| lifeistough a întrebat:

De ce toate minorele se indragostesc de baieti mai mari decat ele(adulti); asta nu-i corupere de minore si sex cu o minora deci 2 dosare penale?!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dragostea nu are nimic cu penalul, doar relatiile sexuale pot avea. Nici nu este vorba de doua dosare penale si nici de orice minora. Codul penal in vigoare acum, in art. 198, prevede si pedepseste relatiile sexuale cu o minora care are sub 15 ani, peste 15 ani si daca au fost consimtite de minora nu constituie infractiune, decat in cazuri speciale, prevazute la urmatoarele articole. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Minorele sunt foarte uşor influenţate, ei sunt şmecheri.
Ele sunt victime ale traficanţilor de sentimente!
Dragostea sufletească nu are articol în legea penală românească, în schimb dragostea fizică da dacă întruneşte elementele constitutive ale infracţiunii prevăzute la articolul 198 C. p.
Ele nu intră nici în concursul de infracţiuni. Sunt două lucruri distincte.
Pa, pa.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Indragostitul este una si sexul este alta! De obicei astfel de pasiuni sunt unilaterale sau platonice (ma refer la minore si adulti, nu tineri). Daca adultul face pasul decisiv, atunci este caz penal! Daca vrea numai ea si el spune nu... ce dosar penal sa fie!

| mgtow a răspuns:

Aia pentru ca adultii sunt prosti si accepta sa fie cu mucoasele care le vad pe strazi dc oare? pentru ca au dita mai p... a mica si cred ca daca o fac cu ele se simt nu stiu cum de bine eee prosti sunt

| Pacala a răspuns:

Dosarul penal se face DOAR pentru SEX (nu relatie) cu minori sau minore care NU AU IMPLINIT 15 ANI. Sub 15 ani se pedepseste cu inchisoare actul sexual cu un minor, chiar daca s-a intamplat cu acordul lui. Intre 15 si 18 ani se pedepseste sexul facut ca urmare a promiterii de bani/foloase, ca urmare a manipularii minorului, abuzurile sexuale, distribuirea de material pornografic cu minorul respectiv. Sexul in sine nu duce la dosar penal. Si de ce minorele se indragostesc de baieti mai mari iti zic tot eu: pentru ca baietii mai mari dau impresia ca le protejeaza mai bine decat un minor. Pentru ca, de multe ori, baietii mai mari chiar stiu sa intretina o relatie, inclusiv una sexuala, stiu sa isi protejeze partenerele de boli si sarcini nedorite, stiu sa vorbeasca, sa comunice, sa se comporte. Minorii, in general, habar nu au de toate astea, iar dovada se vede in intrebarile si raspunsurile din sectiunea "Dragoste & Sex" de pe TPU.

| BellaRagazza007 a răspuns:

De ce minorele se indragostesc de baieti mai mari?

laughing simplu, pentru. ca se comporta mai pe placu nostru...

hai sa fim seriosi, baieti mai mari sunt si mai " frumoshi", si mai maturi ( deci nu se comport " ridicol" -majoritatea-), sunt si mai " interesanti". p. s bine, eu ma refer la baieti de 18 19 cel maxim 20. ca ori cum, o minora nu cred ca ar sta cu unu de 25 26 27 -.-''

ori cum, nu este corupere (ecc.). daca nu. i faci nimic de rau, frate poti sa ti. o tii... no problem! am vazut o multime de minore care stau cu guys de 18 19 si ( crede-ma) 20. bye!

| buburuzul a răspuns:

Atata timp cat nu exista nici o plangere, nu poti face nimic(ca politist)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da. dar daca si ele sunt, penale.