| angelinthedark a întrebat:

Mie nu imi convine ca prietenul meu e cu prietenii lui.Adica nu am nimic cu ei, dar de exemplu merge sta cu ei, apoi spre seara ma suna pe mine, azi m-a sunat de dimineata, apoi m-a sunat acu o ora si imi zice ca e cu niste prieteni la o bere si ca ma suna mai tarziu, mie nu imi convine sa stea cu prietenii, de vazut ne vedem destul de des aproape zilnic dar ma enerveaza ca are prea multi prieteni si mereu e cineva la el, nu mai suport! Oare ce sa fac sau cum sa fac sa nu mai stea cu ei sa mai stea si cu mine, e adevarat ca isi face timp si cu min, dar prima sta cu ei apoi ma cheama la el, ce sa fac?

19 răspunsuri:
| bibishor a răspuns:

Nu esti singura, pentru baieti prietenii sunt pe primul loc, de aceea de multe ori din cauza lor se despartesc de noi fetele prntru ca x sau y nu ne suporta, in fine mare lucru nu ai ce sa faci, incearca sa te imprietenesti si u cu prietenii lui si sa iesiti impreuna

| Razvan a răspuns:

Ai grija ca e o problema destul de serioasa asta.Prietena mea s-a despartit de prietenul din aceeasi chestie.Se intalneau zilnic dar el se mai ducea si cu baietii la baschet si ei nu-i convenea desi el era un tip de milioane, chiar o iubea dar n-a mai suporat totate crizele ei stupide de gelozie.Intelege ca are nevoie de baietii lui, e normal si tu ai nevoie de prietenele tale.Niciunui baiat nu ii place sa fie tinut sub papuc, e al naibii sentimentul ala cand ti se cere raportul pentru orice fapta
Te iubeste, nu te neglijeaza care e problema? Ai grija sa nu strici o frumoasa relatie din cauza astawinking

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mai subțire cu anturajul că nu este bun.
Cât mai multe plimbări împreună la cumpărături, distracții, călătorii, etc. pentru al scoate din cercul lui de prieteni. Tu trebuie să fi pe locul unu în viața lui, prietenii pe doi.
Pa, pa.

Răspuns utilizator avertizat
| Malvina24 a răspuns:

Sa-ti scoti ideile astea din cap! Te inteleg, te simti intr-un fel ''pe locul 2'', prietenii lui fiind pe locul 1 in viata lui! dar nu e ceara asa! poate ca tu nu ai prietene si de asta nu ai ''cu cine sa stai''(daca ai si nu-ti petreci chiar asa mult timp cu el inseamna ca asa e firea ta! NU inseamna ca nu tii la el! asa si in cazul lui! poate el se simte bine cu el, e baiat, off tu esti fata fii mai intelegatoare! daca va vedeti zilnic, si el te suna si vb nu ai de ce sa te superi(doar pentru ca el e cu baietii) asa sunt unii barbati simt nevoia sa iasa cu altii la o bere, la un party (fara iubitica lor) intelege si tu! Hai recunoste ca te simti super la shopping cu cea mai buna prietena atunci cand el lipseste si tu poti filtra cu baiatul de la casa! Invata sa iai partea cea buna din toate! Ai mai mult timp pentru tine, nu te streseaza sa stai cu el sa fiti cat mai mult timp impreuna, ai timp de teme(daca esti la scoala) ai timp sa faci orice sa iesi in oras, sa te uiti la tv, sa stai pe net, sa vb la tel cu cine vrei tu! stai acasa si faci clatite, ori asculti muzica in timp ce iti faci unghiutele! Bucura-te de viata si inca un sfat:NU-i cere niciodata sa alega dintre tine si prietenii lui(se va simti prost) spune-i ca vrei sa-ti acorde si tie atentie(asta daca simti ca n-o face-insa nu exagera)
Daca vede ca-l intelegi te va aprecia pentru asta!
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce naiba.nu are omul voie sa stea cu prietenii? esti cumva maritata cu el? laughing

lasa`l. daca o sa incerci ceva s-ar putea ajunge la "divort". sa fiu in locul lui asa as reactiona.incearca sa nu mai fii atat de dependenta de el.mai stiu eu cazuri.nu-l sufoca happy

| nasta a răspuns:

