| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am inceput viata sexuala pe 24 decembrie, pe 28 decembrie mi-a venit ciclul(care a tinut 6 zile), apoi in ianuarie pe 20 am facut-o din nou neprotejat pentru cateva minute(nu a ejaculat in mine), apoi mi-a venit ciclul pe 24(si a tinut iar 6 zile-trebuia sa vina pe 28 din moment ce in decembrie asa a venit), iar in februarie, ciclul trebuia sa imi vina ori pe 24(cum venise luna trecuta), ori pe 28 (cum imi venise in noiembrie, inainte de primul act sexual). E posibil ca, din cauza faptului ca in februarie nu mi-a venit ciclul sa raman insarcinata? Va rog sa ma ajutati.Multumesc anticipat

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E posibil sa fii insarcinata. Oricum, tii niste calcule complet haotice, trebuie sa numeri zilele, menstruatia nu apare in aceeasi data fiindca lunile au lungimi diferite. Totusi, intarzierea este inca destul de mica, asa ca nu e cu certitudine sarcina. Fa maine dimineata un test de sarcina din prima urina de dimineata si, daca e negativ, repeta-l peste 3 zile. In ziua celui de-al doilea test, du-te neaparat la ginecolog (preferabil cel care te-a consultat dupa inceperea vietii sexuale, dar, daca nu poti, la oricare altul)

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu nu știi să numeri zilele din prima zi de sângerare până la următoarea menstră să vezi dacă ai un ciclu regulat de 28 de zile sau nu? Foarte rău dacă nu cunoști acest aspect al vieții tale.
Un test de sarcină și vezi dacă mai apare și menstra.
Îmi pare rău.
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Trebuia sa iti vina menstra deja, s-ar putea sa fii gravida sau sa fie doar o dereglare de ciclu. Oricum, poti sa faci deja un test de sarcina, iti va iesi pozitiv daca esti gravida.

| valThina a răspuns:

Fa-ti un test de sarcina ca sa aflii raspunsul.si daca in decembrie ti-a venit pe 28, daca ai un ciclu regulat(28 de zile) atunci trebuia sa iti vina cu 2, 3 sau 4 zile diferenta, dar cum in februarie nu ti-a venit e probabil sa fii insarcinata sau sa fie o dereglare sau sa fi racit. daca testul iese negativ du-te la un ginecolog

| Silviu591 a răspuns:

Ciclul poate intarzia si ca ti-ai inceput viata sexualam ori raceala etc. dar nu inteleg de ce nu folositi prezervative? ca poti ramane insarcinata chiar daca nu isi da drumul in tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mergi la medic, mai mult ajutor decit asta nu-ti pot oferii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da