| cris_6218 a întrebat:

Mi-a venit ciclu pe 26 luna trecuta si mie imi vine regulat la 28 de zile azi suntem in 24 si mie nu mi-a venit dar nu stiu cum se calculeaza 28 de zile din prima zi a ciclului sau din a 2? si pana la urma sunt sau nu? mi-am facut un test si mi-a aparut o dunga roz clara si inca una dupa cateva sec dar foarte vaga sunt sa nu? ajutati-ma!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Se numara 28 de zile din prima zi de sangerare si urmatoarea menstruatie apare in ziua 29. Pare ca testul este pozitiv, dar poate fi si o eroare. Maine repeta testul din prima urina de dimineata si, daca nu e clar pozitiv, mai fa-l o data peste inca 3 zile.

Abh
| Abh a răspuns:

Ciclul se calculeaza incepand cu prima zi de menstra. Repeta testul peste o saptamana dar fa-l din prima urina de dimineata.

| tyana a răspuns:

Din prima zi! Deci 26 e prima zi la tine! Mai fa un test daca primul nu e concludent.