Eu zic sa iti impui punctul de vedere. si eu am trecut prin ce treci u. si stiu cum e. am o relatie de un an si o luna. si mie imi facea lucrurile astea pana i-am spus. ori cu lumea ori cu mine.si daca cu adevarat tine la tine. SIGUR te va alege pe tine si daca este in dubi inca. pune-i intrebarea: Daca ramai cu ei. cu ce te ajuta ei pe tine in viata? si poate ca o sa-ti dai seama odata si odata cine am fost eu pentru tine

pupimik
| pupimik a răspuns:

Inseamna ca nu esti destul de importanta pentru el. Daca erai, nu avea nicio problema sa te cheme la el intre timp ce erau si prietenii lui acolo.
Probabil e genul de baiat caruia nu-i place sa se arate "atins" de dragoste si decat sa se comporte sec cu tine pentru simplul fapt ca prietenii lui sunt acolo prefera sa nu te cheme.

Oricum, nu e normal sa faca asa. Din moment ce tine la tine n-ar avea ce retinere sa aiba in a-ti arata sentimentele lui indiferent cine e de fata.
Gandeste-te bine daca baiatul asta tine la tine sau nu...
Bafta :*

| soricica a răspuns:

Pentru baieti, prietenii sunt si vor fi pe primul loc [in unele cazuri chiar si dupa casatorie]. Nu cred ca tie iti impune sa nu iesi cu prietenele tale. Eu zic s-o lasi mai moale, daca isi face timp si pentru tine asta e bine.
Incearca sa te imprietenesti cu prietenii lui si asa nu ai sa mai ai senzatia ca nu iti acorda destula atentie. Nu uita ca parerea prietenilor conteaza foarte mult.
Eu m-am imprietenit cu prietenii iubitului meu si e ok acum, dar la inceput nu mi s-a parut nicio diferenta, ca stateam si eu cu ei sau nu, cam tot aia era, dar intre timp s-a schimbat. Ai rabdare si o sa se rezolve totul. Incearaca sa fii mai intelegatoare, ca nu poate sa stea mai tot timpul cu tine, ca apoi intervine plictiseala si iar nu o sa-ti convina. Nu mai fi asa de posezivahee hee.
Bye:*

| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Intelege ca nu poti sa-i impui sa nu se mai vada cu nimeni.Esti maritata cu el sau esti maica-sa?!
Deja ii ingradesti libertatea...pentru ce?! Pentru ca tu ai un orgoliu mare si o lipsa de incredere in tine!
Il pedepsesti pe el de parca ar avea 5 ani si n-are voie sa faca nimic. Daca nu te suna decat seara cate 10 minute si va vedeati la 4-6 zile ce ai fi facut, te tai pe vene?!

Are propria lui viata! si tu esti norocoasa ca esti o PARTE din ea!

lolita
| lolita a răspuns:

Ar trebui sa-ti faci si tu prieteni si sa iesi cu ei, asa iti vei da sema cat de repede trece timpul cand esti in compania lor.

| babygyrl a răspuns:

Toti baietii sunt asa. Nu ai ce sa ii faci pentru ca dupa aceea se va simti bine. Va zice si el si prietenii lui ca nu il lasi sa iasa cu ei si se va desparti de tine pentru ca va gasi o fata care ii permite mai multe. Nu ai ce face asa sunt baietii trebuie sa stea cu prietenii lui.

| Cryssbest a răspuns:

