| Jodelle a întrebat:

Merita sa iubesti? De ce?

Răspuns Câştigător
| Komododragosh a răspuns:

Aceasta intrebare isi pune toata lumea, si inca este un mister pentru marea majoritatea. Hai mai intai sa gandim ce inseamna sa iubesti:
Cum iti dai seama cand esti indragostit?- Atunci cand in capul tau iti apare clar chipul persoanei respective. Vezi totul la ea: ochii, parul, buzele, absolut tot! Inainte sa dormi, la ea te gandesti. Cand te trezesti, tot la ea iti zboara gandul. Deseori te gandesti la acea persoana si nu o poti scoate din cap si atuncea cand o vezi iti bate inima cu o putere asa de mare si toate problemele tale dispar!
Ce ai face pentru persoana iubita?- Absolut orice e posibil! Te-ai schimba 180 de grade pentru ea, ti-ai dori sa o faci sa zambeasca, sa rada, sa se simta implinita! Nu ti-ar mai pasa de fericirea ta sau ce altceva ai putea sa pierzi, pentru tine e importan sa nu pierzi acea persoana iubita! Iti depasesti limitele si faci niste lucruri cu adevarat marete si care ai crezut ca erau imposibile pana acum! Cu iubirea adevarata, imposibilul e nimica!

Si acum, sa ajungem la concluzie: Merita sa iubesti?
Raspunsul este si da si nu. Acea compatibilitate sufleteasca este foarte dificila de gasit, poate chiar imposibil. Dar iubirea e ca aerul: nu o vezi, dar o SIMTI! Stii ca exista cu adevarat numai dupa ce o intalnesti macar o singura data! Te poate face sa te simti in viata, implinit, fericit! Sau te poate distruge, intrista, infuria, sa te manance pe dinauntrul precum cancerul! Totul depinde te persoana careia ii dai inima ta! Trebuie sa ai mare grija cui ii daruiesti inima! Dragostea e deseori oarba si ajungem sa iubim pe cine nu se merita, si astfel lumea noastra se poate schimba in rau fara macar sa ne dam seama, decat numai prea tarziu.
Merita sa risti un asemenea lucru? Sa iubesti o persoana, sa te daruiesti cu totul si trup si suflet?
Totul depinde numai de tine, simte-te indrumat de inima. Nu gandi deloc, doa fa ce-ti porunceste inima!

29 răspunsuri:
| madyddd a răspuns:

Iubirea exista,dar este foarte dificil sa o gasesti! Poti cauta o viata intreaga fara sa o afli,sau o poti gasi imediat.
merita sa iubesti? Cu o astfel de intrebare,cred eu, ca ar trebui sa inceapa orice relatie.iar daca respunsul e pozitiv atunci inseamna ca poti iubi cu adevarat, dar nu inseamna ca la randul tau esti iubita sau marita sa iubesti! nu exista relatie perfecta, iubit perfect sau viata perfecta...dar tu singura iti poti face viata cat mai frumoasa, in ciuda imperfectiunilor existente. Deci fetelor incercati sa fiti iubite fara sa iubiti prea mult!

| MLSS a răspuns:

Merit sa fiu iubita!

| MasterYoda a răspuns:

Iubirea e un mod prin care faci sex fara sa platesti

| autumnsky a răspuns:

Asta da intrebare. Daca gasesti persoana potrivita, da, se merita. Dar cum iti poti da seama ca ai persoana potrivita? Doar iubind si lasand timpul sa treaca. Deci, iubirea, din punctul meu de vedere, e un risc care trebuie asumat. Tu decizi, daca-ti asumi riscul asta, sau stai toata viata si-ti pui intrebrea: Merita sa iubesti?
Iar la intrebarea: de ce? nu am un raspuns, deoarece eu nu mi-am pus niciodata intrebarea asta. Ciao

| 4b a răspuns:

Numai atunci cand ai gasit si persoana potrivita...

| ZzZBianca a răspuns:

Merita sa iubesti pe cine te iubeste. Cine nu te iubeste si el la randul lui nu merita.

| richarddawkins a răspuns:

Depinde de cati banii are tipul

| x3Ad a răspuns:

Bună!
Iubirea în general este ca o carte. Începe frumos dar cu trecerea paginilor ea se sfârşeşte, fie cu bine fie cu rău. Şi da, se merită să iubeşti persoanele care sunt demne de afecţiune! În schimb celelalte pot să se joace cu sentimentele tale şi să îşi bată joc sau să profite. Oricine este capabil să iubească cu toată forţa sa, şi oricine este capabil să rănească şi să râdă de persoana care se afundă în lacrimi.În concluzie, o relaţie este bazată pe încredere, sinceritate, respect reciproc şi lucrul cel mai preţios IUBIRE.

| MaicutaMaui a răspuns:

Daca nu ai iubit macar o data in viata, inseamna ca nu ai trait. E cel mai frumos sentiment, te face sa te simti vie!

| IMC90 a răspuns (pentru MaicutaMaui):

Neah, e mai misto cand fumezi ce trebuie laughing

| MaicutaMaui a răspuns (pentru IMC90):

Cand o sa dai de dragoste, nu-ti mai trebuie nimic tongue

| IMC90 a răspuns (pentru MaicutaMaui):

Lasa-ma, ca n-am 3 ani. Am trait tot ce se putea trai.
Bine, n-am fost niciodata milionar in valuta, senzatia asta inca n-o cunosc.

| MaicutaMaui a răspuns (pentru IMC90):

Daca ai esuat asta e. Nu inseamna ca iubirea e inferioara marihuaneihee hee

| IMC90 a răspuns (pentru MaicutaMaui):

