privinta modului in care s-a produs lezarea/ruperea himenului, adica deflorarea. De asemenea conform Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii citez (Capitolul III - Acordul pacientului informat) : In Articolul 650 este specificat clar ca : Medicul ginecolog poate sa-i comunice parintelui/tutorelui legal doar ceea ce a convenit cu tine si ai aprobat tu ca-i este permis sa declare, astfel ca luand in calcul problemele de confidentialitate, informarea parintilor privind si alte date constatate ar fi ilegala in absenta consimtamantului pacientei. Multa sanatate!

| AnaGTG explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult
ma simt mai bine rolling on the floor

| corbulalbrosu a răspuns (pentru AnaGTG):

Ma bucur daca am reusit cu adevarat sa-ti descretesc frunte si am reusit sa-ti alung si gandurile "negre". Poti sa devii foarte linistita si increzatoare fiindca tot ce am scris este perfect adevarat dar mai ales corect. Multa sanatate si la fel de multa fericire. happy

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Atata timp cat esti minora, da.Medicul poate da orice detalii despre tine.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cand nu putem considera ca a violat secretul profesional un medic care a efectuat o consultatie?
Exista doar patru situatii in care trebuie sa divulge un secret profesional- Printre acestea la punctul 2 este stipulat : UNEORI este necesara dezvaluirea de informatii confidentiale parintilor de copii minori deoarece parintii sunt in ultima instanta, responsabili civil si au dreptul de a lua decizii in ceea ce priveste aspectele fundamentale cum ar fi EDUCATIA si SANATATEA minorului. Cu toate acestea, VIATA PRIVAT a minorului prevaleaza si trebuie luata in considerare INTOTDEAUNA. Doar in cazul in care fata este insarcinata, medicul este "obligat" sa divulge aceasta situatie/fapt.

| neutrino a răspuns:

Fiind minora, parintii au dreptul sa afle toate problemele tale de sanatate, iar medicul este obligat sa le spuna.

| NH4OH a răspuns:

Eu aș zice să vorbești cu părinții tăi, în orice caz și să le dai încredere, mai ales mamei tale ( ea de obicei comunică cu tatăl și îl liniștește, spunându-i subtil ce are de spus).
Dacă ai făcut ceva ( prostii ) să nu eviți să îi spui mamei pentru că cine știe cum naiba rămâi gravidă, iar apoi te plângi mamei că mai bine îi spuneai, te ajuta și îndruma.
Înainte de ginecolog trebuie să vorbești cu ai tăi, e nedrept să te pună să faci asemenea lucru.
În orice caz, dacă susții că ești virgină, doctorul te poate vedea doar pe exterior, este ilegal să-ți introducă ceva. Iisuse! Pe ce lume trăim.

| AnaGTG explică (pentru NH4OH):

Daca ei mi-ar fi spus tot ce era nevoie sa stiu acum eram linistita si nu puneam sub anonimat intrebari stupide despre viata persoanala, anyway mi se pare normal sa fiu nelinistita cand majoritatea doctorilor vorbesc in sila, iar mama nu e genu' de persoana care "sa spuna subtil" si "sa linisteasca"

apreciez raspunsul, multumesc ^^

| NH4OH a răspuns (pentru AnaGTG):

Atunci îmi pare rău. Oricum, vei trece peste.