| Mayyaa a întrebat:

Mentionez ca am un chist ovarian diametru fiind maxim 6, 04 am luat timp de 6 luni diane -35 nu m.am ingrasat, nu am avut nici o problema cu contraceptia, dar nici chistul nu a scazut, iar dupa ultimul control medicul mi. a spus sa trec pe Cerazette, este a3a zi insa nu stiu cat de eficient este ca contraceptiv, plus ca dupa acele 3 pilule partenerul mi. a zis ca s.au dilatat muschii vaginali (nu stiu cum sa ma exprim )senzatia la el nu mai este atat de intensa, penetrarea este "in gol". Cauza sa fie Cerazette? cum as putea rezolva problema?

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai citit prospectul medicamentului? Vezi reacțiile adverse și poți reveni la doctorul care ți le-a prescris aducându-i la cunoștință această "întâmplare".
Multă sănătate!
Pa, pa.

evenso
| evenso a răspuns:

Nu are legatura una cu alta. Medicul te sfatuieste ce trebuie sa faci in legatura cu chistul, iar tu sa decizi daca accepti criticile prietenului tau.
Anticonceptionalele au efect de contraceptie si de tratarea chisturilor, dar peste 6 cm in unele cazuri se intervin si chirurgical, din pacate aceste medicamente au si alte multe efecte secundare dar nu legat de largirea vaginului.

| Mayyaa explică (pentru evenso):

Ce'i drept aceste conceptionale sunt suportate de foarte putine femei datorita efectelor secundare pe care le au.ma gandeam ca poate avea o legatura, iar pentru micsorarea vaginului ce se poate face?

| evenso a răspuns (pentru Mayyaa):

Sunt exercitii pentru intarirea musculaturii vaginale, concret prima oara ca sa iti dai seama exact care muschi o folosesti, cand faci pipi te opresti, apoi relaxezi musculatura si din nou strangi, dupa asta poti face oricand si oriunde acest exercitiu in serii, te va ajuta asta mai incolo chiar si la nastere ( in caz ca nu vei face cezariana )

| Mayyaa explică (pentru evenso):

Multumesc mult !