| Nikcoletta a întrebat:

Mi-e frica sa mai iubesc! Niciodata pana acum nu am avut o relatie serioasa cu un baiat... eu am incercat dar nu s-a putut!
Intotdeauna am fost luata de fraiera, primul a umblat cu mine pentru bani si dupa aia mi-a dat papucii, altul la fel s-a prefacut ca ma iubeste dar de fapt el se intalnea cu o alta fata pe ascuns si cand il sunam imi respingea sau raspundea si ma injura!
Deci intotdeauna si de cele mai multe ori, am fost prinsa in capcana lor! De ce nu am dreptul si eu sa iubesc si sa fiu iubita de ce intotdeauna am iubit doar eu si in schimb, am fost batjocorita? Cum va trebui sa reactionez acum in asa fel incat sa nu cumva sa se intample la fel ca in trecut? cum ar trebui sa ma comport inca din prima zi? ca baiatul respectiv sa nu ma ia de fraiera? si de unde imi pot da seama daca persoana respectiva ma iubeste cu adevarat sau se preface?
Va rog sa-mi spuneti pas cu pas si inca din prima zi cum sa ma comport cu urmatorul iubit?

4 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna,in primul rand cand cunosti un baiat, fi tu insuti, exprima-ti mereu dorintele si arata baiatului ca esti o fire independenta.
Din pacate se mai intampla sa dai peste pers.care nu merita atentia si iubirea ta.Dar partea buna a lucrurilor e ca poti invata din experienta trecuta,greselile care le-ai facut in trecut sa nu le mai repeti,in plus sa ai mereu grija cui ii incredintezi dragostea,nu te da niciodata totul pe tava, fi prudenta si incearca sa cunosti mai bine persoana de langa tine, sa vezi ce comportament are si daca chiar merita atentia ta.
Fiecare om e diferit si ai avut ghinionul sa dai peste persoane nepotrivite dar in orice caz poti intalni si un baiat care sa te iubeasca sincer si sa il iubesti.Toate la timpul lor,nu trebuie sa gandesti ca vei pati mereu asa sau ca ai avea tu vreo vina,pur si simplu gandeste-te ca ei nu te-au meritat si a fost greseala lor,nu a ta.
Nu trebuie sa te porti intr-un anumit mod,doar sa fi cu incredere in tine si cu caracter,sa nu te lasi umilita si sa nu fi naiva,ca nu tot ce zboara se mananca.
Un baiat care te va merita,nu isi va bate joc de tine,nu te va lua de fraiera,ci te va accepta asa cum esti si va fi alaturi de tine.
Nu iti fa planuri cum sa te porti cu urmatorul iubit pentru ca fiecare e diferit, fi naturala, iti vei da seama cum sa te porti in functie de cum va fi baiatul.

| mgtow a răspuns:

Lasa ca ai sa ai sansa sa dai de unul care te merita, ca sa iubesti pe cineva in primul rand stai sa il cunosti o vreme apoi dupa vreo 3 luni sau 2 daca il vezi ca se poarta bine si nu vrea sa faca sex cu tine atunci pare baiat cinstit dar daca vrea sa te bage la pat inseamna ca e nesimtit, timpul decide si tu trebuie sa fii mai vigilenta ca ai multi caini pe strazi si nu stii pe care sa il adopti (e doar o vorba).

| SunshineGirl a răspuns:

Eu zic sa nu te mai avanti in relatie cu primul venit.cel mai bine e sa lasi un timp sa treaca pentru a va cunoaste,pentru a te cunoaste cum esti tu cu adevarata si tu pentru a`ti da seama cine e el si cam ce urmareste de la fete in general.Cel mai bine e sa gasesti o persoana de incredere,o prietena/prieten bun/a care sa vada lucrurile putin "din afara". Eventual sa se imprieteneasca cu respectivul pentru a afla mai multe despre el.
P.S: nu te mai grabi nici tu sa spui "te iubesc" din prima sau sa incerci sa dovedesti chestia asta inca din primele zile de relatie,pentru ca baietii il pot considera un punct sensibil, vor vedea ca esti vulnerabila si vor actiona in consecinta pentru a le fie lor bine intr-un fel sau altul[ex. cel cu banii]. Lasa-i pe ei sa incerce sa te faca sa-i iubesti, sa-i vezi ca se chinuie pentru a te cuceri.Arata un pic de indiferenta, dar nu exagera.Multa bafta!

| deea89 a răspuns:

Si eu am patit asa, din pacate nu numai o data.parerea mea...fi indiferenta, sau cel putin incearca.lasa`l pe el sa faca mereu primul pas, vezi ce vrea de la inceput, ce ii poate capu`.nu pune toate vb la suflet ca e nasol...zic din propria experientabig grin nu te lasa usor fi tare ca asa realizezi daca tine la tine si te vrea in viata lui sau daca urmareste numai ceva anume.nu dispera, ai timp si de iubit si sa fii iubita, nu te grabii.linisteste`te si ia viata asa cum este, cu bune cu rele.e o vb.care este al tau e pus de`o parte in timp il vei gasi sau te vai gasi.acuma distreaza`te bucurate de viata ca ti-am zis, ai timp de baieti nu`ti fa griji.succes :*