| Amelia87 a întrebat:

Cu totii stim cit de periculoasa e metode de contraceptie - coit intrerupt. Si totusi, cunosc o multime de cupluri care o utilizeaza, fara sa aiba vreo "surpriza". Ce parere aveti?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Pana intr-o zi!, bibicilor!, si am serioase rezerve asupra sinceritatii totale! Plus, marele Dezavantaj e ca, practicat "a la long", frustreaza atat Femeia de maxima placere, cat si barbatul, si, la ea, poate duce la disfunctii orgasmice nasoale de tot!

Laur
| Laur a răspuns:

Riscul de sarcina in cazul practicarii corecte (scoaterea penisului din vagin la timp) este de sub 5%, asta din cauza ca si inainte de ejaculare se elibereaza un numar (redus) de spermatozoizi. Media de eroare a metodei este undeva pe la 30% pentru ca din cauza implicarii fizice si psihice in momentul de maxima intensitate, partenerii ajung sa nu o practice corect.

Laur
| Laur a răspuns:

Leonardk, ce legatura are cu extrauterina? Ai o sursa pentru aprofundare?

leonardk
| leonardk a răspuns:

Este cea mai sigura cale spre o sarcina extrauterina. Intreaba orice medic si iti va confirma. In afara de asta ...cand ti-e lumea mai draga... te retragi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Sunt abili pe tehnică.
Totul constă în retragerea la timp!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unul o folosesc de la inceput, si nu am dat gres niciodata, sau ma rog..., nu am primit reclamatii in acest sens.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am folosit aceasta metoda, adica, ma rog, sotul meu.insarcinata nu am ramas cu toate ca am apelata la aceasta metoda aproximativ 3 ani(cu intreruperi). problema este alta si anume ca niciodata nu te vei simti 100% relaxat si sigur.iti sta capul doar la reactiile partenerului, ii urmaresti miscarile si trairile pe tot parcursul actului sexual pentru ca iti este frica, te gandesti mereu ca el poate nu isi va da seama ca a venit momentul sa...se retraga si uiti complet de tine si ca trebuie sa te simti si tu bine.si mai e si neplacerea faptului in sine...eu am apelat la aceasta metoda pentru ca nu am vrut sa folosesc pilule, prezervativul este oarecum incomod, de sterilet nu am vrut sa aud...am folosit o vreme si spermicide dar am renuntat la ele pentru ca am facut o intoxicatie...nu stiu ce sa zic, fiecare corp si fiecare relatie are cererile si nevoile sale.trebuie sa pui in balanta mai multe lucruri si abia apoi sa hotarasti ce este mai bun pentru tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca este o metoda eficienta si eu o utilizez si nu am avut nici o surpriza