| okays a întrebat:

Mi-am schimbat recent partenerul si am facut-o neprotejat. Dupa asta, mi-a aparut o secretie cu un miros neplacut de culoare galbena, iar acum prezint durere cand fac urinez si simt un disconfort acolo jos. S-a mai confruntat cineva cu aceasta? Ce boala/infectie poate reprezenta schimbarea de secretie? In rest nu ma mananca, nu nimic... astept pareri, momentan nu imi permit sa ajung la ginecolog...

15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Posibil blenoragie sau trichomonas. E recomandat sa ajungi la ginecolog in maxim 48 de ore de la primul simptom. NU ai cum as nu-ti permiti, cu trimitere de la medicul de familie e gratis. Trebuie sa faci si analize suplimentare, adesea bolile venerice vin in grup, adica e probabil sa fi luat si altceva mai serios.

| okays explică (pentru Brigaela):

Doctora de familie nu lucreaza in weekend...

| Brigaela a răspuns (pentru okays):

Era vineri...

| okays explică (pentru Brigaela):

Da...doar ca doctora avea program scurt... maine ma duc la dansa si cer trimitere la ginecolog. costurile vor fi mai mici cu trimitere? as putea cere direct trimitere pentru analize de secretie? habar nu am cum sa fac

| okays explică (pentru Brigaela):

Te pot contacta cumva in privat?

| Brigaela a răspuns (pentru okays):

La medicul de familie nu ceri trimitere, mergi si ii spui ce probleme ai si el iti va da trimiterile pe care le considera necesare. Oricum ai nevoie de consult ginecologic, analiza de secretie, test Papanicolaou si analize de sange

| Violleta2022 a răspuns:

Imprumuta bani si du-te de uregnta la ginecolog, pentru ca infectia deja ti-a afectat aparatul urinar si continua sa faca ravagii. Oprita din timp, poate sa se vindece, lasata netrata, duce la complicatii, posibil tratament de lunga durata prin spitale.
Din pacate, nu putem ghicii cu ce ai fost infectata, pana nu se fac niste teste cu probe recoltate din vagin si urina.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cel mai probabil noul tau partener de sex ti-a facut un cadou de toata frumusetea : un BTS. Din pacate trebuie sa-ti dau o veste trista/nasoala si anume ca depistarea tipului de boala/infectie se poate efectua de catre un medic ginecolog sau un medic dermato-venerolog. Sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Totuși cum zice Brigaela e cel mai bine - urgent la medic! Cu cât mai repede, cu atât mai ușor scapi de belea - altfel există riscul cronicizării...
Să-ți fie și învățătură de minte; cât despre „'mnealui", ar fi foarte util să informezi toate cunoștințele despre ce „cadou" ți-a oferit - să se ferească de el! Iar pe el, să-l trimiți la medic de asemenea.

| Emilian65 a răspuns:

Vezi ce se intampla daca ai schimbat cocosul?

| Hammurabi a răspuns:

Du-te la un medic dermato-venerolog pentru că nu ai altă variantă.
Iar data viitoare când mai vrea să facă sex cu tine spune-i să-și pună prezervativul de la colțul străzii. laughing

| HazelEyes77 a răspuns:

Poate fi o infectie urinara sau vaginala. Numai un ginecolog iti poate spune cu exactitate despre ce e vorba dupa un examen amanuntit. Bea ceai de coada soricelului. merisor sau coada calulul. Exista ceaiuri combinate special pentru sanatatea aparatului uro -genital si le gasesti la plafar. Cumpara de la farmacie Canesten Gyn ovule vaginale sau Lomexin crema. Sunt bune si cremele cu propolis si galbenele. Faceti sex protejat dar ar fi de preferat sa eviti relatiile intime pana ce simptomele dispar.

| venividivici2017 a răspuns:

Inseamna ca ai dat de belea... Good luckwinking

| Alesya27alesia27 a răspuns:

Bună, eu m-am confruntat cu o asemenea problemă, din pacate la mine a fost mai rău, dar nu e ceva de speriat. Daca te duci la doctorul ginecolog si ii explici situatia ta o sa iti prescrie o rețetă. Eu am stat in spital o săptămana din cauza asta. Ti-am spus la mine a fost mai rău.

| AmiPotan a răspuns:

Doamne! niciodata sa nu o faci neprotejat crede-ma decat sa stai cu grija ca ti-a dat vreo boala sau ca ai ramas insarcinata ..Esti racita probabil.cel mai bine e sa consulti un ginecolog.Ai grija de tine