@Inger in intuneric
Oricine are nevoie de spatiu intr-o relatie. Nu-l sufoca cu dragostea ta; barbatii nu au nevoie de asa ceva. Din ce am citit, nu ai absolut nici un motiv de ingrijorare! Chiar nici unul!
Daca vrei ca el sa stea mai mult cu tine, apeleaza la tact si diplomatie, sau poarta-te in asa fel incat sa ajunga sa isi doreasca el sa stea numai cu tine! ASTA da, asta ar fi un lucru bun pentru relatia voastra! V-ar face-o mai puternica.
Intr-o relatie sanatoasa partenerii isi acorda suficienta libertate unul altuia si au deplina incredere unul in celalalt.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Dragostea nu este geloasa sau posesiva, ci blanda si intelegatoare. Vezi ca s-ar putea sa renunte la tine, nu la prieteni, daca ii faci viata mai grea decat este fara tine. Probabil e grea trecerea de la papusi la baieti, ca am tot vazut fete care nu intelegeau ca fiecare om are dorinte, nevoi, placeri si judecata proprie, asa cum au si ele. Trebuie sa inveti sa il respecti si sa intelegi ca iubitul nu tine locul unui hobby. O femeie independenta, cu o pasiune proprie si respect de sine este minunata, dar rara. Incearca sa tinzi in directia aia daca vrei sa ii pastrezi dragostea si admiratia. Si nu pentru el, ci pentru tine.

| Cryssbest a răspuns:

@ingeras, una din regulile de aur pe care trebuie sa le respecti in viata de cuplu este sa nu ii critici prietenii! Te vei indeparta de el daca o faci...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. cea mai buna solutie e sa te imprietenesti cu prietenii lui.cu cat te plac ei mai mult cu atat cresti in ochii lui.si de asemenea o sa fie si putin gelos.si putina gelozie nu strica niciodatawinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA DA frate asa este!
Si nu e vorba doar de faptul ca efectiv iese la o bere cu ei si vorbesc de starea vremii! Nu! Toti ii vor spune cat de prost e ca sta cu tine, ca e fraier, ca il ti sub papuc, ca ar trebui sa o mai "arda" si in alte "parti" si ca sa o lase mai moale. Asta e faza naspa la aparentele "iesiri cu baietii".
Asa ca stii ce? Nu suntem niste fraiere. Pune piciorul in prag!
Spune: Ok, te duci cu prietenii. Cat timp stai cu ei stai si cu mine!
sau, daca prietenii lui sunt mai mult decat niste banali dobitoci, si sunt niste ultra-dobitoci spune-i ca are de ales intre tine si ei!
Acum sa vezi raspuns!
Ii alege pe ei? E prea grea decizia?
Ce trist. Nicio problema.Gigel ti-a spus ca pentru el nu e un imprediment aceasta regula. So, move on!
Nu trebuie sa ne traim viata in stress alaturi de niste tarani incapabili sa ia decizii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspunsul de pe 14 iunie 2010 este cel mai adevarat.
Mia mi s-a intamplat ceva f naspa pentru ca i-am acordat incredere si libertate. Am aflat de abia peste 6 luni de la vara lui (care a luat parte in acea seara) ca a mers la un prieten acasa cu inca 2 fete agatate de prin discoteca, si ca m-a inselat. iar a 2-a zi dupa ce a facut asta ne-am intalnit intr-un bar, a venit la mine si m-a sarutat, ma tinea de mana, de parca nimic nu s-a intamplat. Si uite asa am stat ca o vaca 6 luni fara sa stiu nimc, pana intr-o zi-chiar de Paste cand vara lui a avut bunavointa sa-mi spuna adevarul despre cel pe care il credeam iubirea mea.Deci prietenii sunt niste ckti care il vor influenta negativ. Plus ca el devenise intre timp alcolist.Mda. Super.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu...si cand i-am spus lucrurile astea l-au cam deranjat, in ultimul timp nu mai e asa.cum noi avem nevoie de prietenele noastre asa si ei au nevoie de prieteni lor... dupa ceva timp o sa isi dea seama si nu o sa mai fie acelasi lucru