| angelinthedark a întrebat:

Daca combin metoda calendarului impreuna cu metoda coit interupt, cat la suta au siguranta, cam cat la suta sunt eficiente? Mentionez ca nu folosesc niciodata alt mijloc de contraceptie cu pr meu, doar metode naturale, oare cat la suta exista siguranta de a nu ramane gravida?

Răspuns Câştigător
| florg78 a răspuns:

Siguranta 100% nu ofera nimic din ce e pe piata, dar metodele astea erau folosite acum citiva zeci de ani cind exista mai multa moralitate decenta si nu atit de multe boli transmisibile.decit nimic e bine si atit, dar ideea e ca ar trebui ca macar unul dintre voi doi sa apelati si la astea moderne pentru mai multa siguranta si liniste sufleteasca.;

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intr-o luna intreaga, riscul de sarcina este de cam 20%, daca faci sex prin metoda coitus interruptus 10 zile pe luna (primele 5 ale ciclului si ultimele 5) si abstinenta in celelalte 18 zile (din ziua 6 pana in ziua 23 inclusiv).

| tyana a răspuns:

Iti asumi un risc enorm pentru ca cele doua metode de care ne amintesti nu sunt deloc sigure.In afara de acest lucru, presupunand ca partenerul tau nu si-a inceput viata sexuala cu tine risti sa fii infectata cu diferite boli transmise sexual. Dintre ele amintesc virusul HPV, responsabil pentru marea majoritate a cancerelor de col uterin, aparute mai nou la varste tot mai tinere(chiar si 20 de ani). Asa ca ai mare grija de tine pentru ca daca nu o faci tu nu o va face nimeni. Poarta-te ca o persoana responsabila, mergi la ginecolog in mod regulat si foloseste prezervativul.

| radu75 a răspuns:

15% valabil pentru amandoua, asta privind riscul aparitiei unei sarcini nedorite. In ceea ce priveste transmitere bolilor nu exista procent, cu ambele metode vei fi infectata. Aici depinde, daca e un partener stabil, de multa vreme nu prea ai dc sa te temi, dar nu uita, toti barbatii calca stramb, macar o data... poate vei spune, nu si al meu! Ba da, si al tau, eu instinct animalic, e undeva in gena, de vreo 90. 000 de ani de cand umblam pe pamantul asta, instinctul de procreeare, imperecherea cu cat mai multe femele pentru a avea mostenitori, animalele inca mai sunt in stadiul asta in care eram si noi. In ultima vreme a mai scazut doar numarul partenerelor si s-au dezvoltat mai mult simturile, sentimentele, senzatiile, nevoia de varietate primeaza acum inaintea mostenitorilor. Scuza ma ca am deviat de la subiect, dar unii poate nu stiu lucrurile astea!