| AliceAnnnnna a întrebat:

Mi-a venit menstruația pe 7 Martie și m-a ținut undeva la 10-11 Martie. Pe 18 și-a dat drumul in mine, pe 21 iar și 22 ultima oară (ieri). Sunt șanse mari sa rămân sau medii? Ovulatia a fost undeva pe 20 și nu am făcut nimic.
Eu sincer nu cred ca rămân pentru ca nu ma văd rămânând atât de ușor gravida.

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, sunt sanse mari, fiindca erai in plina perioada fertila!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca intr-adevar ovulatia s-a produs in data de 20 Martie si fiindca este determinat atat stiintific cat si medical ca ovulul isi mentine viabilitatea de regula in jur de 8-12 ore, rezulta ca in fapt, ovulul ar fi putut sa fie fecundat numai/doar in ziua de 20 Martie deci NU si in urmatoare 2 zile fiindca ovulul NU mai era fecundabil in zilele de 21 si 22 Martie.
Fiindca spermatozoizii dupa ce ajung in uter, de obicei reusesc sa supravietuiasca intre 48 si 72 ore (2-3 zile), se poate aprecia ca exista posibilitatea ca spermatozoizii proveniti din sperma care a fost ejaculata in vagin in date de 18 Martie sa reuseasca sa supravietuiasca pana in data de 20 Martie si sa mai fie apti sa fecundeze ovulul eliberat din ovar.
Informatia detinuta de tine : '' Și oricum 95% dintre femei rămân după un an. Nu cred ca fac parte din alea 5% care rămân imediat'' este in proportie de 100% eronata, gresita, incorecta. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa ramai gravida in urma actului sexual din data de 18 martie.

| AliceAnnnnna explică:

Am spus ca pe 20 nu și-a dat drumul laughing citește mai bine. Și oricum 95% dintre femei rămân după un an. Nu cred ca fac parte din alea 5% care rămân imediat

| Violleta2022 a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Raspunsul tau este incorect. Nu se ramane "peste un an" insarcinata, ci in perioada fertila, fiind suficient 1 singura partida sexuala, cu doar 1 singura penetrare, dar aceea sa fie in perioada fertila, ceea ce, in cazul tau, a fost.
Sperma ramane virila si apta sa fecundeze 3 zile in corpul tau. Asadar, perioada ta fertila a inceput din 18 si s-a terminat in 23-24 martie.
In orice caz, acum nu maipoti afec nimic, decat sa astepti 21 de zile, de la ultima partida sexuala si sa vezi daca esti gravida.

In cazul tau, ultima partida a fost in 22 martie + 21 zile = 13 Aprilie.

| supadeceapa a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Cum adică rămân după un an? laughing))))))

| DeathIncarnate a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Cum draq 95% dintre muieri raman gravide dupa 1 an?laughing)))lol

| MpvRoxi a răspuns:

Șanse mari! Nu te mai juca cu datul drumului în tine daca nu vrei copii sau cumva avort.

| AliceAnnnnna explică (pentru MpvRoxi):

Eu vr copil

| MpvRoxi a răspuns (pentru AliceAnnnnna):

Atunci dai drumul la treabă!