| SunshineSunrise a întrebat:

Deci, ultima menstruație mi-a venit pe 23-24 februarie și m-a ținut cam pana ieri iar azi am făcut sex neprotejat și si-a dat drumul de 3 ori în mine. Sunt șanse sa rămân? Eu nu cred

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| corbulalbrosu a răspuns:

In astfel de cazuri ca si cel prezentat in aceasta intrebare, totul depinde de tipul ciclului menstrual, daca este REGULAT sau NEREGULAT, dar mai ales de lungimea acestuia. In cazul in care ciclul menstrual este cel mai scurt posibil si anume de NUMAI/DOAR de 21 sau 22 de zile, in acel caz OVULATIA se produce in a 7-a, respectiv a 8-a zi a ciclului si drept urmare in asemenea cazuri PERIOADA FERTILA incepe din a 3-a sau a 4-a zi a ciclului menstrual, adica inca din timpul primelor zile de menstruatie. De asemenea o OVULATIE atat de rapida produsa in a 7/8-a zi a ciclului, poate deveni posibila si in cazul in care ciclul menstrual este extrem de dat peste cap, fiind foarte DEREGLAT, foarte NEREGULAT, cu variatii foarte mari de lungime. In concluzie reiese ca se poate intampla ca uneori (extrem de rar) ovulatia sa aiba loc foarte devreme, incepand din ziua 7-a a ciclu menstrual si PERIOADA FERTILA sa se suprapuna peste perioada cuprinsa intre a 3-a si a 8-a zi a ciclului.menstrual. In concluzie un raspuns cert, sigur si catusi de cat corect, se poate formula numai/doar daca sunt prezentate si precizate de fiecare data toate datele si caracteristicile ciclului menstrual. Daca ciclul menstrual are de regula o lungime mai mare de 24-25 de zile, doar atunci se poate aprecia ca NU exista posibilitatea de a se forma o sarcina in urma unui sex intretinut in a 5-a, 6-a sau a 7-a zi a ciclului. Fiindca ciclul menstrual are propria caracteristica si din acest motiv exista posibilitatea ca o sarcina sa se poata forma chiar si in urma unui sex intretinut in ziua imediat urmatoare rerminarii menstruatiei.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde la cate zile se succede menstra ta si daca este regulat ori nu.

| corbulalbrosu a răspuns:

Din cele prezentate reiese ca sexul de astazi 3 Martie a fost intretinut in a 8(9)-a zi a ciclului menstrual inceput in data de 23/24 Februarie. Fara a cunoaste/sti datele corespunzatoare ciclului tau menstrual cum ar fi caracteristica de a fi regulate sau neregulata, si care este lungimea ciclului, nu se poate formula si oferi un raspuns obiectiv care sa fie catusi de cat sigur si mai ales corect. Formarea sarcini in conditiile precizate poate deveni POSIBILA numai/doar in cazul in care ciclul menstrual este ori neregulat ori de regula are lungimea in jur de 24-25 de zile si in acest caz sexul de astazi a fost intretinut in plina PERIOADA FERTILA si probabilitatea de sarcina ar fi chiar foarte mare. Formarea sarcinii devine IMPOSIBILA doar/numai in cazul in care ciclul menstrual este de tip REGULAT si are mereu/constant lungimea mai mare de cel putin 27-28 de zile. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Cred ca nu este posibil sa apară o sarcina.

| HazelEyes77 a răspuns:

Sansele de sarcina sunt practic nule imediat dupa terminarea menstruatiei.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru HazelEyes77):

In astfel de cazuri ca si cel prezentat in aceasta intrebare, totul depinde de tipul ciclului menstrual, daca este REGULAT sau NEREGULAT, dar mai ales de lungimea acestuia. In cazul in care ciclul menstrual este cel mai scurt posibil si anume de NUMAI/DOAR de 21 sau 22 de zile, in acel caz OVULATIA se produce in a 7-a, respectiv a 8-a zi a ciclului si drept urmare in asemenea cazuri PERIOADA FERTILA incepe din a 3-a sau a 4-a zi a ciclului menstrual, adica inca din timpul primelor zile de menstruatie. De asemenea o OVULATIE atat de rapida produsa in a 7/8-a zi a ciclului, poate deveni posibila si in cazul in care ciclul menstrual este extrem de dat peste cap, fiind foarte DEREGLAT, foarte NEREGULAT, cu variatii foarte mari de lungime. In concluzie reiese ca se poate intampla ca uneori (extrem de rar) ovulatia sa aiba loc foarte devreme, incepand din ziua 7-a a ciclu menstrual si PERIOADA FERTILA sa se suprapuna peste perioada cuprinsa intre a 3-a si a 8-a zi a ciclului.menstrual. In concluzie un raspuns cert, sigur si catusi de cat corect, se poate formula numai/doar daca sunt prezentate si precizate de fiecare data toate datele si caracteristicile ciclului menstrual. Daca ciclul menstrual are de regula o lungime mai mare de 24-25 de zile, doar atunci se poate aprecia ca NU exista posibilitatea de a se forma o sarcina in urma unui sex intretinut in a 5-a, 6-a sau a 7-a zi a ciclului. Fiindca ciclul menstrual are propria caracteristica si din acest motiv exista posibilitatea ca o sarcina sa se poata forma chiar si in urma unui sex intretinut in ziua imediat urmatoare rerminarii menstruatiei.

| ViataVeronicaiMicle a răspuns:

O sa vezi pe 9 luniwinking