| Alinnnnnna a întrebat:

Mi-a intirziat ciclul cu 2 zile, insa ma simteam balonata,ma durea pieptul si aveam aceeai durere de burta ca inainte de ciclu si am facut un test de sarcina care mi-a iesit pozitiv. in aceeasi seara am mai cumparat un test de sarcina,insa divers de primul si mi-a iesit semnul plus insa nu prea bine conturat, Acum nu stiu ce sa fac, sa fie alarma falsa?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e alarma falsa, esti mamica. testele de sarcian facute din urina de peste zi se pozitiveaza cu 3-4 zile mai tarziu decat cele facute din prima urina de dimineata (hormonul de sarcina este mai concentrat in urina de dimineata)

| Alcyon a răspuns:

Metodele naturale dau fail cam 25 %. Repeta testul. Daca iese iar pozitiv, sunt sanse mari sa fii insarcinata. Du-te la medic.

| lizucalisuca a răspuns:

Tocmai m-am uitat la toate intrebarile puse de tine si de destul timp toate au legatura su sarcina si paranoia ca ai fi insarcinata, pastila de a 2-a zi, etc. Cu alte cuvinte desi cunosti foarte bine riscurile si iti e teama sa nu ramai insarcinata totusi continui sa faci sex neprotejat. Am vazut ca prietenul tau are 28 de ani, ma intreb acum tu cati ai?

| Alinnnnnna explică (pentru lizucalisuca):

| lizucalisuca a răspuns (pentru Alinnnnnna):

Ok, si te obliga cumva sa faceti sex neprotejat?

| kanedobrin a răspuns:

Du-te la un ginecolog

| BlackListed a răspuns:

Felicitari esti gravida!

| Mataziceadevarul a răspuns:

Buna draga Alinnnnnnnnna. am citit intrebarea ta si mi se pare ca e o problema destul de grava...ideea e ca la noi in tara se aduc in farmacii foarte multe teste de sarcina contrafacute, asa ca ceea ce ai patit tu poate fi doar o alarma falsa..Intrebarea pe care trebuie sa ti-o pui tu acum este de cate ori si ce fel de sex ai facut?

| Alinnnnnna explică (pentru Mataziceadevarul):

El nu a dat drumul in mine asta stim sigur, pentru ca ne protejam de fiecare data, insa ma tem ca o fi fost lichidul conj.sau nu stiu cum se mai cheama,