Iubire= viitoare deceptie
persoana iubita = patrimoniu public
pasarica = prima de capital
casnicie = efecte de plãtit
copii = credite bancare pe termen lung

| MaicutaMaui a răspuns (pentru IMC90):

Daca gasesti persoana potrivita, nu va fi nici-o viitoare deceptie.
Si cine a pomenit de copii?batting eyelashes dar de casnicie, alea sunt alte povesti.
Eu cred ca nici jumate din TPU nu s-a indragostit cu adevarat. Dragostea adevarata niciodata nu se va destrama, singurul ei inamic este moartea.

| IMC90 a răspuns (pentru MaicutaMaui):

Dragostea adevarata e o utopie, partenerul/partenera te va dezamagi la un moment dat.
Am prostul obicei sa ies cu barbatii insurati la bere, si am descoperit cu stupoare ca nici 20% nu-si mai iubesc nevestele ca pe vremuri. Aia mai batrani, sunt cei mai ''inraiti'' in a-s critica nevasta, spunand ca a fost cea mai mare greseala a tineretii, ca mai bine sa insurau la 30 de ani, etchee hee
Lumea nu e cum vrem s-o percepem noi fiindca asa am vazut in carti/telenovele/filme americane sau fiindca asa suntem indoctrinati de societatea in care traim.
Fac pariu pe ce vrei tu ca nici nevestele lor nu mai sunt multumite de ei demult, si nu-i mai iubesc.
E naivitate adolescentina sau prostia tineretii sa speri ca doar moartea poate schimba ceva. Sunt foarte multi factori care pot interveni.

| IMC90 a răspuns (pentru IMC90):

P.S: restul' de 20% sunt inca prea de curand luati rolling on the floor

| MaicutaMaui a răspuns (pentru IMC90):

Stiu ca multi o sug pe la spate de oftica, ca s-au casatorit cu cine NU TREBUIA. Nu i-a obligat nimeni sa isi continue casnicia cand "dragostea" s-a consumat. Daca se plang ca niste muieri, ca n-au fost in stare sa puna piciorul in prag, asta e, sa planga in berea lor.
Moartea poate desparti intr-adevar doi oameni care, sunt facuti unul pentru celalalt. Daca unul din ei inseala, inseamna ca nu a fost pe deplin indragostit de cealalta persoana. Daca multa lume nu a reusit in dragostea asta care credeti voi ca trebuia sa fie dragostea adevarata, nu inseamna ca nu exista.
Deja majoritatea o baga la SF-uri.
Inca nu ai dat de persoana potrivita, inca esti tanarwinking

| MaicutaMaui a răspuns (pentru IMC90):

Multi au impresia ca daca te casatoresti, dragostea devina mai "solida". De asta se casatoresc asa de repede. Trebuie sa iti cauti persoana potrivita, care sa te completeze. Inima iti poate bate dupa orice cur bengos care zici ca danseaza lambada cand merge pe strada.

| IMC90 a răspuns (pentru MaicutaMaui):

Mie nu-mi bate inima dupa orice kuur, dar lula s-ar putea sa aiba ceva de spus laughing Sunt extrem de rezervat in ceea ce priveste capitolul dragoste, pentru ca sunt de parere ca nu ai cum sa iubesti cu adevarat pana la varsta de 23 de ani (macar) daca nu 25... Indiferent de sex.
Ceea ce simti tu pana atunci e orgoliu personal, e kinky, poate e chiar o pasiune pentru persoana respectiva, dar iubire nu-i laughing

| MaicutaMaui a răspuns (pentru IMC90):

"nu ai cum sa iubesti cu adevarat pana la varsta de 23 de ani (macar) daca nu 25... Indiferentd e sex." Vezi ca exista? Doar ca ai tu o parere diferita ca apare mai tarziu sau... lula ta laughing ca eu n-am. Eu ce zic acum, ca multi inca nu s-au indragostit cu adevarat, au esuat si de asta, majoritatea zic ca dragostea adevarata nu exista fiindca, au crezut ca atunci ei s-au indragostit cu adevarat.
Dragostea adevarata, intr-adevar apare cand esti mai in varsta, dar mai sunt unele cazuri in care cei doi se indragostesc de la o varsta frageda si raman impreuna pe veci, dar nu are rost sa discutam despre asta.

| KittyKit a răspuns:

Da merita pentru ca fara iubire inseamna ca nu traiesti

| mgtow a răspuns (pentru KittyKit):

Ce zici acolo mai pisoias alb? E misto poza imi place dar nu e adevarat ca nu traiesti fara iubire. Eu nu iubesc si o duc destul de bine in viata asa ca exista si fericire in singuratate.

| Komododragosh a răspuns (pentru mgtow):

Ai rabdare sa incepi sa iubesti si dupa aceea vezi lucrurile cu alti ochi. Asta am crezut si eu, ca nu am nevoie de nimic altceva... pana am intalnit-o pe ea si apoi totul s-a schimbat. Are dreptate KittyKit, fara iubire parca pierzi orice vointa de a trai!

| mgtow a răspuns (pentru Komododragosh):

Eu sunt in stare sa rezist toata viata singur chiar daca sufletul spune altceva.

| KittyKit a răspuns (pentru mgtow):

Ma bacur ca iti place kiss Poate ca acum iti este bine dar in viitor o sa simti ca iti lipsteste ceva...Nu vei ramane pentru totdeauna singur. Iubirea ne loveste pe toti cand ne asteptam mai putin;-) :-)

| mgtow a răspuns (pentru KittyKit):

Simt pe nevoia... e prea tarziu in ziua de azi sa mai iubesti numai ca tu esti mica si nu cunosti cu adevarat mersul lucrurilor, probabil imi vei da dreptate mai incolo.

| KittyKit a răspuns (pentru mgtow):

Da...probabil ca asa va fi...