| biterrchocho a întrebat:

Numele meu este alina roxana am 17 ani si sunt intr-o relatie cu un baiat de 2 ani stam impreuna! stiu suna ciudat la varsta asta dar l-am iubit si il iubesc enorm si de aceea am facut acest pas ma rog! Problema este ca in acasa imi vorbeste foarte frumos iar cand suntem cu prieteni parca asi fi ultima fraiera parca nu a-si insemna nimic pentru el! Dar el imi spune ca ma iubeste imi spune mereu asta si stiu si eu dar vorbele si comportamentul ma deranjeaza! Uneori ne certam ajungem la violenta ori ce sa-r intampla el zice ca din vina mea! Am incercat sa stau de vorba cu el dar spune chestii de genul(ce am facut)si multe alte chestii imi vorbeste urat cu fa, imi injura si parinti, ma face proasta.Iar dupa 2 minute ma iubeste din nou! Eu il iubesc mult si nu vreau sub nici o forma sa ne despartim pentru ca am lasat totul pentru el, Ce credeti ce ar trebui sa fac? Va multumesc!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu prea ai de ales. E greu sa te respecte, fiindca nici tu nu te-ai respectat. la varsta la care trebuia sa te ocupi de scoala si de familia ta, tu aveai ocupatii de femeie mult mai amtura, ceea ce este rusinos. E pacat ca tu nu te simti rusinata de modul de viata pe care ti l-ai ales, dar el se simte rusinat si, sincer, nu il pot condamna. Inteleg ca tu crezi ca dragostea scuza orice, dar atunci ar trebui sa-i scuze si lui orice. dar in viata de zi cu zi nu scuza orice, din pacate. Nu poate scuza promiscuitatea unei fete de 17 ani si nici violenta partenerului ei. Insa ele vin mana in mana. Daca nu vrei sa traiesti asa, lasa-l, intoarce-te la scoala, pune mana pe carte, invata sa ai o meserie, munceste, respectat-te si invata sa fii demna de respectul celorlalti.

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Sigur el se foloseste de tine ..nu vezi. Daca te-ar iubi nu te-ar lovi, daca te-ar iubi nu ti-ar insulta parintii.Asta e doar inceputul, or sa vina zile si mai urate. Deci pleca din relatia asta, urgent

| Nicolletaaa a răspuns (pentru Brăila_Ana_Cosmina_1997):

Asta ai luat-o de la mine cu "daca te-ar iubi nu te-ar lovi, daca te-ar iubi nu ti-ar insulta parintii"scumpa..mai bine incearca sa-ti gasesti cuvintele tale, nu sa mi le furi!

| Nicolletaaa a răspuns:

Buna alina roxana.
Scumpo... daca un baiat dă in tine inseamna ca nu te iubeste...
daca un baiat iti injura parinti inseamna ca nu te respecta...
Daca un baiat nu te baga in seama de fata cu prietenii inseamna ca nu te aprecieaza cum esti.
Scumpa mea noi toate fetele spunem "asta e baiatul perfect" dar crede-ma! ...Is multi baieti ca si el...chiar daca noi nu observam chiar asa de bine, dar totusi tot exista cineva aproape ca si el.
Nu e bine sa stai langa un om ca si el...
Cand o sa cresti si vrei sa te casatoresti cu el o sa fie viata ta gen cam asa :
Tu responsabilitati: sa faci mancare, sa faci curat, sa taci cand vorbeste el, sa il asculti, sa stai sub papucul lui, sa stai la "cheremul" lui ( cherem = adica sa stai dupa el cum ii se scoala la orice ora).

Responsabilitati el : sa stea acasa, sa se uite la fotball, sa te coordoneze.

Drepturi:
Tu: Ai dreptul doar sa te uiti la televizor cand esti singura.

El: Drepturi la tot.

Cand o sa faci poate in viitor (POATE!) copii cu el (si doamne dă sa nu ai cu el copii) atunci o sa ai de ingrijit alte guri de mancare ...deci practic ca si o sluga.

Uite fi si tu indrazneata.
Iti dau niste sfaturi dar te rog sa le urmezi si vezi ce face.
sfatul nr :
1) Fi mai indrazneata
2)Nu te lasa calcata sub papuc
3)Nu te lasa slaba in fata lui.
4)Comenteazai
5)Daca te loveste il lovesti inapoi (la centura)

Daca iti da papuci e pierderea lui.
Uite draga Alina Roxana, faza e ca acum cat esti adolescenta poti sa iubesti de 100 de ori chiar si de o mie de 100 de ori ...pe acelasi baiat...
dar cand o sa devii matura pe la 25 atunci o sa suferi(se spune ca doar la 25 de ani vezi toate defectele unui om)
Decat sa iubesti un an sau 3 ani iar dupa sa suferi o viata intreaga mai bine iti spun de pe acum " GAME OVER"!
Alegeti viata.
chiar exista si o campanie numita:
httpp://www.alegetiviata.com
sau sa cauti pe www.google.ro
alegeti viata.

Si ai sa vezi ce se intampla cu fetele care sunt de genul tau.
Bafta cu baiatul ala.
:*

| biterrchocho explică (pentru Nicolletaaa):

Multumesc mult! Oricum mereu ai comentez si multe altele nu las nimic de la mine! o sa incerc sa fac relatia sa mearga de renuntat nu renunt...

| Nicolletaaa a răspuns (pentru biterrchocho):

Nu renunta daca il iubesti! Dar daca te iubeste va incerca sa se schimbe doar pentru tine, iti urez bafta:*:*

| biterrchocho explică:

Buna din nou! din cate stiti pe national tv se difuzeaza serialul suflete pereche care pe mine m-a impresionat foarte mult si as vrea sa vad cat mai multe episoade si anainte daca se poate! stie cineva cum pot face asta? sau macar dati-mi niste detalii care stiti ceva despre acest serial? ce se va intampla dupa cei 18 ani? soham choar moare sau il gaseste? astept raspuns cat de curand! multumesc si va rog care stiti sa ma ajutati si pe mine.